رنگ قشم پرید

رنگ قشم پرید به گزارش مطب نما ورود کنترل نشده و بی برنامه مسافران به قشم خطر سرایت ویروس کرونا را در این جزیره بیشتر کرده است. فرماندار قشم اطلاع داده که محدودیت های جدیدی برقرار می کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم اعلام نموده شرط سفر به جزایر جنوبی همچون قشم عرضه نتیجه منفی تست کرونا است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته فیلمها و تصاویری از حجم زیاد مسافران در قشم منتشر شد؛ مسافرانی که بدون ماسک و بدون رعایت فاصله در دره ها و سواحل جمع شده اند و یا روی لندینگ کرافت و اسکه در نوبت رسیدن به جزیره هستند. مسؤولان محلی می گویند بیشتر این تصاویر قدیمی است.
رسانه های محلی اواخر دیماه گزارش کردند بیشتر از ۴۰ هزار مسافر وارد قشم شده اند اما فرماندار قشم در واکنشی گفته که در عرضه آمارها بزرگ نمایی شده است و فقط ۱۱ هزار و ۹۴۰ خودرو در پنج روز (اواخر دی ماه) وارد جزیره قشم شده که این آمار با تردد در ایام عادی اختلافی جزیی دارد.
نصری اوج ورود به جزیره را فقط در یک روز دانسته و گفته که در همان یک روز فقط ۵۰ درصد به ظرفیت معمول خودرو در جزیره اضافه شده و چیزی که در رسانه ها انتشار یافته بسیار از حقیقت ها فاصله دارد.
او حتی استفاده نکردن ۹۰ درصد گردشگران از ماسک را کذب دانسته و اظهار داشته بود: معلوم نیست مبنای آماری برخی آقایان کجاست و افرادی که این آمار را به رئیس جمهور می دهند اصلا با بنادر ورودی قشم آشنایی دارند یا نه؟
این واکنش به دنبال انتقادهای علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در جلسه اواخر دیماه بود که رئیس جمهور هم حضور داشت؛ او با انتشار تصاویری از ازدحام جمعیت در ورودی جزیره قشم اظهار داشته بود: در یک روز شش هزار ماشین وارد جزیره قشم شد. ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر همزمان وارد یک جزیره شدند و اساسا این وضعیت اسفناک است. کسانی که با این بی مبالاتی چنین برنامه ریزی هایی می کنند مسئول مرگ مردم هستند و باید مجازات شوند.
سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ هم این سخنان را تکمیل کرده و اظهار داشته بود: هشت هزار نفر هم با لنج وارد شدند و هشت هم پرواز انجام شد. خیلی ها وقتی به جزیره رسیدند ماسک ها را برداشتند.
مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در همان روزها گفته بودند که از مسافران ورودی به جزیره قشم در بندر پهل و اسکله حقانی بندرعباس تست کرونا گرفته می شود و افراد مشکوک و یا مثبت هم به شهر مبدا بازگردانده می شوند اما بنا بر آن چه رسانه های محلی گزارش کرده اند، چنین اقدامی انجام نشده است.
نهم بهمن ماه مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم هم خبر می دهد که با سفر چندروزه گردشگران به قشم، درصد موارد کرونایی مثبت این منطقه سه برابر شده و بخشی از این افراد را فعالان اقتصادی جزیره می سازند که در تست گیری های اخیر شناسایی شده اند.
حالا فرماندار قشم که تا چند روز پیش معتقد بود در عرضه آمار مسافران بزرگ نمایی شده است می گوید: به علت ورود گردشگران بی شمار به شهرستان قشم و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی از جانب آنان وضعیت آبی قشم به زرد تغییر نمود و این امر محدودیت های جدیدی به همراه دارد.
او گفته که نصب هرگونه چادر مسافرتی در مکان ها، پارک ها، کمپ های مسافرتی و سواحل قشم ممنوع بوده و نیروی انتظامی موظف است نسبت به اجرای این امر اقدام نماید. مراکز تجاری و مکان های عمومی هم موظف شده اند نسبت به نصب کیوسک عرضه ماسک و مواد ضدعفونی کننده در ورودی ها اقدام و انتظامات این مجموعه ها از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم باردیگر از اجرای طرح تشدید نظارت ها سخن گفته و اعلام نموده همه مسافران برای ورود به جزایر باید گواهی منفی تست کرونا عرضه کنند که در صورت عرضه نکردن آن باید به مراکز خدمات جامع سلامت رجوع کنند و با پرداخت هزینه هر تست RAPID به مبلغ ۱۵۰ هزار تومان و یا پرداخت هزینه هر تست PCR به مبلغ ۳۰۰هزار تومان نسبت به انجام آنها اقدام نمایند.
این محدودیت ها به گوش ساکنان جزیره و حتی مسافران آن آشنا است؛ مسئله اجرای درست این دستوالعمل ها است. وقتی این بخش ماجرا زیر سوال می رود مسافری که به پروتکل ها توجه ندارد، بیشتر تشویق می شود. در شبکه های مجازی پیام های زیادی در ارتباط با مسدود نبودن راه های جزیره و اجرا نشدن محدودیت ها و کنترل نکردن مسافران و تست کرونا انتشار یافته است که چگونگی اجرای محدودیت ها و اخطارهای تازه را زیر سوال می برد و از طرفی، این پرسش را پیش می آورد که با وجود اعتراض های مکرر ستاد ملی مبارزه با کرونا و گزارش های مختلف از حجم زیاد و کنترل نشده سفرها و رعایت نشدن پروتکل ها، چرا مسؤولان این جزیره توریستی هنوز راه کاری برای مدیریت سفر به اجرا نگذاشته اند و یا دست کم، محدودیت هایی را که خود بارها حرفش را زده اند، به درستی اجرا نمی کنند؟
منبع:

1399/11/13
23:35:07
0.0 / 5
1143
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما