در گفت وگو با مطب نما اعلام شد

نیاز مبرم تهران به بیمارستان هایی با سازه مقاوم

نیاز مبرم تهران به بیمارستان هایی با سازه مقاوم مطب نما: رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که سرانه زیرساخت های سلامت در استان تهران به شدت از میانگین کشوری فاصله دارد، بر لزوم ساخت مراکز درمانی و بیمارستان هایی با سازه مقاوم در استان تهران تاکید نمود.


دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره این که در استان تهران قریب به ۱۷۵ بیمارستان فعال است، اظهار داشت: از این تعداد ۷۵ بیمارستان در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد که از این میان ۱۸ بیمارستان دولتی و مابقی بیمارستان های خصوصی تحت پوشش ما است. بیشتر این بیمارستان های دولتی در تهران قدیمی و فرسوده می باشند.
وی اضافه کرد: در کنار بیمارستان های قدیمی همچون بیمارستان فیروزآبادی، سینا، امام خمینی (ره) و... ساختمان هایی تولید شده است و یا درحال بهره برداری یا درحال ساخت است. عملا زیرساخت درمانی در بخش های دولتی در استان تهران به شدت فرسوده است ولی در بخش خصوصی این وضعیت شرایط متفاوتی دارد؛ تعدادی از بیمارستان ها مربوط به زمان گذشته است و امنیت سازه گرفتار مشکل است اما در عین حال بسیاری بیمارستان ها نیز ظرف سالهای اخیر افتتاح شده است و قابل قبول هستند.
کوهپایه زاده افزود: بیمارستان های عمومی غیر دولتی همچون بیمارستان میلاد و بیمارستان های نظامی نیز شرایط نسبتا خوبی داریم و وضعیت سازه و مقاومت مناسبی دارند.
وی درباره درخواست های درمانی از شورای شهر ششم، اظهار نمود: اعضای شورای شهر بعنوان کسانی که زیرساخت های شهری را سیاست گذاری می کنند خیلی وظیفه مهمی دارند. سرانه زیرساخت های سلامت در استان تهران به شدت از میانگین کشوری فاصله دارد. هم اکنون در استان تهران ۲۷۰ پروژه بهداشتی مانند پایگاه بهداشت و خانه بهداشت داریم که یا ساخته نشدند یا پیشرفت پروژه زیر ۲۰ درصد داشتند و این مساله و گسترش زیرساخت های سلامت نیاز به توجه ویژه دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد: در حوزه سرانه تخت بستری هم با آنکه پایتخت هستیم و بسیاری از بیماران از سراسر کشور به بیمارستان های تهران مراجعه می کنند ولی باز هم سرانه تخت کمتر از یک به ازای هزار نفر جمعیت استان داریم و این نشان میدهد شورای شهر باید طی سالهای پیش رویش برای حل این مشکلات در فضای سلامت شهر تهران تلاش کند.
وی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای ارائه خدمت درست در زمان بحران ها در بیمارستان ها، بیان کرد: برخی از بیمارستان هایی که بیرون از شهر هستند شناسایی شدند تا در وضعیت سخت مثل زلزله و... بتوانند محلی برای ارجاع بیماران باشند. این بیمارستان ها در مناطق مختلف تهران توسط ستاد پدافند غیرعامل شناسایی شدند و می توانند به مدیریت بهتر مصدومین احتمالی کمک کنند؛ اما مستحضرید که سرانه تخت بستری و بیمارستان ها نسبت به میانگین کشوری پایین است و بسیاری از آنها هم فرسوده می باشند و در مقابل زلزله تاب مقاومت ندارند و ممکنست خیلی بیمارستان هایی که برای شرایط بحران در نظر گرفتیم و آنها را قوی و با تخت بالا محسوب کردیم اصلا قابلیت استفاده در وضعیت زلزله را نداشته باشند؛ در نتیجه بنظر می رسد باید دولت، وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و یا حتی شورای شهر برای ایجاد زیرساخت جدید و جایگزین در استان تهران برنامه ویژه و منحصربه فردی داشته باشد.
وی اضافه کرد: نیاز به ساخت و توزیع بیمارستان ها در مناطقی که از نظر تراکم جمعیتی بالا هستند و دسترسی مردم به آنها، یک بحث مهم می باشد. قرار نیست همیشه شرایط بحرانی تجربه نماییم. از طرفی بیمارستان باید در دسترس و نزدیک مردم باشد و طبیعی است که در مناطقی که تراکم جمعیتی بالا است و بیمارستان فرسوده داریم، ریسک بالا است که اگر مشکلاتی داشته باشیم و اگر اتفاقی بیفتد این بیمارستان ها نتوانند برای مردم کاری انجام دهند. از این منظر بنظر می رسد ۲ اقدام می توانیم انجام دهیم اول آنکه در مناطق شلوغ بیمارستان های جدیدالتاسیس راه اندازی نماییم و در مناطق غیر مرکزی هم به فکر ساخت بیمارستان باشیم که به مردم به دور از ازدحام خدمت رسانی کند.

منبع:

1400/03/22
14:02:06
5.0 / 5
530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما