بهبود افسردگی با استفاده از كتامین

بهبود افسردگی با استفاده از كتامین مطب نما: تهران – ایرنا - محققان مركز پزشكی دانشگاه كلمبیا تاثیر داروی كتامین را بر بهبود بیماران افسرده ای كه دارای افكار خودكشی هستند، مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، كتامین یك داروی تضعیف كننده سلسله اعصاب مركزی و هوشبری است كه در سال 1963 تولید شده و هم اكنون ساختار و خواص آن به علت خاصیت توهم زایی توسط محققان مورد بررسی و بازبینی مجدد قرار گرفته است. همینطور تاثیر سریع این دارو بر بهبود افسردگی از یك دهه قبل توجه محققان را به خود جلب كرده است.
محققان دانشگاه كلمبیا برای نخستین بار افكار خودكشی را بعنوان یكی از عوارض افسردگی، به طور خاص مورد مطالعه و بررسی قرار داده و به تاثیر كتامین بر بهبود این عارضه تمركز كرده اند.
در این تحقیقات كه با كمك 80 بیمار مبتلا به افكار شدید خودكشی انجام گرفت، محققان داوطلبان را به دو دسته تقسیم كردند و به یك گروه میزان اندكی از داروی كتامین و به گروه دیگر داروی آرام بخشی موسوم به میدازولام تزریق كردند. داروی اخیر معمولابرای درمان افكار خودكشی حاد به بیماران در معرض خطر تجویز می گردد.
24 ساعت بعد از تزریق داروها به بیماران، گروهی كه كتامین دریافت كرده بود در مقایسه با گروه دیگر بهبود چشمگیری یافته و افكار خودكشی آن ها به شدت كاهش یافته بود.
به منظور بررسی آثار بلندمدت این داروها، وضعیت داوطلبان شش هفته بعد مجددا ارزیابی و معلوم شد كتامین آثار پایدارتری داشته است. اعضای گروهی كه كتامین مصرف كرده بودند به طور كلی بهبود یافته و آثار افسردگی و خستگی در آن ها كاهش یافته بود. این وضعیت نشان دهنده خاصیت ضد افسردگی كتامین و تاثیرگذاری سریع آن بر افكار خودكشی است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Psychiatry انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی**


1396/09/28
15:42:51
5.0 / 5
4946
تگهای خبر: بیمار , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما