لیست WHO از موضوعات جهانی حوزه سلامت در 2021

لیست WHO از موضوعات جهانی حوزه سلامت در 2021 سازمان جهانی بهداشت (WHO) لیستی از ۱۰ مبحث جهانی در حوزه سلامت را که در سال ۲۰۲۱ میلادی باید مورد توجه قرار داد، منتشر نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت لیستی از موضوعات جهانی در حوزه سلامت را که تمامی کشورها باید در سال ۲۰۲۱ به آن بپردازند منتشر نموده است چونکه با شیوع کروناویروس و فوت بیشتر از ۱.۷ میلیون نفر بر اثر بیماری کووید-۱۹، نارسایی و نقص سیستم های سلامت در کشورها آشکار شده است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است: همه گیری کووید-۱۹ می تواند پیشرفتهای بدست آمده طی ۲۰ سال قبل در حوزه بهداشت و سلامت در جهان را با مشکل روبرو کند و اگر جهان به دنبال تولید و توزیع موثر واکسن است ضروت دارد تا سیستم سلامت را ترمیم و تقویت کند.
نشریه «هندوستان تایمز» به نقل از این سازمان به ۱۰ مسیری که به کشورها کمک میکند تا در سال ۲۰۲۱ آمادگی خود برای مواجهه با شرایط اضطراری در عرصه سلامت را تقویت نمایند، اشاره کرده است:
- ایجاد همبستگی جهانی برای امنیت سلامت: کشورها باید برای بهبود آمادگی خود در مواجهه با شرایط اضطراری در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری کنند. همینطور باید صدمه پذیرترین جوامع همچون مناطق شهری، کشورهای کوچک جزیره ای و مناطق درگیر جنگ مورد حمایت قرار گیرند.
- تسریع در دسترسی به تست، دارو و واکسن کووید-۱۹: سازمان جهانی بهداشت به دنبال آن است تا دستیابی عادلانه به واکسن و روش های درمانی و اطمینان از توزیع روان واکسن به افراد محقق شود. این سازمان دو میلیارد دوز واکسن، ۲۴۵ میلیون روش درمانی، فراهم کردن شرایط تست برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط و هم تقویت سیستم سلامت مورد نیاز برای پشتیبانی از آنان را در نظر گرفته است.
- تقویت بهداشت و سلامت برای همه افراد: طی سال آینده کشورها باید سیستم سلامت خویش را تقویت نمایند تا بتوانند به موارد اضطراری مانند کووید-۱۹ واکنش مطلوب نشان دهند.
- مقابله با نابرابریهای سلامت: سازمان جهانی بهداشت با کشورها همکاری خواهد نمود تا نابرابری های سلامت در رابطه با درآمد، جنسیت، قومیت، تحصیلات، وضعیت شغلی، معلولیت و غیره را برطرف کند.
- فراهم ساختن رهبری جهانی در حوزه اطلاعات و علوم: کشورها نیاز دارند تا ظرفیت داده های سلامت و سیستم های اطلاعات خویش را برای عرضه گزارش در مورد تحقق اهداف در رابطه با حوزه سلامت تقویت نمایند. همینطور این سازمان تمام تحولات علمی در زمینه کووید-۱۹ و سایر موارد اضطراری را بررسی و ارزیابی خواهد نمود و با شناسایی فرصتها از این پیشرفت ها برای بهبود سلامت جهانی استفاده میکند.
- احیای تلاش ها برای مقابله با بیماری های واگیردار: سال آینده سازمان جهانی بهداشت به کشورها کمک خواهد نمود تا برنامه واکسیناسیون فلج اطفال و سایر بیماری ها که طی همه گیری کووید-۱۹ کنار گذاشته شده است، صورت گیرد.
- مقابله با مقاومت دارویی: کشورها تنها در صورت داشتن داروهای موثر قادر به غلبه بر بیماری های عفونی خواهند بود. سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است که نظارت جهانی را بهبود بخشیده، پشتیبانی برنامه های اقدام ملی را تداوم داده و اطمینان میدهد که مقاومت ضد میکروبی در برنامه های آمادگی شرایط اضطراری گنجانده میشود.
- پیشگیری و درمان بیماری های غیرواگیر و سلامت روان: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، بیماری های غیرواگیر (NCDs) در سال ۲۰۱۹ عامل ۷ مورد از ۱۰ علت اصلی مرگ و میر بوده و سال ۲۰۲۰ به ما یاد داد چگونه افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر در مقابل بیماری کووید-۱۹ صدمه پذیر هستند. در سال ۲۰۲۱ باید این اطمینان حاصل شود که برنامه های غربالگری و درمان بیماری ها برای نیازمندان قابل دسترسی باشد.
- احیای باردیگر جهان: بیماری کووید-۱۹ به ما فرصتی داد تا بتوانیم در سال ۲۰۲۱ "جهانی بهتر، سبز و سالم" بسازیم.
- تقویت همبستگی و انسجام: نیاز است که همه افراد همبستگی بیشتری نشان دهند. کشورها، نهادها، جوامع و افراد باید در شرایط دفاعی، شکاف و تفرقه ها را از بین ببرند.
منبع:

1399/10/06
22:57:19
5.0 / 5
1220
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما