پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی تهران مطرح كردند

شرایط انجام عمل های جراحی در زمان همه گیری كرونا

شرایط انجام عمل های جراحی در زمان همه گیری كرونا به اعتقاد پژوهشگران دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران؛ انجام جراحی در دوره اپیدمی كووید 19خطر مبتلاشدن به بیماری را بیشتر می كند. ولی به تعویق انداختن جراحی های ضروری ممكنست عوارض شدیدتری برای فرد داشته باشد. به همین دلیل لازم است جراحی های ضروری با رعایت كلیه پروتكل های بهداشتی صورت گیرند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در ابتدای شیوع بیماری کووید-19، متخصصین سلامت سفارش کردند که افراد تا جای ممکن از مراجعه های غیر ضروری به بیمارستان ها و سایر اماکن بهداشتی درمانی اجتناب کنند. اما با طولانی شدن این دوره، خیلی از افراد ناچار به دریافت خدمات بهداشتی درمانی همچون جراحی هستند.
بنا بر این پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا انجام جراحی می تواند در این دوره مشکل ایجاد کند و اینکه خطر ناشی از آن چقدر است؟
بطور کلی بر طبق شواهد موجود، انجام جراحی در دوران اپیدمی کووید-19 شانس مبتلاشدن به این بیماری را بیشتر می کند. برمبنای دستورالعمل ها، انجام جراحی ها، درصورت عدم وجود شرایط ویژه، تا جای ممکن باید به تعویق افتد. اما اگر تعویق و یا عدم انجام جراحی برای سلامتی بیمار خطرناک باشد، با رعایت پروتکل های خاص و رعایت اصول بهداشتی، جراحی انجام می شود.
سفارش شده از انجام جراحی های غیرضروری مانند زیبایی به شدت پرهیز شود تا علاوه بر پیش گیری از ابتلای بیمار به کووید-19، بار تحمیل شده به سیستم بهداشت و درمان نیز کاهش پیدا کند. در ایران نیز پروتکل های داخلی همسو با پروتکل های جهانی برای انجام جراحی ها در زمان کرونا تدوین شده اند.
طبق اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ بطور کلی انجام جراحی در دوره اپیدمی کووید 19خطر مبتلاشدن به بیماری را بیشتر می کند. از جانب دیگر، به تعویق انداختن جراحی های ضروری ممکنست عوارض شدیدتری برای فرد داشته باشد. لذا، لازم است در تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام جراحی ها در دوران کرونا، موازنه دقیقی بین عوارض احتمالی انجام جراحی و به تعویق انداختن آن صورت گرفته و در نهایت نیز جراحی های ضروری با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی صورت گیرد.1399/07/20
14:30:13
5.0 / 5
1606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما