نتایج یك پایان نامه دانشجویی نشان داد

امكان بهسازی خاك با تركیب خاك و لاستیك

امكان بهسازی خاك با تركیب خاك و لاستیك به گزارش مطب نما محققان دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بررسی خصوصیات مخلوط خاک و لاستیک راهکارهایی را برای بهسازی خاک و حفاظت از محیط زیست عرضه کردند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر داود اکبری مهر، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه اثر تایر لاستیکی بر خصوصیات ژئوتکنیکی خاک ریزدانه» اظهار داشت: برای اجرای پروژه های عمرانی در شرایط وجود خاکهای ریزدانه، عموماً تمهیدات بهسازی مورد نیاز بوده و از سویی پلاستیک ها، لاستیکها و سایر ترکیبات مصنوعی ساخته شده توسط بشر یکی از عوامل آلودگی محیط زیست هستند. این مواد فراوانی بالایی در جوامع مختلف دارند و احتیاج به مدیریت و کنترل دارند. نتایج این تحقیق جهت استفاده از این ضایعات در مهندسی به تبع آن کاهش انباشت آنها موثر است.
وی ادامه داد: ترکیبات مصنوعی ساخت بشر طول عمر زیادی داشته و با عنایت به مدت زمان زیادی که برای تجزیه آنها لازم است، مشکلاتی زیادی را برای محیط زیست ایجاد می کنند.
وی با اشاره به اینکه تایرهای لاستیکی در مقایسه با پلاستیک ها به مراتب طول دوره تجزیه خیلی بالاتری و در حد قرن را داشته و در نتیجه مشکلات زیست محیطی ناشی از آنها چندین برابر است، اظهار داشت: تحقیقات مختلف نشان داده است شیرابه این مواد بدلیل وجود پروفیل های فلزی موجود در آنها می تواند مقدار یون های فلزی موجود در آبهای زیرزمینی را به مقداری بیشتر از مقدار مجاز برای آشامیدن برساند.
وی خاطرنشان کرد: لاستیک خرد شده و تصفیه شده از فلزات، فاقد شیرابه و آلودگی موثر در طبیعت است و این مورد قابل توجه است.
اکبری مهر تصریح کرد: تایرهای لاستیکی می توانند محیط خوبی برای تجمع حشرات و حیوانات موذی فراهم نموده و عامل انتقال میکروبها و ویروس های مختلف باشند. از طرفی گاز متان یکی از مواد حاصل از فرآیندهای شیمیایی در محل های دفن زباله است و در صورت وقوع آتش سوزی در محل دفن یا جمع آوری ضایعات، علاوه بر مشکلات ناشی از آتش سوزی، دود غلیط حاوی هیدروکربن نسوخته، گازهای سمی و خاکستری را تولید می کند که برای سلامتی انسان مضر بوده و می تواند طبیعت گیاهی و جانوری را به خطر انداخته و آبهای زیرزمینی را آلوده کند.
وی اظهار داشت: با عنایت به آمارهای عرضه شده در سالیان گذشته، تنها در کشور ایران سالانه صدها هزار تن تایر لاستیکی مصرف می شود که با ورود این تایرها به بازار حجم زیادی هم از لاستیکهای فرسوده از رده خارج می شوند و به ضایعات تبدیل می شوند و تنها بخش کوچکی از این ضایعات در صنعت به طرق مختلف مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد و بخش زیادی از آنها غیر قابل استفاده در نظر گرفته می شود.
وی با تکیه بر اینکه اگر استفاده از این ضایعات در زمینه های مهندس امکان پذیر باشد، حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: استفاده از ضایعات تایر در علوم مهندسی با عنایت به خصوصیت های مهندسی قابل توجه تایرهای لاستیکی همچون شکل پذیری، سبکی و مقاومت بالا و همینطور برای کمک به حل مشکلات زیست محیطی چند سالی است که مطرح گردیده است و توسط محققان استفاده از این مواد در داخل و خارج از کشور در زمینه های مختلف همچون استفاده از این لاستیک در ستون های سنگی و به عنوان مخلوط با مصالح دانه ای مورد توجه قرار گرفته است.
این محقق با اشاره به اینکه در پروژه حاضر به صورت خاص خصوصیات مخلوط خاک ریزدانه و لاستیک مورد ارزیابی قرار گرفت و حدود مقادیر مطلوب استفاده از لاستیک در مخلوط با خاک مشخص شد، اظهار داشت: در این پروژه نشان دادیم که در ترکیب خاک ریزدانه و شکل های مختلف تایرهای لاستیکی بسته به شکل لاستیک خصوصیات متفاوتی را داریم و امکان تخمین دقیقی از خصوصیات این مخلوط در طراحی ها امکان پذیر بوده و این نتایج جهت استفاده محققین و مهندسین عرضه شده است.
به قول وی، با عنایت به نتایج حاصل شده از این تحقیق مشخص شد استفاده از تایرهای لاستیکی سبب کاهش بخشی از نشست خاک شده و با افزایش نسبت طول به عرض لاستیکها و همینطور افزایش اندازه لاستیکها، افزایش مقاومت در مخلوط حاصل می شود. همینطور استفاده از لاستیک در میرایی مخلوط موثر بوده و شکل پذیری مخلوط به طور قابل ملاحظه ای با استفاده از انواع مختلف لاستیک افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: نتایج حاصل از این تحقیق گام مهمی در شناسایی پارامترهای مختلف ژئوتکنیکی و همینطور شناسایی رفتار این مخلوط است و به سایر محققان در شناسایی خصوصیات این مخلوط و همینطور توسعه کاربردهای این محصول یاری می رساند. همینطور امید است علاوه بر استفاده از راهکارهای جدید عرضه شده در پروژه ها و استفاده مطلوب از این ضایعات به روشی علمی و مناسب، امکان حفاظت بیشتر و بهتر از محیط زیست فراهم گردد.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که درانجام تحقیق از خاکی با فراوانی بالا استفاده شده است، استفاده از نتایج حاصل از این تحقیق در کشور ایران و همینطور در سایر کشورها در شرایط مشابه امکان پذیر است. مقالات گوناگونی از این تحقیق در مجلات و کنفرانسهای معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسیده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به نتایج حاصل شده از این تحقیق، استفاده از لاستیک بعنوان یک ماده مخلوط با خاک ریزدانه برای استفاده در پروژه ها به منظور اصلاح خصوصیات خاک از نظر فنی امکان پذیر است. همینطور استفاده از این ترکیب علاوه بر اینکه از نظر فنی و زیست محیطی می تواند کمک قابل توجهی به پاکسازی محیط داشته باشد، از نظر اقتصادی هم به صرفه است.
وی افزود: نتایج حاصل از این تحقیق کمک قابل توجهی در شناخت بهتر رفتار این مخلوط کرده و راهگشای تحقیقات آینده در ادامه این راه است.
وی ضمن اشاره به نتیجه ادامه این پروژه اظهار داشت: با عنایت به امکان استفاده عملی از این تحقیق در پروژه های عمرانی و خصوصاً زمینه های در رابطه با مهندسی خاک و پی، زمینه های تحقیقات گوناگونی در زمینه ادامه این تحقیق وجود دارد. بعنوان نمونه می توان امکان استفاده از انواع مختلف ضایعات حاصل از تایرهای لاستیکی را به صورت خالص یا تلفیقی از مواد شیمیایی بعنوان یک ماده ترکیبی برای بهبود خصوصیات مهندسی سایر انواع خاکهای ریزدانه مورد بررسی قرار داد.
وی اظهار داشت: استفاده از این مواد به شیوه مناسب می تواند ضمن بهبود خصوصیات مهندسی و صرفه اقتصادی، در کاهش ضایعات زیست محیطی ناشی از لاستیکهای زائد موثر باشد.

اکبری مهر ضمن اشاره به خصوصیت های این طرح اظهار داشت: این طرح به صورت خاص و کاربردی بر مبنای مصالح خاکی و تایرهای لاستیکی موجود در کشور مورد اجرا قرار گرفته است. با عنایت به استفاده از این مواد و همینطور بهره گیری از آزمایشهای دقیق آزمایشگاهی نتایج بدست آمده به نحو مناسبی در پروژه های اجرایی کشور با شرایط مشابه از نظر مواد و مصالح توسط محققین قابل تعمیم و استفاده است.

وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: استفاده بهینه از یک محصول در پروژه های عمرانی همواره مورد توجه کارفرما، مشاور و پیمانکار است؛ با استفاده از راهکارهای عرضه شده در این تحقیق امکان استفاده از شکلها و مقادیر بهینه ای از لاستیک در مخلوط با خاک ریزدانه وجود دارد و ضمن کاهش هزینه های اجرایی، با کمترین استفاده از ضایعات بیشترین بهره مندی و بالاترین عملکرد در طراحی های مهندسی مرتبط حاصل خواهد شد.

وی ضمن اشاره به کاربردهای طرح اظهار داشت: استفاده از لاستیک با عنایت به خصوصیات فنی مناسب آن بعنوان یک ماده مخلوط با خاک ریزدانه به منظور اصلاح خصوصیات خاک و برای استفاده بعنوان خاکریز پشت دیوار حائل، خاکریزهای راه، خاک بستر، پی های در معرض بارهای سبک دینامیکی و سایر کاربردهای مرتبط در مهندسی ژئوتکنیک با در نظر گرفتن شرایط و محدودیتها امکان پذیر است. نتایج این تحقیق در شناخت بهتر رفتار مخلوط خاک ریزدانه و لاستیک موثر است.
بر مبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای دوره تحقیق دکتر اسماعیل افلاکی و دکتر ابوالفضل اسلامی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.1399/11/05
01:03:51
0.0 / 5
1204
تگهای خبر: تولید , سلامت , محققان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما