زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس كرونا

زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس كرونا مطب نما زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس کرونا


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، "کلشی سین" دارویی است قوی و ضدالتهاب که از مدت ها پیش در دنیای پزشکی شناخته شده است. این ماده دارویی از گیاهی به نام "زعفران مرغزار" یا "سورنجان" به دست می آید.
ماده دارویی به دست آمده از این گیاه در درمان چندین بیماری همچون نقرس، التهاب مفصل (آرتریت) یا پریکاردیت (التهاب آب شامه) به کار گرفته می شود.
گفتنی است که این ماده دارویی و گیاهی به سبب سمی بودن، باید تنها با دوزی محدود استفاده گردد.
"زعفران مرغزار" سال ۲۰۱۰ عنوان "گیاه سمی سال" را به خود اختصاص داد.
حالا یک مطالعه بالینی گسترده در کانادا نشان میدهد که کلشی سین در درمان کووید-۱۹ هم مؤثر است و عوارض بیماری را می کاهد. در توضیحی که مؤسسه تحقیقاتی قلب مونترال"ام اچ آی"، در این زمینه منتشر نموده است، از این دارو بعنوان داروی خوراکی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نام برده شده است.
داده هایی که این مؤسسه به آنها استناد می کند، در قالب پروژه ای موسوم به COLCORONA جمع آوری شدند. این مطالعه از ماه مارس سال ۲۰۲۰ در کانادا، ایالات متحده، اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی در جریان بود.
در ۴۱۵۹ مورد بیمار مبتلا به کووید-۱۹، کاربرد کلشی سین موجب شد شمار بیمارانی که باید در بیمارستان بستری می شدند تا ۲۵ درصد کم شود. تجویز این دارو نیاز به تنفس مصنوعی در بیماران مبتلا را تا ۵۰ درصد و شمار مرگ ومیر را هم تا ۴۴ درصد کاهش داده است.
پرفسور ژان کلود تردیف، مدیر مؤسسه پژوهشی "ام اچ آی" و سرپرست پروژه Colcorona از نتایج به دست آمده در اثر تجویز این دارو، بسیار راضی است.
او می گوید: فرضیه ما این بود که دلیل بروز عوارض شدید در بیماران کووید-۱۹، واکنش های عفونی بیش از اندازه است که گلبول های سفید بدن بیمار در پاسخ به حمله ویروسی از خود نشان می دهند.
پرفسور تردیف می گوید: حس ما این بود که با بهره گیری از دارویی مانند کلشی سین برای کاهش واکنش های عفونی بیش از حد که به "طوفان سیتوکین" معروف است، می توان از بروز عوارض شدید جلوگیری کرد.
نتایج تحقیقات، اثربخشی دارو را تأیید کرده است.
پرفسور تردیف معتقد می باشد که با بهره گیری از داروهای کلشی سین می توان به طرز چشم گیری بر سلامت عمومی تأثیر گذاشت و از بروز عوارض ناشی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ در میلیون ها بیمار جلوگیری کرد.
در ماه ژوئن ۲۰۲۰ هم تحقیقاتی مشابه اما بسیار محدود در مورد اثربخشی کلشی سین صورت گرفت که در قالب آن، این دارو بر روی ۱۰۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش شد. در جریان آن تحقیق هم مشخص شد که این دارو خصوصاً در مورد بیمارانی که بطور بالقوه روند بیماری در آنها شدیدتر است، مؤثر است.
در این میان یونان به استفاده از کلشی سین برای درمان کووید-۱۹ چراغ سبز نشان داده است. در این کشور پزشکان مجاز به تجویز این دارو برای درمان بیماران مبتلا هستند.
سرپرست مرکز تحقیقاتی "ام اچ آی" معتقد می باشد که نتایج تحقیقات، بررسی سریع دستگاه های نظارتی و مسئول در این عرصه مانند "اما" (آژانس دارویی اروپا) و "اف دی اِی" (سازمان غدا و دارو آمریکا) را به دنبال خواهد داشت. بگفته این پژوهشگر، این دارو الان هم در داروخانه ها موجود است و می تواند با مبلغ کم و به سرعت به کار گرفته شود.
هشدار: دارو سمی است!
سرعت دسترسی و بهای پایین این دارو همان چیزی است که برخی پزشکان اما نسبت به آن هشدار می دهند. مار گارسیا سائز، پزشک اسپانیایی، هرچند این دارو را قدیمی، شناخته شده و بسیار مطمئن و ارزان می داند، ولی با اشاره به سمی بودن آن نسبت به خطر استفاده سرخود بیماران از این دارو هشدار می دهد.
این دارو می تواند در صورت داشتن مشکلات کلیوی به بروز عوارضی شدید در بیمار بینجامد و با دیگر روش های درمانی تداخل بوجود آورد.
پزشک اسپانیایی با تاکید بر این موارد معتقد می باشد که کلشی سین باید تنها با تجویز پزشک مصرف شود.
به گزارش دویچه وله، اما صرف نظر از این هشدارها، ژان کلود تردیف بر فواید این دارو تاکید می کند و می گوید: کشف ما نه فقط به درد کشورهایی مثل فرانسه و کانادا می خورد که برای کشورهای در حال توسعه یا در آفریقا و آسیا هم مفید می باشد، بلکه این دارو مقرون به صرفه است و به شکل قرص خوراکی می تواند سریع استفاده می شود.1399/11/15
18:06:02
0.0 / 5
881
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما