رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

محموله های واكسن ایرانی كرونا از اواخر خرداد

محموله های واكسن ایرانی كرونا از اواخر خرداد رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به برخی ابراز نگرانی ها درباره نبود واکسن برای تزریق دوز دوم در بعضی دریافت کنندگان واکسن، اظهار داشت: هیچ هموطنی نیست که دُز اول واکسن را دریافت کرده باشد و زمان دریافت دُز دوم واکسنش گذشته باشد. واکسن از مبادی داخلی و خارجی تامین خواهد شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم روز جهانی غذا در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا اظهار داشت: اطمینان می دهم به مردم عزیز که در تامین و تدارک واکسن به سرعت اقدام خواهد شد و الان هیچ هموطنی نیست که دُز اول واکسن را دریافت کرده باشد و زمان دریافت دُز دوم واکسنش گذشته باشد. واکسن از مبادی داخلی و خارجی تامین خواهد شد و همانطور که قول داده بودیم از اواخر دهه آخر خرداد ماه ان شاءلله نخستین محموله های میلیونی واکسن ایرانی کرونا را خواهیم داشت. لازم است عرض کنم که روش تولید این واکسن ها در دنیا محدود و ثابت است و پلت فرم تولید همه واکسن ها را در داخل داریم و برای دریافت دُز دوم هم از منابع وارداتی و هم از منابع تولید داخل قابل تامین و تدارک است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا افرادی که دُز اول واکسن خارجی دریافت نمودند، می توانند برای دُز دوم واکسن ایرانی تزریق کنند یا خیر؟، اظهار نمود: یکی از واکسن ها که روسی است و آنرا هم در داخل تولید می نماییم دُز اول و دوم متفاوتی دارد؛ اما سایر واکسنها خیلی تفاوتی با هم ندارند. در عین حال اطمینان می دهیم که حتی اگر نوع وارداتی نباشد واکسن و روش تولید همان است اما از منابع وارداتی تامین خواهیم کرد و مردم نباید نگران باشند.
شانه ساز درباره فاصله زمانی بین دو تزریق، اضافه کرد: واکسن ها برمبنای نوعشان زمان دریافت دُز اول و دوم متفاوتی دارند و هیچ هموطنی نیست که زمان تزریق دوز دومش گذشته باشد.
شانه ساز درباره مصرف واکسن های داخلی اشاره کرد: از زمانی که مدارک حداقلی که مطابق استاندارد بین المللی باشد را دریافت نماییم ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت اعلام نظر می نماییم و امیدواریم هفته آتی با تکمیل مدارک و تایید کمیسیون ساخت و ورود، نخستین واکسن های تولید داخل اجازه مصرف داوطلبانه پیدا کند.
وی اظهار داشت: بهتر است دوستان با اطلاعات دقیق صحبت کنند و با بیان حرف خام مثل این که گفتند شرکت های خصوصی می خواهند واکسن بیاورند ولی سازمان غذا و دارو نگذاشته، ذهن مردم را مکدر نکنند. ما حدود ۴۰ معرفی نامه به شرکت های مختلف خصوصی داده ایم و هیچ کدام تا حالا نتوانستند واکسن وارد کنند. لازم است خود آن عزیزان روشنگری می کردند و می گفتند با وجود صدور مجوزها نتوانستند واکسن بیاورند.
وی اضافه کرد: تامین واکسن کرونا کار دولت ها است. بخش خصوصی در هیچ کشوری وارد نشده است البته اگر بتوانند بیاورند استقبال می کنیم. سفرای ما هم در کشورهایی که کار تولید واکسن در آن ممالک انجام می شود به ما تذکر دادند که صدور معرفی نامه ها دارد تامین و تداوم و قیمت را زیاد می کند. چون بسیاری از شرکتها می رفتند و برای موفق شدن در واردات واکسن قیمت های خیلی بالاتر نسبت به آنچه که در دنیا بود مطرح می کردند و این امر داشت ارزبری واکسن را به شکل منفی تحت تاثیر قرار می داد. در هر حال ما دست هرکس که بتواند در واردات واکسن به ما کمک نماید را به گرمی می فشاریم.
رئیس سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: در مجموع جوری صحبت می شود انگار واکسن گذاشتند و ما نمی خریم. در کشورها طرح واکسیناسیون عمومی شروع شده و با وجود این که ما با سختی منابع ارزی را منتقل کردیم اما به تعهدات خود عمل نکردند اما از روز اول ما پلت فرم طراحی واکسن ایرانی را شروع کردیم.
شانه ساز اظهار داشت: از هفته بعد نخستین واکسن های تولید داخل را خواهیم داشت و از تیر ماه ۳ میلیون دُز واکسن خواهیم داشت و هر ماه این عدد تصاعدی بالا می رود و واکسن های بیشتر خواهیم داشت و تا پاییز همه گروه هایی که باید واکسن دریافت نمایند نیازشان با تولید داخل و بخشی خارجی تامین گردد.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره داروهای ترک اعتیاد نیز اظهار داشت: برخلاف همه دستورالعمل ها بحث فروش دارو به مراکز ترک صورت می گرفت و این موجب می شد معاونت های غذا و دارو از وظایف حاکمیتی باز بمانند. با برنامه ریزی های صورت گرفته اگر داروخانه های منتخب شرایطی را بتوانند احراز کنند، اختیار ثبت، ضبط و رصد این داروها به داروخانه ها داده می شود. قرار نیست داروها به کسانی که می خواهند ترک کنند داده شود فقط به مراکز ترک تحویل می شود و فروش مستقیم ندارد. ما از جانب دستگاه های نظارتی تحت فشاریم که چرا داروهای ترک انقدر در بازارهای قاچاق به فراوانی یافت می شود و با سامانه تی تک قابلیت رصد وجود دارد و احتمال خروج این داروها از سامانه رسمی منتفی می شود.
رییس سازمان غذا و دارو درباره تامین انسولین نیز اظهار داشت: حدود ۳۰ میلیون قلم انسولین سال قبل وارد کردیم و در سامانه بیمه که نگاه می نماییم فردی بوده که بیش از ۵۰۰ قلم انسولین دریافت کرده است و اینها به علت این است که بیمار شناسایی شده نیست. از همکاران معاونت درمان خواستیم این بیماران رجیستر شده و مشخص باشند. اگر این اطلاعات به ما داده شود اطمینان می دهیم که مشکلی در تامین انسولین قلمی وجود نخواهد داشت. زیاد شدن سامانه ها به صلاح نیست و داروخانه ها را بلاتکلیف می کند، رفرنس ما سامانه تی تک است.1400/03/20
12:37:17
5.0 / 5
483
تگهای خبر: بیمار , بیمه , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما