در یك مطالعه عنوان شد

تاثیر نوعی پروبیوتیك در كاهش عوارض دیابت حاملگی

تاثیر نوعی پروبیوتیك در كاهش عوارض دیابت حاملگی مطب نما: پژوهشگران با بررسی 120 بیمار مبتلا به دیابت بارداری، عنوان کردند که پروبیوتیک لاکتوفم می تواند چربی و قند خون زنان حامله مبتلا به دیابت حاملگی را بهبود بخشد و در کاهش عوارض این بیماری نیز موثر است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دیابت حاملگی اصلی ترین اختلال متابولیک ایجادشده در حاملگی است و ممکنست عوارض ناشی از آن کوتاه مدت یا بلندمدت باشد. درمان های رایج دیابت بارداری، عوارض کوتاه مدت آنرا کم می کنند ولی تاثیری در عوارض طولانی مدت نداشته اند.
بتازگی نقش "فلور میکروبی روده "به عنوان تعدیل کننده التهاب و متابولیسم مورد توجه قرار گرفته است. بررسی ها نشان داده که در حاملگی فلور میکروبی روده تغییر پیدا می کند. از آن جا که مصرف مواد پروبیوتیک، می تواند جایگزین مناسبی برای فلور میکروبی روده باشد، اگر در مقادیر مناسبی مصرف شوند، می توانند آثار مطلوبی داشته باشند.
باتوجه به این که بررسی های زیادی در مورد مصرف پروبیوتیک ها در دوران حاملگی انجام نشده است، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اثر پروبیوتیک روی متابولیسم چربی، کنترل دیابت و عوارض حاملگی در بیماران مبتلا به دیابت حاملگی را بررسی کردند.
در این مطالعه ۱۲۰ بیمار مبتلا به دیابت حاملگی تحت رژیم غذایی مورد مطالعه قرار گرفتند و بیماران بطور تصادفی به دو گروه ۶۰ نفره تقسیم شدند. افراد یک گروه به مدت شش هفته تحت درمان قرار گرفتند و به صورت روزانه یک عدد کپسول خوراکی حاوی لاکتوفم (ترکیبی شامل باکتری های مختلف) مصرف کردند. گروه دوم نیز به مدت شش هفته دارونما دریافت نمودند.
پس از مدت زمان درمان، میزان چربی و قند خون این افراد مورد بررسی قرار گرفت. همین طور بیماران تا زمان زایمان تحت نظر بودند و از نظر میزان نیاز به انسولین، آپگار نوزاد (تستی که بلافاصله بعد از تولد بر روی نوزادان انجام می شود و با کمک آن می توان سطح سلامت نوزاد در بدو تولد را نمره دهی کرد)، وزن نوزاد و... بررسی شدند.
نتایج این مطالعه نشان داد که قند خون ناشتا (FBS) در بیمارانی که پروبیوتیک مصرف کرده بودند، کاهش معناداری داشت. همین طور میزان نیاز به انسولین نیز در این گروه نسبت به گروه کنترل کم تر بود.
بررسی های پروفایل لیپید بیماران حاکی از این بود که در هر دو گروه کلسترول، تری گلیسیرید، LDL و HDL افزایش داشت ولی در گروه کنترل افزایش LDL معنادار بود، در صورتیکه در گروه تحت درمان با پروبیوتیک HDL افزایش معنادار داشت که یک لیپید خوب شمرده می شود.
در این مطالعه پیگیری بیماران تا زمان زایمان و شرایط نوزاد نشان داد که در گروه تحت درمان با پروبیوتیک، عوارض حاملگی و وزن موقع تولد کاهش معناداری داشت. ولی از نظر آپگار زمان تولد، پره اکلامپسی و فشار خون تفاوتی بین دو گروه وجود نداشت.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: بنظر می رسد استفاده از پروبیوتیک ها بواسطه خاصیت ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی می تواند نقش عمده ای در بهبود پروفایل لیپید و کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت حاملگی داشته باشد و بر کاهش عوارض حاملگی و وزن مناسب جنین موقع تولد موثر باشد.
این پژوهشگران سفارش می کنند: مطالعات بیشتری برای دستیابی به نتیجه نهایی در مورد اثر پروبیوتیک ها در دیابت حاملگی و الگوی مصرف مناسب آنها، صورت گیرد.
در این پژوهش، عصمت باروتی و سارا نعمتی؛ پژوهشگران گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثر پروبیوتیک لاکتوفم روی کنترل قند، پروفایل لیپید و عوارض حاملگی در زنان مبتلا به دیابت بارداری» در فصل نامه پژوهش در پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.1399/12/29
13:05:51
0.0 / 5
1176
تگهای خبر: بارداری , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما