درخواست مشاور وزیر بهداشت از انجمن هماتولوژی آنكولوژی

درخواست مشاور وزیر بهداشت از انجمن هماتولوژی آنكولوژی مشاور وزیر بهداشت طی نامه ای خطاب به انجمن هماتولوژی انکولوژی نوشت: وقتی ده ها میلیون و گاهی صدها میلیون تومان در چارچوب مصرف یکی از این داروها به بیمار تحمیل می نماییم و پاسخ « اثربخشی» مناسب را نمیگیریم، باید جامع تر به معالجه بیمار بپردازیم و حداقل بیمار و خانواده او را از این میزان آگاه نماییم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه دکتر محمد اسماعیل اکبری_مشاور عالی وزیر بهداشت در یک نشست خبری اظهاراتی در خصوص تأثیر پایین شیمی درمانی بر درمان سرطان عرضه کرد که این اظهارات واکنش انجمن هماتولوژی و انکولوژی را به دنبال داشت. امروز( ۱۲ بهمن ماه) دکتر اکبری با ارسال نامه ای به خبرگزاری ها اظهارات خود در نشست خبری را شفاف کرد.
در این نامه که با آیه شریفه «ویل لکل همزه لمزه الذی جمع مالاً و عدده» شروع می شود، خطاب به انجمن هماتولوژی و انکولوژی، آمده است:
« اخیراً نامه ای در رسانه ها از سوی همکاران آن انجمن محترم منتشر گردید در خصوص تائید درمان بیماران مبتلا به سرطان با شیمی درمانی و به نحوی نوشته شده است که گویا اینجانب برای درمان بیمارانم از شیمی درمانی استفاده نمی کنم یا با آن مخالفم. این نامه در هفت پاراگراف در رسانه ها دیده شد که پنج پاراگراف اول آن مستند به واقعیات علمی و مورد تائید قطعی این همکارتان هم می باشد، شاهد این مدعا هم انتشار داده های چند ده ساله کشور در چارچوب مقالات مختلف منجمله مقاله جدید (MIR) که حاکی از مساعدت و همدلی برای درمان محروم ترین بیماران کشور طی سالهای گذشته است.»
در ادامه این نامه آمده است: «اما آنچه در دو پاراگراف آخر آمده است، نیازمند توضیح بیشتری است. در آخرین مطالعه بیشتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه سالانه درمان مستقیم سرطان در کشور است که حداقل قریب ۴۵-۴۰ درصد آن بدلیل مصرف دارو های شیمی درمانی است. آنچه عرایض بنده مستند به بیانیه سازمان ملل ( مقاله ) بود، میزان اثر بخشی این دارو ها برای علاج بیماران (CURE) است ( حدود ۱۱درصد ) نه عدم لزوم مصرف آنها. بدیهی است یک پزشک متخصص از همه امکانات علمی استفاده می نماید تا کمکی به بیمار خود بنماید، و یک مدیر سلامت عمومی همه تلاش خویش را بکار می برد تا « هزینه اثر بخشی »، «اولویت بندی »، « سطح بندی » و ارزانسازی خدمت “ Lean management” را در اجرا مورد عنایت قرار دهد. دارو هایی که در چارچوب هدف درمانی مصرف میشوند( MCA، ایمونو تراپی و..... )، از آرزو های تیم معالج است که روزی با شاخصهای مدیریتی حوزه سلامت همخوانی پیدا کنند اما امروز چنین نیست.»
اکبری در ادامه این نامه نوشته است: «وقتی ده ها میلیون و گاهی صدها میلیون تومان در چارچوب مصرف یکی از این داروها به بیمار تحمیل می نماییم و پاسخ « اثربخشی» مناسب را نمیگیریم، باید جامع تر به معالجه بیمار بپردازیم و حداقل بیمار و خانواده او را از این میزان آگاه نماییم. در ایران حداقل ۸ درصد از مردم فقط بخاطر هزینه های سلامت به زیر خط فقر میروند و این رقم برای بیماران مبتلا به سرطان ۱۵-۱۲ درصد است. یعنی ما مسئول سقوط مردم بیمار در سیاهچال « فقر و بیماری » در حوزه سرطان هستیم در حالیکه نیتی جز خدمت نداریم ان شاءالله تعالی. آنچه مورد مداخله اینجانب در مصاحبه بوده است و همیشه مورد عنایت قرار داده و به عون الله خواهم داد، این نکات است که جامعه نگری در مدیریت حوزه سلامت است. دو شاخص اساسی برای ارزیابی خدمات به بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد؛ ۱- افزایش کیفیت زندگی۲- افزایش طول عمر بیمار؛ که هر دو این شاخص با در نظر گرفتن شاخصهای فوق الاشاره در مدیریت سلامت عمومی حاصل می شود.»
او همینطور نوشته است: «اینک که آن انجمن محترم مسئولانه به میدان آمده است، درخواست دارم با توجه به دو هدف فوق فهرستی از داروهای مصرفی که دو شاخص زیر را دارند تهیه کنید تا راهبردی برای مدیریت سلامت در برنامه ریزی باشد.
۱- حداقل ۴ ماه به طول عمر بیمار اضافه کند.
۲- کیفیت زندگی را مختل نکند یا ارتقاء بخشد.
با اینکه عده ای از عزیزان متخصص این فهرست را آماده کرده اند، اما پاسخگویی به مسئولیت مدنی و علمی آن انجمن و تهیه این فهرست، دلسوزی عالمانه شما را نشان داده است. امید به آن دارم که همه ما همچنان که بوده است، خادمان علمی پاک ترین مردم روی زمین باقی بمانیم و اجازه ندهیم دشمنان دیرینه سلامت یعنی جهالت و تجارت، آتش به آبرویمان بزند که « خداوند بر همه چیز آگاه » است.
در انتها اعلام میکنم که مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آمادگی خویش را برای پشتیبانی از هر گونه تحقیقی برای خدمت بهتر به بیماران مبتلا به سرطان اعلام می دارد.»1399/11/12
23:59:55
0.0 / 5
942
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما