نتایج یك تحقیق نشان داد

طغیان بی خوابی در میان بیماران قلبی عروقی سالمند

طغیان بی خوابی در میان بیماران قلبی عروقی سالمند به گزارش مطب نما بی خوابی، یک مشکل رایج در میان افراد سالمند است که مشکلات زیادی را برای آنان به همراه دارد. محققان کشور این مورد را در سالمندان مبتلابه مشکلات قلبی عروقی بررسی نموده و عمق مشکل را نشان داده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در فرایند تحول، پیری پدیده ای زیست شناختی است که بروز آن امری اجتناب ناپذیر تلقی شده و با خاتمه رشد در همه افراد به تدریج نمود می یابد. این دوره، همچون دوره کودکی، نوجوانی، جوانی و میان سالی، خصوصیت ها و پیچیدگی های مختص خویش را داراست. این مرحله از زندگی با ورود فرد به 65 سالگی شروع می شود. باوجود رشد سریع این گروه سنی در مقایسه با دیگر گروه های سنی، تخمین زده می شود که بین سالهای 2000 تا 2050 نسبت افراد بالای 60 سال دو برابر شده و جمعیت این گروه سنی از 11 درصد جمعیت جهان به 22 درصد برسد. همینطور تخمین زده می شود که در این سال ها، جمعیت افراد بالای 80 سال و بالاتر از مرز 395 میلیون نفر عبور کند.

در سالمندی، به قول متخصصان، بدن انسان با بیماری های مختلف فیزیولوژیکی مواجه می شود که تظاهرات بالینی آنها عبارت اند از: پرفشاری خون، بیماری های قلبی-عروقی، افسردگی، فراموشی، اختلال های خواب، سردرد و اختلال های گوارشی، نارسایی های کلیوی، سکته و خونریزی های مغزی. مشکلات خواب شایع ترین شکایت افراد در سنین میان سالی و سالمندی است. 35 تا 40 درصد از افراد از اختلال در خواب رنج می برند که افزایش سن به افزایش این اختلال کمک می نماید. تخمین زده می شود که بیشتر از نیمی از جمعیت سالمندی که بستری نشده اند به شکل مزمن از اختلال های خواب رنج می برند و در صورت ابتلای این افراد به بیماری های عروق کرونر قلب، این مشکل هم به مشکلات دیگر فرد افزوده می شود.

در این خصوص، تیمی چهارنفره از محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تحقیقی را انجام داده اند که در آن به بررسی کیفیت خواب و عوامل مؤثر بر آن در سالمندان مبتلابه عروق کرونر قلب پرداخته شده است.
این مطالعه روی 147 بیمار مبتلابه بیماری عروق کرونر قلب رجوع کننده به بیمارستان امام علی کرمانشاه انجام شده است. محققان برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه استاندارد کیفیت خواب و پرسشنامه افسردگی و اضطراب بهره برده و سپس داده های به دست آمده را تجزیه وتحلیل آماری کرده اند.
نتایج این بررسی ها نشان داد که بیماران عروق کرونر قلب کیفت خواب پایینی دارند. همینطور با عنایت به رابطه ای که بین متغیرهای روان شناختی مانند افسردگی و اضطراب و کیفیت خواب آنها وجود دارد انجام اقداماتی جهت کاهش این مؤلفه ها هم لازم به نظر می آید.
به گفته پروشا مرادی، پژوهشگر گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دیگر همکارانش در این مطالعه، «بر اساس داده های این تحقیق، 89 درصد از افراد مشارکت کننده از کیفیت خواب ضعیفی برخوردار بودند که امری نگران کننده بشمار می رود. همینطور طبق این یافته ها، مواردی مثل جنسیت فرد، شاخص توده بدنی و متغیرهای روان شناختی مانند افسردگی، اضطراب و نشخوار فکری با کیفیت خواب این بیماران مرتبط هستند».
آن ها می افزایند: «این مطالعه با درنظر گرفتن نقش این عوامل تاکید می کند که با مداخله های درمانی در زمینه این متغیرها می توان کیفیت خواب را در سالمندان بهبود بخشیده و در مقابل اثر دوسویه بهبود کیفیت خواب را بر بهبود این عوامل انتظار داشت».
این محققان پیشنهادهای کاربردی و پیشنهادهایی برای مطالعه بیشتر این مورد را عرضه کرده اند. به بیان آنها، «در زمینه پیشنهادهای کاربردی، ضمن توجه به پایین بودن کیفیت خواب سالمندان مبتلابه بیماری عروق کرونر قلب و همین طور بدتر بودن کیفیت خواب زنان سالمند مبتلابه این بیماری در مقایسه با مردان سالمند مبتلابه بیماری عروق کرونر قلب، انجام مداخله هایی برای بهبود کیفیت خواب سالمندان مبتلابه این بیماری ضروری به نظر می آید. از طرفی، به علت ارتباط کیفیت خواب با اضطراب، افسردگی و نشخوار ذهنی به نظر می آید بهتر است این عوامل در پروتکل های درمانی درنظر گرفته شوند».
قابل ذکر است این نتایج به صورت یک مقاله علمی پژوهشی در نشریه «پژوهش در پزشکی» متعلق به دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته اند.
منبع:

1399/09/23
22:47:44
5.0 / 5
1281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما