خرید سرسیم و كابلشو

خرید سرسیم و كابلشو مطب نما: اگر اتصالات مناسب نباشد آن اتصال ناقص بوده و خطرات و صدمات جبران ناپذیری را به سیم و تجهیزات اصلی مدار وارد كرده و حتی گاهی سبب اشتعال در محل اتصال می گردد.


در اتصالات، برای داشتن یک اتصال امن و مطمئن بایستی سه چیز مورد توجه قرار گیرد: 1- سیم مناسب 2- اتصال دهنده های مناسب مانند سرسیم، وایرشو و کابلشو 3- اتصال کامل میان سیم و ترمینال، و اگر فقط یکی از اینها در اتصالی وجود نداشته باشد آن اتصال ناقص بوده و خطرات و صدمات جبران ناپذیری را به سیم و تجهیزات اصلی مدار وارد کرده و حتی گاهی سبب اشتعال در محل اتصال می گردد.

 

اتصال میان سیم و ترمینال

اتصال بین سیم و ترمینال به دو صورت می باشد، یکی از طریق جوش دادن اتصال به سیم که روشی گران و دشوار می باشد و به همین دلیل کمتر استفاده می شود، و دیگری از طریق پرس ترمینال به سیم که روش عمومی تری در اجرای اتصالات در سیم کشی می باشد.

 

اتصال دهنده سرسیم

همانطور که گفته شد جهت اتصال دو کابل یا سیم به یکدیگر و یا اتصال یک کابل یا سیم به یک هادی دیگر از سرسیم استفاده می شود. سرسیم ها به صورت روکش دار بوده و انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربردشان دارای ظاهر و خواص فنی متفاوت می باشند. مدل های مختلف سرسیم عبارتند از:

 • سرسیم حلقوی روکش دار
 • سرسیم دوشاخ روکش دار
 • سرسیم سوزنی روکش دار
 • سرسیم فیشی نری روکش دار
 • سرسیم فیشی مادگی روکش دار
 • سرسیم رابط

برای ساخت سرسیم ها عموماً از فلزهایی مانند مس، برنج، فسفر برنز، و گاهی طلا یا آهن یا استیل استفاده می شود.

 

اتصال دهنده وایرشو

جهت اتصال سریع و مطمئن یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشوهای روکشدار استفاده می شود. وایرشو به گونه ای روی سر سیم استفاده می شود که قسمت عایق آن روی عایق سیم و قسمت هادی وایرشو روی سیم برهنه ی زیر ترمینال قرار می گیرد، و سپس وایرشو با توجه به سایزی که دارد توسط ابزار پرس مناسب پرس می شود و به این ترتیب اتصالی مطمئن و مناسب میان وایرشو و سیم برقرار می گردد. بنابراین مزایای استفاده از وایرشو را می توان بدین صورت برشمرد:

 • اتصال مطمئن تر و مناسب تر میان سیم به ترمینال
 • ایمنی بالاتر عایق کاری سیم
 • سرعت کار بالاتر
 • عدم نیاز به استفاده از چسب برق
 • قیمت بهتر و مناسب تر

وایرشوهای روکش دار به طور کلی در دو دسته تکی و دوبل موجود می باشند.

 

اتصال دهنده کابلشو

جهت اتصال قسمت هادی کابل به شینه و سایر قسمت های اتصال لازم، و در واقع برای اتصالات جداشدنی کابل ها، از کابلشو استفاده می شود. کابلشو در صنعت استفاده ی زیادی دارد و به طور کلی می توان گفت که برای اتصال کابل ها به وسایل برقی، کابل های دیگر، سطوح و مکانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرد. کابلشوها با توجه به سطح مقطع سیم در سایزها و اندازه های مختلف ساخته می شوند و جنس آنها برای کابل های مسی، مس قلع اندود و برای کابل های آلومینیومی، از جنس آلومینیوم می باشد. امروزه انواع مورد استفاده کابلشوها در صنعت برق عبارتند از:

 • کابلشو پرسی
 • کابلشو پیچی

 

آشنایی با بست کمربندی

دسته بندی سیم ها و کابل ها همیشه از جمله کارهایی است که بایستی به بهترین نحو صورت گیرد تا سلامت و امنیت آنها به خطر نیفتد. بست کمربندی از ساده ترین روش ها جهت بستن، سفت کردن و اتصال اجسام می باشد و استفاده از آن بسیار ساده بوده و ابزار خاصی را نیاز ندارد. بست های کمربندی غالباً از جنس پلاستیک فشرده بوده و دارای استحکام می باشند و جهت افزایش مقاومت آن ها در برابر نور ماوراء بنفش در فضاهای باز، پلاستیک استفاده شده در ساخت بست کمربندی حاوی حداقل 2% کربن سیاه می باشد تا از زنجیر پلیمری ان محافظت کرده و باعث افزایش طول عمر بست کمربندی می شود.

نکته ای که باید در استفاده از بست کمربندی دانست آن است که پس از بستن، قابلیت باز کردن و استفاده ی مجدد از آن وجود ندارد. همچنین هنگام استفاده از بست کمربندی باید میزان سفت شدن آن را درنظر گرفت زیرا در غیر این صورت سیم یا کابل ها صدمه می بینند و خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورند. بست های کمربندی پلاستیکی دو نوع می باشد و تفاوت این دو نوع در جنس نایلون استفاده شده در آن است که سبب تعیین مقاومت آن در برابر اشعه ی خورشید می شود.

سایت مارولین : https://marrolin.ir

تلفن: 33971921-33999393-33971889 – (021)

فاکس : 33971889- (021)

آدرس : تهران – لاله زار جنوبی – کوچه ملانوروزی -پاساژ قاسمی – پلاک 3

 

1399/11/23
23:53:36
0.0 / 5
1160
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما