رییس دانشگاه پیام نور مطرح كرد

پژوهش های بنیادی راهی برای جلوگیری از خام فروشی

پژوهش های بنیادی راهی برای جلوگیری از خام فروشی رئیس دانشگاه پیام نور در مراسم معارفه اعضای شورای سیاست گذاری پژوهشکده گوهرشناسی اظهار داشت: کشور ایران در حوزه منابع طبیعی کشوری ثروتمند به شمار می آید اما متاسفانه منابع خودرا به صورت خام به دیگر کشورها عرضه می کند. در صورتیکه می توان با پژوهش های بنیادین و ارائه فناوری های مورد نیاز، از عرضه خام منابع جلوگیری کرد و ارزش افزوده چشمگیری ایجاد کرد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، رئیس دانشگاه پیام نور در مراسم معارفه اعضای شورای سیاست گذاری پژوهشکده گوهرشناسی با عنوان اینکه این دانشگاه به دنبال تحقق رسالت اجتماعی خود در امتداد ارتباط با صنعت و رفع نیازهای کشور است، اظهار داشت: شکل معمول پژوهش در دانشگاه ها از ایده پژوهشگر شروع می شود و در ابتدای کار اغلب موضوع پژوهش، در رابطه با نیازهای کشور نیست و پس از انجام پژوهش به دنبال اجرا کردن آن در کشور و تعامل با بخش های صنعتی هستیم که با موانع بسیاری روبه رو می شویم.

دکتر محمدرضا زمانی در مراسم معارفه شورای سیاستگذاری پژوهشکده گوهرشناسی اضافه کرد: دانشگاه پیام نور با ایجاد پژوهشکده مستقل، مسیر جدیدی را آغاز نموده که در این راه تحقیقات فقط در زمینه های مورد نیاز کشور و در تعامل با بخش های صنعتی تعریف می شود.

وی با عنوان اینکه این پژوهشکده وابسته به مسائل دولتی و دانشگاه نیست، اظهار داشت: از آنجائیکه تغییر مدیریت دانشگاه ها تاثیر مستقیمی بر فعالیت نهادهای وابسته خواهد گذاشت، پژوهشکده و کلیه مسائل مربوط به آن از قبیل مدیریت و مسائل مالی به شکل مستقل و تحت نظارت شورای سیاستگذاری است.

وی راه اندازی این پژوهشکده را گامی مثبت در جهت رفع نیازهای کشور دانست و اظهار داشت: این پژوهشکده بعنوان پژوهشکده نوع دوم در وزارت علوم تعریف شده و مانند بخش خصوصی عمل می کند اما می تواند از پتانسیل های موجود در دانشگاه برای رشد و پیشرفت بیشتر بهره مند شود.

زمانی به منابع بکر طبیعی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: سنگهای قیمتی یکی از مصداق های منابع طبیعی باارزش است که می توان با کمک پژوهشکده در امتداد ایجاد ارزش افزوده بیشتر از آن گام برداشت.

وی اشاره کرد: کشور ایران در حوزه منابع طبیعی کشوری ثروتمند به شمار می آید اما متاسفانه منابع خودرا به صورت خام به دیگر کشورها عرضه می کند در صورتیکه می توان با پژوهش های بنیادین و ارائه فناوری های مورد نیاز، از عرضه خام منابع جلوگیری کرد و ارزش افزوده چشمگیری ایجاد کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور؛ زمانی در آخر ابراز امیدواری کرد: باتوجه به پتانسیل علمی زمین شناسی در فرآوری های دیگر و همین طور ارتقای فعالیت پژوهشکده، R&D دانشگاه در کنار معادن مستقر شود و کار پژوهشکده به ارائه ایده محدود نباشد.
1399/11/20
22:04:15
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما