معاون سازمان برنامه وبودجه خبرداد

ارائه كمك های فناورانه برای پژوهش های كاربردی جهاددانشگاهی

ارائه كمك های فناورانه برای پژوهش های كاربردی جهاددانشگاهی به گزارش مطب نما معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه وبودجه با تقدیر از انجام اقدامات پژوهشی جهاددانشگاهی به ارائه کمک های فناورانه برای انجام پژوهش های کاربردی به مجموعه هایی همچون جهاددانشگاهی تاکید نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر حمید پوراصغری معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و دکتر حمیدرضا عدل معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی این سازمان به همراه دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی شنبه 27 دیماه از توانمندی های این نهاد برای تولید سیستم رانش واگن های پروژه قطار ملی در واحد علم و صنعت بازدید و در جریان پیشرفت این پروژه قرار گرفتند.
ارایه کمک های فناورانه به مجموعه هایی همچون جهاددانشگاهی
دکتر پور اصغری در این بازدید پیرامون اقدامات سازمان برنامه وبودجه برای تجاری سازی فعالیت ها پژوهشی اظهار داشت: پیش از آنکه پژوهشها به مرحله تجاری سازی برسند باید با ارائه کمک های فناورانه زمینه ی انجام پژوهش های کاربردی در مجموعه هایی همچون جهاددانشگاهی فراهم نماییم.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت تولید انبوه پروژه های فناورانه اشاره نمود اظهار داشت: در فرآیند تولید انبوه و استفاده از دستاوردهای پژوهشی در صنعت بخش های مختلف درگیر هستند که یک بخش بودجه است و ما بعنوان سازمان برنامه وبودجه دو نقش را می توانیم ایفا نماییم که یک مورد ایجاد هماهنگی بین اتصال بهره بردار به جهاددانشگاهی و مورد دیگر تسهیل در تخصیص اعتبارات به محصولات تولید داخل است.

وی با تقدیر از اقدامات جهاددانشگاهی در پروژه تولید قطار ملی و تاکید بر اینکه باید هدف گذاری نماییم پروژه هایی که پیشرفت بیشتری دارند حمایت شوند اظهار داشت: در بعضی از موارد از ارزان بودن محصولات خارجی یا آنکه در زمان کوتاه تری تحویل می شوند بعنوان بهانه هایی برای خرید خارجی نام برده می شود که با انجام چنین پروژه هایی این خودباوری به وجود می آید که می توانیم نیازهای کشور را با تولید داخل تأمین نماییم.

او همینطور در ارتباط با بودجه تخصیص یافته به بخش پژوهش و فناوری برای سال آینده اظهار داشت: تلاش کردیم روند روبه رشد تخصیص بودجه های پژوهشی ادامه داشته باشد و سال آینده جذب منابع بودجه های پژوهشی از سال جاری هم بیشتر شود.
هدف پژوهش های جهاددانشگاهی حل مشکلات کشور است
رئیس جهاددانشگاهی هم در این بازدید بابیان اینکه هدف پژوهش هایی که در این نهاد انجام می شود حل مشکلات کشور است اظهار داشت: پژوهش انجام نمی دهیم که مقاله تولید نماییم، بلکه باید با تجاری سازی یکی از نیازهای کشور را در انجام پروژه های پژوهشی پاسخ دهیم.
وی با تکیه بر اینکه مسیر خوبی در پروژه قطار ملی طی شده است اظهار داشت: برای حفظ دانشی که در این پروژه ایجادشده باید این قطارها به تولید انبوه برسند که انعقاد قرارداد ساخت حداقل ۱۰۵ واگن مترو می تواند کمک شایانی به این مورد کند.

دکتر طیبی همینطور به مشکل نبود آزمایشگاه مرجع در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در صورت راه اندازی آزمایشگاه مرجع می توانیم خیال کارفرماها را از محصولات تولیدی راحت کرده و محصولاتی با استانداردهای ملی و بین المللی تولید نماییم.
رئیس جهاددانشگاهی همینطور به وجود سازمانی بعنوان مغز متفکر برنامه ریزی پروژه های اولویت دار کشور تصریح کرد و اظهار داشت: این سازمان باید مشخص نماید که کدام پروژه ها برای کشور اولویت دارد و باید با تولید داخل و حمایت ها در کشور به سرانجام برسد.
همینطور دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی هم ضمن اشاره به اقدامات پژوهشی و فناورانه این نهاد در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، پزشکی و... اظهار داشت: تولید قطار ملی یکی از ۳۱ طرح فناورانه جهاددانشگاهی است که تولید سیستم رانش واگن های مترو باتجربه بیشتر از هفت ساله در حال انجام می باشد.

منبع:

1399/10/28
15:17:52
0.0 / 5
1110
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما