محققان كشور توصیه كردند

گیاهی برای رفع زانودرد سالمندان

گیاهی برای رفع زانودرد سالمندان نتایج یک پژوهش دانشگاهی توسط محققان کشورمان نشان داده است که استفاده از روغن گیاه دارویی ناخنک، می تواند در کنترل درد زانوی سالمندان که عمدتاً به دنبال بیماری استئوآرتریت به وجود می آید، تاثیر خوبی داشته باشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، استئوآرتریت یا بیماری دژنراتیو مفصل، شایع ترین بیماری مفصلی است که اصلی ترین نشانه آن تخریب موضعی غضروف مفصلی بوده که افراد را گرفتار زانودردهای آزاردهنده ای می کند. این بیماری غیر التهابی مفصلی در مفاصل متحرک، با تخریب غضروف مفصلی و استخوان سازی جدید در سطح و حاشیه مفصل درگیر، نمود پیدا می کند. استئوارتریت یا ساییدگی مفصل که به آن آرتروز نیز گفته می شود، شایع ترین بیماری در سالمندان بوده و می توان شیوع آنرا حتی از بیماری قلبی، فشارخون و دیابت بیشتر دانست.
از میان مفاصل بزرگ بدن، زانو از شایع ترین محل های ابتلاست و یکی از پنج علل اصلی معلولیت جسمی در سالمندان بشمار می رود.
بر اساس گفته های متخصصان، برخلاف استئوارتریت ثانویه که به دنبال عامل مستعدکننده قبلی به صورت موضعی یا عمومی نظیر شکستگی، صدات استخوانی، صدمات مفصلی، عفونت و آرتریت روماتوئید ایجاد می شود، در استئوارتریت اولیه، برای پروسه تخریب مفصل هیچ بیماری زمینه ای قبلی وجود ندارد و علت آن نیز نامشخص است. روش های متفاوتی برای کاهش علایم بیماران وجود دارد که شامل تغییر سبک زندگی، دارودرمانی، کفش و کفی طبی، ورزش درمانی و لیزردرمانی هستند. یکی از اهداف اصلی درمانی در استئوارتریت، تسکین درد است که معمولاً با بهره گیری از داروهای ضد درد انجام می گیرد که اغلب عوارض جانبی قابل توجهی دارند. پس توجه و یافتن روش های کم ضررتر، از اهمیت بالایی برخوردارست.
در این راستا، یک تیم پژوهشی هفت نفره از دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی و همین طور دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، تأثیر روغن موضعی یک گیاه دارویی موسوم به «ناخنک» بر درد و خشکی مفصل زانوی سالمندان بررسی شده و تأثیر آن با داروی معروف دیکلوفناک مورد مقایسه قرار گرفته است.
محققان برای انجام این پژوهش، از مشارکت 62 نفر از افراد بالای 60 سال ساکن یکی از خانه های سالمندان شهر تهران شامل 57 درصد زن و 27 درصد مرد بهره برده اند.
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که روغن موضعی ناخنک بر کاهش درد و خشکی مفصل ضعیف تا متوسط زانو مؤثر است و می توان آنرا در موارد ذکرشده سفارش کرد.
اگرچه در مطالعات آینده بایستی روی تعیین دُز دقیق و مکانیسم اثر این روغن بر درد و خشکی زانو در بیماری استئوارتریت، تحقیقات بیشتری انجام گیرد.
در این رابطه، غلامرضا انصاری، پژوهشگری از گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی تهران و همکارانش اعلام نموده اند: «بر اساس یافته های ما و نظر به عدم وجود عوارض جانبی، استفاده از روغن ناخنک حتی در زمانی کوتاه می تواند به بهبود درد زانو، خشکی مفصل و عملکرد بیماران مبتلابه استئوارتریت خفیف تا متوسط زانو که از مشکلات شایع دوران سالمندی است، کمک کند».
آن ها بر این اساس در مقاله علمی پژوهشی برگرفته از این مطالعه که در فصل نامه «سالمند» متعلق به دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی منتشر نموده اند، استفاده از روغن گیاه دارویی یاد شده را بعنوان یک روش درمان بی عارضه و مؤثر سفارش کرده اند.
انصاری و همکارانش معتقدند: «با توجه به ارزان و کم عارضه بودن درمان های گیاهی و تمایل بیشتر سالمندان به استفاده از این درمان ها، می توان چنین روش های درمان را با فراهم کردن شواهد مستند علمی شبیه این مطالعه به مدیران سیستم سلامت پیشنهاد نمود تا با ترویج مناسب، عموم مردم از آنها بهره مند گردند».
گیاه ناخنک یا شاه افسر، گیاهی از خانواده یونجه و شبیه به آنست که دارای خاصیت آرام بخشی و تقویت کننده اعصاب بوده و از اثرات ضد درد مطلوبی نیز برخوردارست.
منبع:

1399/10/07
12:52:17
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما