در یك مطالعه مروری عنوان شد؛

بروز شدیدتر علایم كرونا در افراد سیگاری

بروز شدیدتر علایم كرونا در افراد سیگاری به گزارش مطب نما بررسی های یک مطالعه مروری حاکی از این است که سیگار کشیدن می تواند سبب بروز شدیدتر علایم کرونا در افراد سیگاری شود.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با انجام یک مطالعه مروری مکانیسم اثر دود سیگار بر میزان مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مقالات انتشار یافته از دسامبر ۲۰۱۹ تا دسامبر ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفت. همینطور جهت بررسی تاثیرات سیگار کشیدن بر سلول های اپیتلیال ریوی هم مقالات انتشار یافته از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ بررسی گردید.

کروناویروس SARS-CoV-2 از راه اتصال گلیکوپروتئین های سطحی خود که اسپایک نام داردند، به گیرنده های ویژه سلولی به نام ACE2 متصل می شوند. این گیرنده ها در نقاط مختلف بدن وجود دارند ولی بیشترین محل تجمع آنها در مویرگ های ریه است و این ویروس از راه این گیرنده ها به سلول های اپیتلیال تنفسی وارد می شود.

بررسی های این مطالعه مروری نشان داده است که در افرادی که سیگار می کشند، فعالیت پروتئین ACE2 به صورت قابل توجهی بیشتر از افراد غیر سیگاری است. اگر میزان بیان پروتئین های ACE2 به هر علتی روی سطح سلول های اپیتلیال تنفسی افزایش یابد، احتمال اشغال شدن این گیرنده ها با کروناویروس هم افزایش پیدا کرده و این مورد سبب افزایش ورود ویروس به سلول های اپیتلیال تنفسی می شود و احتمال القای آلودگی ویروس هم تشدید می شود. ازاین رو افراد سیگاری، بیشتر مستعد التهاب ریوی یا نارسایی تنفسی ناشی از کووید-۱۹ هستند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: در شرایطی که جهان در معرض همه گیری مبتلا شدن به این ویروس مرموز نوظهور جهانی قرار دارد، عرضه مکانیسم های اثر، عرضه پیش آگاهی های هشداردهنده و لازم مانند ضرورت ترک سیگار، عرضه انگیزه های بهداشتی، حمایت های اقتصادی و مالی جوامع بشری از جانب دولت ها و یا سازمان های مردم نهاد و عرضه راهکارهای مناسب علمی و بهداشتی جهت ترک موفق سیگار در افراد درگیر، برای کاهش احتمال خطر مبتلا شدن به کووید-1۹ و افزایش مدت زنده ماندن (طول عمر) ضروری به نظر می آید.

در انجام این تحقیق حسن قشونی، نرگس معرفتی، هدایت صحرایی و مصطفی مه آبادی؛ پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر مصرف سیگار بر میزان مبتلا شدن به کووید-۱۹ و مقایسه با افراد غیرسیگاری» در مجله طب دریا انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/17
12:35:06
5.0 / 5
502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما