معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

فعالیت هزاران نیكوكار در حوزه سلامت

فعالیت هزاران نیكوكار در حوزه سلامت به گزارش مطب نما نشست هم اندیشی مدیران معاونت اجتماعی وزیر بهداشت با مسئولان سازمان اجتماعی كشور، در محل ستاد وزارت كشور برگزار گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، در آغاز نشست گزارشی از ساختار، ماموریت ها و فعالیت های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت بخصوص حوزه های مشترك كاری با وزارت كشور ارائه داد و اضافه كرد: در حوزه سلامت بیش از ۶۰۰ سازمان مردم نهاد و ۸۰۰ موسسه خیریه و ۷۰ هزار نیكوكار داریم كه به خوبی مشغول فعالیت هستند و به لحاظ كمی و كیفی گسترش خواهند یافت.
ایازی خاطرنشان كرد: راه اندازی شبكه موسسات و انجمن های حوزه ایدز با حضور ۴۶ سمن و موسسه فعال در نشست پانزدهم شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در چهارشنبه گذشته بسیار مورد استقبال رییس جمهور واقع شد و همچون موارد تاكیدی رییس جمهور، توسعه سازمان های مردم نهاد بود.

براساس این گزارش، دكتر علی اصغر فرشاد، قائم مقام معاونت اجتماعی و مدیركل مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت هم اظهار داشت: استفاده از ظرفیت و برند سلامت برای انجام فعالیت و تاثیرگذاری اجتماعی می تواند كارآمد باشد و فعال كردن جوامع با استفاده از راه اندازی و تقویت كانون های اجتماع محور محلات در سراسر كشور با همكاری وزارت كشور یك شروع خوب خواهد بود كه آمادگی خویش را برای امضای تفاهم نامه در این زمینه اعلام می داریم.

دكتر محسن شتی، دبیر كارگروه پیشگیری و كاهش صدمه های اجتماعی حوزه سلامت هم ادامه داد: انجام كار در حوزه صدمه های اجتماعی، چندبخشی و میان بخشی است و باید در تمامی استان ها بنابر اولویت های هر استان پیگیری شود تا برنامه جامع درباره هر صدمه بر پایه پژوهش ها، اطلاعات، اقدامات و توانمندی استان ها نوشته و تدوین شود.

در ادامه دكتر مصطفی جمالی، مدیركل سازمان های مردم نهاد سلامت، اظهار داشت: برای گسترش و فعال شدن سمن ها به لحاظ كمی و كیفی كوشیده ایم و از انجمن هایی كه پروانه ملی داشته اند، خواسته ایم كه در نقاط مختلف كشور دفتر راه اندازی و خدمات ارائه كنند. شبكه ملی سمن های حوزه های مختلف را هم در دست راه اندازی داریم و شبكه موسسات و انجمن های حوزه ایدز و اعتیاد را راه اندازی كرده ایم.

وی در ادامه اضافه كرد: برای فعالیت و ارائه خدمت و توانمندسازی مناطق محروم كشور هم به صورت پایلوت، سرای سمن های سلامت مكران، در حوزه تحت پوشش دانشكده علوم پزشكی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان را راه اندازی كرده ایم و تابحال تعداد قابل توجهی از سمن های ملی دفتر خویش را در منطقه راه اندازی كرده اند. همینطور در منطقه ایرانشهر حمایت مسئولان و افراد ذی نفوذ محلی بخصوص مولوی های اهل سنت جلب شده است و چشم انداز روشنی برای این امر متصور است تا كمبودها و مشكلات مردم در زمینه سلامت كاهش و بهبود یابد.

دكتر محمد نصیری، مدیركل خیرین و موسسات خیریه سلامت هم در این نشست اضافه كرد: ارتباط و تماس اداره كل با مجموعه وزارت كشور بسیار زیاد و تنگاتنگ است. طی بررسی ها و فعالیت هایی كه داشته ایم از كمبودهای این حوزه، بانك اطلاعاتی موسسات خیریه و سمن ها است كه باید كامل و تدقیق شود و سامانه ای منسجم و فراگیر برای این كار راه اندازی شود. یكی از پیشنهادهای ما راه اندازی دفتر خدماتی برای ثبت، تشكیل و نظارت بر موسسات خیریه و سمن ها برای گریز از طولانی شدن روند اداری و تسریع توسعه آن ها است كه می تواند كارآمد و راه گشا باشد.

دكتر محمد مهدی گلمكانی - مشاور معاونت اجتماعی هم توجه به كانون های اجتماع محور سلامت محلات و ورود سازمان اجتماعی برای سازمان دهی این كانون ها را ضروری دانست و اضافه كرد: امیدواریم بتوانیم با همكاری هر دو وزارتخانه ساختار مناسب را برای این كار پیش بینی نماییم و عملیاتی سازیم.

دكتر تقی رستم وندی، معاون وزیر و رییس سازمان اجتماعی وزارت كشور هم اظهار داشت: مباحث مطرح شده در این نشست گویای ارتباط استراتژیك حوزه اجتماعی در هر دو وزارتخانه است و نیاز است نشست ها را به صورت دوره ای برگزار نماییم و بنابر پیشنهاد دكتر ایازی در حضور رییس جمهور در شورای اجتماعی كشور، نیاز جدی وجود دارد كه سند سلامت روان كشور تدوین و تهیه شود.

بنابر اعلام وب دا، معاون وزیر كشور اضافه كرد: استفاده از ظرفیت خانه های بهداشت و كانون های اجتماع محور محلات بسیار مفید و كارآمد است و از این پیشنهاد استقبال می نماییم. در حوزه رسانه ای و تولید محتوا هم جای كار بسیار وجود دارد و برای همكاری مشترك در این زمینه با موسسه آوای هنر سلامت اعلام آمادگی می نماییم. همینطور بهتر است نشست مشتركی با مدیران كل سازمان های مردم نهاد و خیرین و موسسات خیریه سلامت برای تجمیع امكانات در زمینه تكمیل و تدقیق بانك اطلاعاتی هر چه زودتر برگزار گردد تا بتوانیم نظارت دقیق تر و بهتری داشته باشیم.


 

1396/10/02
01:54:38
5.0 / 5
5051
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما