راهكاری برای ترمیم صدمه های مفصلی

راهكاری برای ترمیم صدمه های مفصلی به گزارش مطب نما نتایج یك پژوهش نشان داده است استفاده از كندروژنین و كوركومین در كنار كُره های سلول های بنیادی مزانشیمی می تواند ترمیم صدمه های مفصلی را بهبود بخشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، ترمیم صدمه های وارد شده به مفاصل به علت توان اندک این بافت در خود ترمیمی و ایجاد التهاب در محل آسیب، بسیار دشوار است. تابحال پژوهش های گوناگونی برای ترمیم مفاصل صدمه دیده انجام شده است اما هر یک از روش های پیشنهادی منافع و معایب خویش را داشته اند و تابحال درمان قطعی برای این دست از صدمه ها معرفی نشده است. یکی از روش های ترمیم مفصل می تواند استفاده از ساختاری متشکل از کُره های سلولی باشد که از سلول های بنیادی مزانشیمی ساخته شده اند.
با عنایت به توانایی این سلول ها در برهم کنش های بین سلولی، تقسیم و تمایز به بافت هدف، سود جستن از کُره های سلولی تشکیل شده از آنها در کنار هم بعنوان بلوک های ساختمانی برای ترمیم مفصل صدمه دیده موثر به نظر می آید. بدین منظور، دکتر فاطمه باقری، نگار عسگری، دکتر محمدرضا باغبان اسلامی نژاد و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه رویان و آبو آکادمی فنلاند، پژوهشی طراحی کردند که طی آن برای ترمیم صدمه وارده به مفاصل از کره های سلولی متشکل از سلول های بنیادی مزانشیمی استفاده شد که درون آنها ریزذرات ترشح کننده کارتوژنین (به عنوان ماده القاکننده تمایز به مفصل) قرار داده شده بود.
علاوه بر این، کُره های مذکور درون هیدروژلی از جنس ژلاتین متاکریلویل و کورکومین (که دارای خواص ضدالتهابی هستند) قرار داده شده، به محل صدمه مفصلی در حیوان مدل آزمایشگاهی انتقال یافتند. میزان ترمیم در مفصل دریافت کننده پیوند با روش های آزمایشگاهی بررسی گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Stem Cell Research & Therapy به چاپ رسیده است، نشان داد حضور کارتوژنین درون کُره های سلولی منجر به القای سلول های بنیادی مزانشیمی برای تمایز به سلول های مفصل می شود. همینطور مطالعات آزمایشگاهی نشان داد حضور کورکومین منجر به کاهش تولید عوامل التهابی به وسیله سلول های بنیادی مزانشیمی می شود؛ و در بدن حیوان مدل دریافت کننده پیوند، حضور کورکومین سبب شد بافت مفصلی حاصل ساختاری نزدیک تر به مفاصل طبیعی داشته باشد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از کندروژنین و کورکومین در کنار کُره های سلول های بنیادی مزانشیمی می تواند ترمیم صدمه های مفصلی را بهبود بخشد.
منبع:

1399/07/24
11:18:52
5.0 / 5
1686
تگهای خبر: بافت , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما