كاهش 10 درصدی خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی با شام گیاهی

كاهش 10 درصدی خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی با شام گیاهی خراسان رضوی بر مبنای بررسی انجمن غدد درون ریز (Endocrine Society) خوردن یک وعده شام گیاهی می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی را ۱۰ درصد کم کند.


به نقل از ارث، محققان دریافتند: افرادی که در وعده شام، کربوهیدرات تصفیه شده بیش از اندازه و گوشت های چرب می خورند، نسبت به افرادی که این نوع غذا را در صبحانه می خورند، بیشتر به بیماری های قلبی مبتلا خواهند شد. مهم ترین علل مرگ ومیر شامل نارسایی احتقانی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی وعروقی است.
سازمان بهداشت جهانی گزارش کرده است که هر ساله ۱۷.۹ میلیون نفر بر اثر بیماری های قلبی وعروقی جان خویش را از دست می دهند که ۳۱ درصد از کل مرگ ومیرها در جهان است. افرادی که به صورت منظم چربی اشباع، گوشت های فرآوری شده و قند اضافی مصرف می کنند، بیشتر با خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی وعروقی مواجهند. در مقابل، خوردن رژیم غذایی سالم برای قلب با سبزیجات و غلات بیشتر و گوشت کمتر می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی وعروقی را به میزان قابل توجهی کم کند.
محققان برای عرضه راهکار کاهش خطر بیماری های قلبی باید به زمان صرف غذا و کیفیت آن توجه داشته باشند. آنان داده های حاصل از نظرسنجی ملی بررسی سلامت و تغذیه (NHANES) که شامل ۲۷ هزار و ۹۱۱ بزرگسال در ایالات متحده بود را تجزیه وتحلیل کردند. اطلاعات رژیم غذایی طی مصاحبه با شرکت کنندگان در دو روز غیر متوالی جمع آوری شده بود.
گروه محققان، میزان مبتلا شدن به بیماری های قلبی شرکت کنندگان را با خوردن چربی، کربوهیدرات و پروتئین های مختلف در صبحانه و شام مقایسه کردند و نتایج نشان داد که خوردن شام گیاهی با کاهش ۱۰ درصدی خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی وعروقی مرتبط می باشد.
محققان عنوان کردند: «همیشه بخصوص در افراد در معرض خطر بیماری های قلبی رژیم غذایی سالم سفارش می شود، اما این مورد را دریافتیم که خوردن گوشت و کربوهیدرات تصفیه شده در وعده صبحانه خطر کمتری به همراه خواهد داشت.»
این بررسی در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/06
12:02:15
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما