جزئیات آیین نامه پذیرش پژوهشگران پسادكتری؛

شرایط جذب پژوهشگر در دوره های پسادكتری چیست؟

شرایط جذب پژوهشگر در دوره های پسادكتری چیست؟ به گزارش مطب نما یکی از مسیرهای پیش رو جهت بهره مندی از توانمندی های دانش آموختگان در فعالیتهای پژوهشی و فناوری در دانشگاه ها، ادامه فعالیتهای پژوهشی و فناوری در چارچوب دوره تخصصی پسادکترا در دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری است که در این حوزه در ایام گذشته آیین نامه ای تدوین و از جانب وزیر علوم به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مؤسسات وابسته به وزارت علوم ابلاغ گردید.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، از آن جا که پژوهشگران پسادکترا از تجربه کافی برای انجام پژوهش برخوردار می باشند، به صورت موثر می توانند در انجام پژوهش های کاربردی و مورد نیاز کشور مشارکت کنند. بنابراین برای بهره گیری بیشتر از توانمندی های دانش آموختگان دکتری، آئین نامه پذیرش پژوهشگران پسا دکتری توسط وزیر علوم تدوین و ابلاغ گردید.آیین نامه پذیرش پژوهشگران پسادکتری با هدف توسعه پژوهش های کیفی و کاربردی و بهره گیری بیشتر از توانمندی علمی و تخصصی دانش آموختگان دکتری در طرح های پژوهشی و فناورانه مأموریت گرا و کاربردی به تصویب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید. این آئین نامه دهم دیماه ۱۳۹۹ برای اجرا به کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مؤسسات وابسته به وزارت متبوع ابلاغ گردید.دوره پسادکتری یا پست داک؛ دوره ای پژوهشی رسمی با برنامه ای مدون است که پژوهشگران بعد از دریافت درجه دکترای تخصصی، به صورت تمام وقت با زمان معین حداقل یک سال و حداکثر سه سال، برای مشارکت در اجرای پروژه های مصوب و تقاضامحور موسسه و ارتقای مهارت های تخصصی، تحت نظر استاد میزبان در موسسه های پذیرنده، می توانند آنرا طی کنند. این دوره باآنکه رسمی است ولی جزو مقاطع رسمی تحصیلی محسوب نمی گردد.

هدف از برگزاری دوره های پسادکتری؛ تأمین منابع انسانی پژوهشگر موردنیاز موسسه ها، ارتقا توانمندی و مهارت های تخصصی پژوهشگران و دانش آموختگان مقطع تحصیلی، ایجاد انگیزه و کمک به توان اجرایی اعضای هیات علمی موسسه و استفاده حداکثری از امکانات موسسه برای انجام تحقیقات کاربردی و اجرای طرح های تقاضامحور است.

فردی که بعنوان پژوهشگر پسادکترا متقاضی می شود، باید دارای مدرک تخصصی مورد تایید وزارت علوم و حسب مورد وزارت بهداشت در زمینه تخصصی مورد تقاضا باشد و با درجه خیلی خوب و بالاتر از رساله دکتری خود دفاع کرده باشد. از تاریخ دانش آموختگی دکترای فرد متقاضی نباید بیشتر از پنج سال قبل باشد و سن او نباید بیشتر از ۴۰ سال باشد. پسران متقاضی این طرح نباید مشکل نظام وظیفه داشته باشند و دانش آموختگان ممتاز مقطع دکتری و دارای تجربه قبلی در دورهای پسا دکتری و همینطور اعضای بنیاد ملی نخبگان، برندگان جوایز خوارزمی، فارابی و رازی در اولویت قرار دارند.

پژوهشگر دوره پسادکتری باید هرگونه فعالیت تعیین شده در پروپوزال تصویب شده را با هماهنگی و تایید استاد میزبان انجام دهد، برای پیش برد پروپوزال مصوب، پیشنهادهای نوآورانه ارائه نماید. آماده سازی و انتشار گزارش های پیشرفت طرح برای منابع تأمین کننده اعتبار پروپوزال، به عهده پژوهشگر پسادکترا است. همینطور در پیگیری امور مالی و اعتبارات پروپوزال در دست اجرا، امور تجاری سازی، ثبت اختراع، دریافت پروانه اختراع، تدوین مقالات، کتب و دستاوردهای پژوهشی، مشارکت کند. میزان حق الزحمه پژوهشگر پسادکترا توسط هیئت امنای موسسه تعیین می شود و این دوره بنا به نیاز موسسه و تأمین اعتبار مالی حداقل یک سال و قابل تمدید تا سه سال است.استاد میزبان از راه «طرح های پژوهش و فناوری کارفرمائی» مبادرت به جذب منابع مالی و گرنت های پژوهش و فناوری از مجموعه های خارج از موسسه می کند. این طرح ها شامل قراردادهای ارتباط جامعه و صنعت، گرنت های تخصیصی صندوق های حمایتی پژوهش و فناوری همچون صندوق پشتیبانی از پژوهشگران یا فناوران، طح های حمایتی وزارت و سایر دستگاه ها، طرح های پژوهش و فناوری بین المللی یا سایر طرح های حمایتی بیرون از دانشگاه مثل وقف و کمک های مالی پژوهش و فناوری هستند.

استاد میزبان در موسسه باید در سه سال قبل از زمان تقاضای پژوهشگر پسادکترا، پایه استحقاقی سالیانه را دریافت کرده باشد. همینطور حداقل یک طرح پژوهش و فناوری کارفرمایی فعال همراه با اعتبارات کافی برای پرداخت حق الزحمه پژوهشگر پسا دکترا داشته باشد. انتخاب پژوهشگر پسادکتری توسط استاد میزبان انجام می گیرد ولی تایید نهایی آن با موسسه است. تعداد پژوهشگران پسادکتری هر استاد میزبان متناسب با تعداد و منابع اعتباری پیشبینی شده در طرح های پژوهش و فناوری کارفرمایی و با تایید و تشخیص موسسه، تعیین می شود.موسساتی که دوره های پسادکتری را برگزار می کنند باید در رشته تخصصی پژوهشگر پسادکتری، دوره تحصیلات تکمیلی فعال، گروه های پژوهشی و امکانات لازم را مرتبط داشته باشد. این موسسه ها باید ضوابط و مقررات عملکردی، الزامات حقوقی و چارچوب قانونی را برای انتخاب و حضور پژوهشگر پسادکتری را رعایت نمایند. استفاده از «پژوهشگر پسادکترا» برای تدریس در موسسه و دادن تعهد استخدامی به پژوهشگر ممنوع می باشد. همینطور موسسه نباید از پژوهشگران پسادکترا در پیش برد امور اجرایی اداری موسسه استفاده نماید. موضوعات پیشنهاده (پروپوزال) در این طرح باید تقاضامحور، کاربردی و در جهت توسعه مرزهای دانش و موضوعات اولویت دار جامعه باشد و دستاوردهای دوره باید به صورت شفاف و قابل سنجش در پیشنهاده پژوهش مشخص شود. همینطور پیشنهاده پسادکتری باید در قالب طرح تحقیقاتی تقاضامحور و در پیوند با مأموریت های موسسه باشد.نظارت برحسن اجرای این طرح در موسسه به عهده رئیس موسسه و در سطح ملی، برپایه گزارش سالانه عرضه شده توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، به عهده معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم است.منبع:

1399/10/13
13:28:14
0.0 / 5
1119
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پذیرش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما