معاون درمان ستاد كرونای استان تهران اعلام كرد

موارد تك گیر كرونای هندی و آفریقایی در تهران

موارد تك گیر كرونای هندی و آفریقایی در تهران مطب نما: معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن تشریح روند بیماری در استان، از موارد تک گیر ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی در تهران اطلاع داد و در عین حال درباره امکان جایگزینی دوز دوم واکسن های تزریق شده با دیگر واکسن های موجود، توضیح داد.


دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به روند کاهشی بیماری کرونا در استان تهران، اظهار داشت: البته شیب بسیار ملایم است و کماکان تعداد بستری های قابل توجه است اما خوشبختانه تعداد فوتی ها کمتر شده است . اما روند کاهشی مانند پیک های قبلی چشم گیر نیست. نسبت به دهم فروردین که پیک شروع شد و تا انتهای فروردین به اوج خود رسید میتوان گفت روند پیک بیماری حدودا ۵۰ درصد کاهش داشته است و تعداد بستری ها از حدود ۱۷۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر رسیده است و به همین ترتیب مراجعات سرپایی الان حدود ۴۵۰۰ نفر در روز است. تعداد کل بیماران از حدود ۱۰ هزار نفر به حدود ۴۵۰۰ نفر رسیده است و فوتی های روزانه حدود ۳۰ تا ۳۵ نفر شده است. حدودا هفته ای ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش بار بیماری داشتیم و در ۳ یا ۴ هفته اخیر ۵۰ درصد کاهش بار بیماری داشتیم، البته کماکان مراجعات به مراکز درمانی ادامه دارد.
وی اضافه کرد: از طرفی در مواردی تعداد ترخیصی ها از تعداد بستری ها افزایش می یابد چونکه هم مراقبت ها افزایش پیدا کرده است و هم بیماری از نظر مرگ و میر و شدت، سیر آرام تری دارد. خوشبختانه میزان مرگ و میر افراد بالای ۷۰ سال کاهش یافته است که شاید به شکلی این مورد را بتوان با گسترش پوشش واکسیناسیون مرتبط دانست.
توکلی علت روند کاهشی گذر از پیک چهارم را حجم بالای ویروس معرفی و اظهار نمود: ما حجم زیادی از بیماران را در کلینیک های سرپایی مدیریت می کردیم تا با کمبودی مواجه نشویم، اما به نظر می آید این رفتارِ یک ویروس جهش یافته است. البته این امکان از نظر اقتصادی وجود ندارد که تک تک بیماران از نظر این که به چه نوع جهشی از ویروس مبتلا شدند را بررسی نماییم هرچند که از نظر اپیدمیولوژیک هم این مورد توجیه ندارد ولی طبیعتا رفتار جدید ویروس با سال قبل و ویروس ووهان متفاوت می باشد. موارد تک گیری از ویروس هندی و آفریقایی هم در استان گزارش شده است اما این گونه نیست که بخواهیم همه مبتلایان را در رابطه با این جهش ها بدانیم.
وی همینطور درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و رعایت پروتکلهای بهداشتی آن، تصریح کرد: بطور قطع ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل هایی را ابلاغ می کند و بر این اساس و با رعایت آنها، چالش ما به شدت کاسته می شود.
به گفته وی، با سرعت بخشیدن به مقوله واکسیناسیون پیشبینی ها از روند بیماری بخصوص مرگ و میر ناشی از آن طی روزهای آتی کاهشی است.
توکلی درباره احتمال بروز پیک پنجم کرونا هم به ایسنا اظهار داشت: نمی توان صد درصد اعلام نمود پیک پنجم رخ می رهد یا خیر. طبیعتا اگر پروتکل ها به درستی انجام نشود فراز و نشیب هایی خواهیم داشت. محاسبه ای جهت بررسی شدت عفونت ویروس داریم که بر مبنای ضریبی به نام R بیان می شود. وقتی R کمتر از عدد یک باشد یعنی بیماری روبه کاهش است، هم اکنون عدد R که در یک ماه اخیر کمتر از یک بوده است روند ثابتی را نشان داده است که بیماری در اوج نیست.
وی درباره روند واکسیناسیون کرونا در استان تهران هم اظهار نمود: هر فردی که دُز اول واکسن را دریافت کرده است در فاصله زمانی مشخص برای دریافت دُز دوم فراخوان می شود. طبیعتا فردی که دُز اول را دریافت کرده است، دُز دوم هم برایش کنار گذاشته شده است. فراموش نکنیم این گونه هم نیست که الزاما دُز دوم پوشش کامل داشته باشد، در خیلی مواقع با همان دُز اول هم ایمنی نسبی حاصل می شود و حتی سفارش می شود تزریق دُز دوم را به تاخیر بیشتری هم بیاندازید تا بتوانید در مدت طولانی تری اثر واکسن را تجربه کنید ولی در هر حال چالش عمده در تزریق دُز اول است. از طرفی تزریق دُز اول در کسانی که سابقه مبتلا شدن داشتند، همانند دریافت دُز دوم است. فعلاً گزارشی از کمبود نداشتیم ولی بر مبنای اعلام سخنگوی ستاد ملی کرونا مجوز مصرف اضطراری واکسن کووایران برکت هم درحال صدور است و با ورود این واکسن چالش های ما هم کاسته می شود.
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در پاسخ به این سؤال که آیا درصورت بروز مشکل در تأمین دُز دوم واکسن های وارداتی، امکان تزریق واکسن های ایرانی به جای دُز دوم وجود دارد یا خیر؟، تصریح کرد: در دنیا ثابت شده است به جز واکسن های هوشمند که واردات آن به کشور ما صورت نگرفت؛ در سایر واکسن های کرونا که در کشور مصرف می شود و از ویروس کشته شده استفاده شده است میتوان برای دُز دوم از واکسن های دیگر هم استفاده نمود. گرچه هنوز ما وارد این فضا نشدیم و در تهران با معضل نبود دُز دوم واکسن روبرو نشدیم.
توکلی در انتها درباره میران رعایت پروتکلهای بهداشتی در تهران، اظهار داشت: بر مبنای آخرین گزارشات در هفته گذشته میزان رعایت پروتکل ها ۷۸ درصد بوده است. وقتی رعایت پروتکل ها به بالای ۸۰ درصد برسد خیال ما راحتتر است؛ هرچند که میزان رعایت هم در صنوف مختلف، متفاوت می باشد و عدد اعلامی میانگینی از مجموع صنوف و شرایط است.
منبع:

1400/03/18
13:42:27
5.0 / 5
546
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما