با انجام مطالعات بررسی شد

هورمونی كه بر فشار خون موثر است

هورمونی كه بر فشار خون موثر است به گزارش مطب نما محققان پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مولكول اكسید نیتریك را كه در گذشته یك پیام رسان موثر در تنظیم فشار خون شناخته می شد بعنوان یك هورمون معرفی كرده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، "اکسید نیتریک" مولکولی است که سال ها بعنوان یک پیام رسان شناخته شده است که تاثیرات زیادی در تنظیم فشار خون، دیابت و دیگر فعالیتهای زیستی دارد که نقص در متابولیسم و یا کاهش تولید آن می تواند در بیماری های قلبی­ عروقی، بیماری مزمن کلیوی و برخی اختلالات غدد درون ریز نقش داشته باشد.
دکتر اصغر قاسمی، رئیس مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، درباره خصوصیت های اکسید نیتریک اظهار داشت: برخی خصوصیات زیست شناختی اکسید نیتریک با خصوصیات یک هورمون تطابق دارد. به همین علت و با هدف مروری بر خصوصیات عملکردهای این مولکول و تطابق آن با خصوصیات یک هورمون از دیدگاه کلاسیک مطالعه ای در مرکز تحقیقات فیزیولوژی انجام شده که این مطلب را تایید می کند.
وی با بیان این که «در یک مطالعه ی دیگر نشان داده شده است که این مولکول در تنظیم قند خون نقش دارد و تولید و حتی دفع ادراری آن در بیماران دیابتی با تغییراتی همراه است»، اضافه کرد: این بازتعریف می تواند در طراحی داروهای آزاد کننده اکسید نیتریک تأثیر به سزایی داشته باشد و نهایتا در راه مداخلات درمانی مفید و موثر واقع شود.1399/07/12
13:50:03
5.0 / 5
1684
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما