مروری بر بررسی های یك پژوهش؛

ورزشكاران از مكمل هایی كه می خورند چه می دانند؟

ورزشكاران از مكمل هایی كه می خورند چه می دانند؟ نتایج یك پژوهش نشان داد كه آگاهی از عوارض داروها و محصولات مكمل در ورزشكاران بدن ساز مرد و زن بسیار پایین است و آموزش ورزشكاران در مورد عوارض این مكمل ها و اجرای طرح های تحقیقاتی برای تغییر نگرش افراد نسبت به این داروها ضروری می باشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سوء مصرف داروها و مکمل های ورزشی یکی از معضلات جهانی است که به علت تمایل افراد به بهبود تناسب اندام، افزایش ساخت و حجم عضلات، افزایش قدرت بدنی، دسترسی ساده به داروها و تبلیغات دروغین اتفاق می افتد.
با عنایت به ترکیب جوان جمعیت کشور، رشد سریع باشگاه های ورزشی پرورش اندام و همینطور ورود انواع مختلف مواد نیروزا به بازار، بررسی بازار مکمل های ورزشی برای جلوگیری از سوءمصرف داروهای نیروزا ضروریست.
به همین خاطر پژوهشگران گروه مدیریت ورزشی دانشگاه رازی کرمانشاه، عوامل موثر بر انتخاب مصرف کنندگان مکمل های ورزشی را در سطوح مختلف مورد بررسی قرار دادند. «مهری حسینی»، «بهرام یوسفی» و «علی اشرف خزایی»؛ پژوهشگرانی بودند که در انجام این پژوهش مشارکت کردند.
برای انجام این پژوهش ۴۰۰ نفر از مردان و زنان حاضر در باشگاه های ورزشی مناطق مختلف کرمانشاه به صورت تصادفی از راه پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. در این پرسش نامه سوالاتی در مورد خرید مکمل های ورزشی، برند محصول، باورشان در مورد این محصولات، محل خرید مکمل ها و... وجود داشت.
شرکت کنندگان پژوهش ۲۵۰ مرد و ۱۵۰ زن بودند و میانگین سن مردان شرکت کننده در پژوهش ۲۴.۱۶ سال و میانگین سن زنان؛ ۲۷.۹ سال بود.
یافته های این مطالعه نشان داد که ۶۵.۲ درصد از مردان و ۳۶.۶۶ درصد از زنان شرکت کننده در این مطالعه از مکمل های ورزشی استفاده می نمایند.
این مطالعه نشان داد که از بین مولفه های موثر بر خرید (کیفیت، قیمت، مکان و تبلیغات)؛ کیفیت و قیمت بیشترین تأثیر را در انتخاب مکمل های ورزشی دارد.
همینطور مشخص شد که وضعیت بازار اثر معناداری بر مولفه های رفتار مصرف کنندگان دارد و کیفیت مکمل های ورزشی اثر زیادی بر خرید، رضایت و باور مشتریان دارد.
به قول پژوهشگران این مطالعه؛ با عنایت به شیوع بالای سوء مصرف مکمل های ورزشی، انجام اقدامات موثر ارگان های مرتبط ضروریست و سفارش می شود برای کاهش داروهای مضر و غیر قانونی، این داروها بدون تجویز پزشک عرضه نشود، مکمل های بی ضرر و ارزان قیمت تولید و وارد شوند و برای ارتقای سطح آگاهی مربیان، مسؤلان و زنان ورزشکار در مورد عوارض جانبی استروئیدها، کلاس های آموزشی برگزار گردد.
با عنایت به نتایج این مطالعه؛ آگاهی از عوارض این داروها در ورزشکاران بدن ساز مرد و زن بسیار پایین است و آموزش ورزشکاران در مورد عوارض این مکمل ها و اجرای طرح های تحقیقاتی برای تغییر نگرش افراد نسبت به این داروها ضروریست.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تحلیل بازار و رفتار مصرف کنندگان مکمل های ورزشی در بین مردان و زنان ورزشکار» در فصل نامه پژوهش سلامت زیر نظر معاونت پژوهش و فن آوری بیمارستان بقیه اله (عج) انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/27
21:00:21
5.0 / 5
1682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما