در یك مطالعه عنوان شد

تاثیر چاقی و لاغری بر پوسیدگی های شدید دندانی در كودكان

تاثیر چاقی و لاغری بر پوسیدگی های شدید دندانی در كودكان مطب نما: پژوهشگران دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام مطالعه ای ارتباط بین ˮپوسیدگی های زودرس دندانی در دوران کودکیˮ را با ˮشاخص توده بدنی کودکانˮ بررسی کردند. پوسیدگی زودرس دوران کودکی شکل خاصی از پوسیدگی های دندانی یکی از جدی ترین مشکلات دندانی کودکان است که عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پوسیدگی زودرس دوران کودکی شکل خاصی از پوسیدگی های دندانی یکی از جدی ترین مشکلات دندانی کودکان است که عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند.

در سالهای اخیر ارتباط بین پوسیدگی های دوران کودکی و رشد کودک مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک مطالعه رابطه پوسیدگی های زودرس دندانی دوران کودکی را با شاخص توده بدنی (BMI) کودکان سه تا شش ساله بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق ۴۰۱ کودک از ۹ مهدکودک خصوصی و دولتی با سطوح اجتماعی مختلف در شهر ساری مورد بررسی قرار گرفتند و بعد از ستاندن رضایت نامه کتبی از والدین، پرسش نامه ای توسط والدین و پژوهشگران درباب سن، قد و وزن و میزان تحصیلات و شغل والدین، وزن کودک هنگام تولد، نوع تغذیه در دو سال اول زندگی، میزان مصرف تنقلات، روش تمیز کردن دندان ها و... تکمیل شد. همین طور معاینات دندانی کودکان نیز برای مشاهده سطوح دندان ها انجام گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که از میان ۴۰۱ کودک بررسی شده تعداد ۱۸۸ نفر (۴۶.۸ درصد) گرفتار پوسیدگی زودرس دندانی بودند. همین طور از نظر توده بدنی نیز ۳۸.۱ درصد در محدوده نرمال، ۲۸.۱ درصد در محدوده اضافه وزن، ۱۹.۷ درصد در محدوده چاقی و ۱۳.۷ درصد در محدوده کمبود وزن قرار داشتند.

نتایج به دست آمده حاکی از آنست که متغیرهای سن، وضعیت BMI، سن شروع تمیزکردن دندان ها، شغل مادر، چگونگی مصرف شیر، مصرف شیر حین خواب و مصرف تنقلات با شیوع پوسیدگی های زودرس دندانی، ارتباط مستقیم و معنادار دارد.

بر اساس این یافته ها؛ هر یک سال افزایش سن شانس مبتلاشدن را ۷۰ درصد بیشتر می کند، احتمال مبتلاشدن به پوسیدگی های دندانی در دوران کودکی در پسران ۵۸ برابر بیشتر از دختران است، شانس مبتلاشدن به این نوع پوسیدگی دندانی در کودکان دارای اضافه وزن ۹ برابر بیشتر، در کودکان چاق ۳۱ برابر بیشتر و در کودکان دارای کمبود وزن ۳۸ برابر بیشتر است.

همچنین مشخص شد که هر یک سال تاخیر در شروع تمیز کردن دندان ها، شانس مبتلاشدن را چهار برابر بیشتر کرد و شانس مبتلاشدن در کودکانی که مادر خانه دار داشتند، نسبت به آن هایی که مادر شاغل داشتند، ۲۰ برابر بیشتر بوده است. شیر خوردن در حین خواب ۸۰ برابر، مصرف شیر خشک چهار برابر، مکمل های غذایی ۲.۲۴ برابر و تنقلات ۵۰ برابر احتمال مبتلاشدن به پوسیدگی های زودرس دندانی دوران کودکی را افزایش داده است.

در این مطالعه مشاهده شد که با قرارگیری کودک در محدوده های «چاقی» و «کمبود وزن» میزان پوسیدگی های دندان افزایش می یابد و بیشترین شیوع پوسیدگی های زودرس دندانی دوران کودکی در کودکان چاق و کم وزن است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق، باتوجه به اهمیت دندان های شیری در سلامت عمومی کودکان و تغذیه و همین طور پایین بودن آگاهی والدین در ارتباط با حفظ دندان های شیری، آموزش والدین و کودکان در جامعه لازم است.

در انجام این تحقیق سمانه همتی، پدرام کرمانی، جمشید یزدانی چراتی و هاله حالی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی رابطه پوسیدگی های شدید دندانی در دوران کودکی با شاخص توده بدن در کودکان ۳-۶ ساله» در فصل نامه مجله دانشکده دندان پزشکی مشهد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/22
22:01:22
5.0 / 5
491
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما