چه محصولاتی از باتری های لیتیومی استفاده میكنند

چه محصولاتی از باتری های لیتیومی استفاده میكنند این روزها كه تكنولوژی مسیر رشد خود را سه پله سه پله جلو می رود صنایع مرتبط با وسایل الكترونیكی نیز باید خود را همگام با این مسیر پیشرفتی جلو ببرند.


این روزها که تکنولوژی مسیر رشد خود را سه پله سه پله جلو میرود صنایع مرتبط با وسایل الکترونیکی نیز باید خود را همگام با این مسیر پیشرفتی جلو ببرند.

اخرین نسل باتری های قابل شارژ تا به امروز باتری های لیتیومی هستند که با استفاده از نانو موادها و تکنولوژی های به روز توانسته اند ظرفیتی بالا و وزنی کمتر نسبت به سایر باتری های قابل شارژ داشته باشند.

همین امر موجب شده تا از این باتری ها در صنایع مختلفی از جله صنایع نظامی استفاده شود و در وسایل متعددی کاربرد داشته باشند.

در این مقاله میخواهیم وسایل و صنایعی را مورد بررسی قرار دهیم که از باتری لیتیومی (این لینک) به عنوان منبع انرژی خود استفاده می کنند.

 

موارد استفاده باتری لیتیومی

نظامی

همانطور که تکنولوژی رو به جلو حرکت میکند تمام صنایع را تحت تاثیر پیشرفت خود قرار میدهد. یکی از این صنایع، صنایع نظامی هستند.

اما باتری های لیتیومی در چه بخشی از این صنایع مورد استفاده قرار میگیرند؟ بیایید تا با هم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بهتر است ابتدا این نکته را در نظر بگیریم که باتری های لیتیومی به دو دسته لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر دسته بندی میشوند که در صنایع نظامی از لیتیوم پلیمرها استفاده میشود.

این باتری ها نسبت به لیتیوم یون ها سبک تر هستند و نرخ دشارژ پائین تری نسبت به لیتیوم یون ها دارند. میتوان در هر ابعادی آن ها را طراحی کرد و تنها ایراد آن ها ظرفیت کمتری است که نسبت به لیتیوم یون ها دارند.

مدل‌های کنترل‌شونده از راه دور و ایرسافت

امروزه میتوان در مدل های کنترل شونده، هواپیماهای کنترل از راه دور و خودروهای مدل، باتری های لیتیوم پلیمر را یافت. این باتری ها به دلیل سبک وزنی و در عین حال ظرفیت بالای خود در این وسایل مورد استفاده قرار میگیرند.

در بازی ایرسافت نیز از این باتری ها برای تامین انرژی اسلحه ها استفاده میشود که بهتر است برای جلوگیری از اتش گرفتن آن ها همیشه اسلحه را تمیز نگه دارید.

هم چنین بسیار تاکید میشود که از این باتری ها دقیقا طبق دستور العمل آن ها استفاده شود چرا که در غیر این صورت موجب اتش سوزی آن ها می شود.

 

وسایل الکترونیکی شخصی

در وسایلی که اندازه باتری و چگالی انرژی بالا بسیار بیشتر از قیمت آن اهمیت دارد از این باتری ها استفاده میشود. از جمله این وسایل میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • گوشی‌های همراه
  • تبلت‌ها
  • پاور بانک‌ها
  • لپ ‌تاپ‌های سبک
  • دستگاه‌های پخش موسیقی
  • دسته‌های بی‌سیم بازی‌ها
  • سیگارهای الکترونیک
  • دوربین های عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای

خودروهای الکتریکی

امروزه در خودروهای هیبریدی می توانید شاهد استفاده از تعدادی باتری لیتیوم پلیمر باشید اما شرکت ها قصد دارند تا با استفاده از باتری های بزرگ تر با ظرفیت بیشتر گامی رو به جلو بردارند.

همانقدر که این گام بلند است خطرات بیشتری را به همراه دارد. درست است که با استفاده از باتری های بزرگ به تعداد سلول کمتری نیاز است و انرژی بیشتری تامین میشود اما با این حال خطر استفاده از این میزان باتری بالاتر میرود.

گلایدرها

در گلایدرهای مدل Airport Silent 2 Electro و Pipstrel WATTsUp و Schempp-Hirth Ventus-2 نیز از باتری های لیتیوم پلیمر استفاده شده است تا قدرت بیشتری برای پرتاب داشته باشند. از این باتری در ربات های پرنده و یا به عنوان باتری هلیکوپتر نیز استفاده میشود.

جالب است بدانید که امروزه صنعت تولید باتری در حال پیشرفت است و دانشمندان در حال تحقیقات بر روی مدل جدیدی از باتری های قابل شارژ سدیمی هستند که ظرفیتی برابر با باتری های لیتیومی داشته باشد.

این باتری ها با استفاده از قرارگیری اتم های سدیم در ردیف هایی روی هم تشکیل میشوند که در یک لایه گرافن قرار میگیرند. این امر به سدیم امکان تولید ظرفیتی همانند ظرفیت باتری های لیتیومی را میدهد.

اگر این تحقیقات به نتیجه برسد و ازمایشات موفقیت امیز باشند صنایع مختلفی دچار تحول میشوند چرا که قیمت این باتری های جدید بسیار پایین تر از باتری های لیتیومی خواهد بود.

سدیم به دلیل فراوانی در طبیعت (50 درصد نمک طعام از سدیم تشکیل شده است) از منابع نامحدودی برخوردار است و لذا همین امر سبب میشود که قیمتی بسیار پایین تر از منابع محدود لیتیوم داشته باشد.

پس در زمان خرید باطری در نظر داشته باشید که کدام دسته از باتری های لیتیومی برای شما مناسب تر هستند و اگر باتری لیتیوم پلیمر را خریداری کردید حتما طبق دستورالعمل آن پیش بروید.

 

1399/07/15
17:24:36
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: رپورتاژ , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما