در قالب یك پژوهش بررسی شد

اهمیت تشخیص موارد دائم و موقت كم كاری تیروئید در نوزادان

اهمیت تشخیص موارد دائم و موقت كم كاری تیروئید در نوزادان محققان کشور در پژوهشی که اخیراً نتایج آن انتشار یافته است، تاکید کرده اند که با استفاده از برخی آزمون ها، می توان موارد دائم یا موقت کم کاری تیروئید را شناسایی کرده و گام بلندی در جهت سلامت سیستم عصبی و ذهنی کودکان برداشت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، کم کاری تیروئید نوزادان، شایع ترین اختلال مادرزادی غدد درون ریز است که در صورت عدم شناسایی و درمان بموقع صدمات شدید و جبران ناپذیری به تکامل عصبی نوزاد وارد میکند. این اختلال در کشورهای غربی یک مورد در هر سه الی چهار هزار تولد را در برمی گیرد، ولی در بعضی کشورهای خاورمیانه و ازجمله ایران، از هر هزار نوزاد یکی به آن مبتلا می شود. این تفاوت ناشی از تفاوت نژاد، روش انجام غربالگری و شاخصهای محیطی نظیر وضعیت ید منطقه و مشخصات تولد و حاملگی است.

غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان به اعتقاد متخصصان، امکان تشخیص و درمان بموقع موارد مبتلاشدن را میسر ساخته و مانع از ایجاد عقب افتادگی ذهنی در اثر کمبود هورمون تیروئید می شود. کم کاری تیروئید به دو نوع گذرا یا TCH و دائمی یا PCH وجود دارد و هر یک از آنها بایستی به درستی و بموقع تشخیص داده شده و با نوع دیگر اشتباه نشود، چونکه چنین اتفاقی ادامه درمان و مصرف داروها را با اختلال مواجه کرده و خطر بروز مشکلات ذهنی را به دنبال عدم تکامل مناسب سیستم عصبی می افزاید.

این مسئله، بعنوان موضوع اصلی پژوهشی انتخاب شده که توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است. در این تحقیق، به تعیین عوامل پیش بینی کننده کم کاری تیروئید دائم در نوزادان پرداخته شده است.

در این مطالعه گذشته نگر، داده های کلیه نوزادان زنده متولد شده از 15 استان منتخب که در فهرست ملی مراکز غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان ثبت شده بودند، مورد استفاده قرار گرفته و تجزیه وتحلیل شدند.

نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داد که آزمایش های TT4 و TSH در کنار آزمون تأیید تشخیص وریدی و خویشاوندی والدین، مهم ترین عوامل پیشگویی کننده موارد دائم کم کاری تیروئید هستند.

فریدون عزیزی، پژوهشگر مرکز تحقیقات غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پنج همکار دیگرش در این مطالعه، می گویند: «اگرچه امکان تشخیص زودرس قطعی موارد دائم و گذرا میسر نیست، ولی شاید با انجام مطالعات بزرگ تر و مدل سازی های پیشرفته بتوان با حساسیت و اختصاصیت بیشتری امکان تشخیص زودتر موارد گذرا و قطع درمان طولانی مدت آنها را میسر کرد و از استرس و نگرانی خانواده ها و بار مالی تحمیل شده بر فرد و جامعه کاست».

به بیان این پژوهشگران، «در صورت تحقق و قابل اجرا شدن می توان کارآیی و اثربخشی برنامه غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان را با کمک به پزشکان جهت تصمیم گیری بهتر و مؤثرتر برای درمان بیماران ارتقا داد و از هزینه های اقتصادی ناشی از بیماری کم کاری تیروئید نوزادان و عوارض آن کاست که در نهایت ارتقاء کیفیت زندگی بیماران و خانواده های آنها را در بر خواهد داشت».

این یافته های علمی پژوهشی که در «مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران» متعلق به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/20
13:41:57
0.0 / 5
1035
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما