كاهش هدررفت آب و خاك با روش محقق ایرانی

كاهش هدررفت آب و خاك با روش محقق ایرانی به گزارش مطب نما مقاله مستخرج از رساله دكتری دانش آموخته گروه مهندسی آبخیزداری دانشگاه تربیت مدرس، بعنوان مقاله برتر سال ۲۰۲۰ انجمن علوم خاك آمریكا انتخاب گردید.


انتخاب مقاله دانش آموخته دانشگاه بعنوان مقاله برتر سال ۲۰۲۰ انجمن علوم خاک آمریکا
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مقاله مستخرج از رساله دکتری لیلا غلامی، دانش آموخته گروه مهندسی آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس با عنوان "تاثیر خاک پوش کاه و کلش بر فرسایش پاشمانی، رواناب و تولید رسوب از کرت های فرسایش یافته" که با راهنمایی دکتر سید حمیدرضا صادقی (عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی) و مشاوره دکتر مهدی همایی (عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی) انجام شد، بعنوان "مقاله برتر سال ۲۰۲۰ حفاظت و مدیریت منابع خاک و آب" انجمن علوم خاک آمریکا ارائه شد.

در این مقاله به استفاده از کاه و کلش برنج بعنوان یک روش زیستی و دوستدار محیط زیست برای کاهش هدررفت آب و خاک پرداخته شده است. رویکرد مورد استفاده در شرایط مختلف آزمایشگاهی مؤید تأثیر مفهوم دار خاکپوش مورد نظر در مهار مؤلفه های هدررفت آب و خاک بوده، به نحوی که میزان ضریب رواناب و هدررفت خاک را به ترتیب به میزان ۱۶ و ۶۳ درصد کاهش داده است.
هم اکنون بقایای زراعت های برنج و گندم در اغلب نقاط کشور سوزانده می شود و کاربرد کارآمدی برای آن مد نظر قرار نگرفته است.

دکتر غلامی هم اکنون استادیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری است.
بر مبنای اعلام دانشگاه تربیت مدرس، انجمن علوم خاک آمریکا معتبرترین انجمن تخصصی در رابطه با حوزه خاک در جهان است که مدیریت فعلی آن در دانشگاه Nebraska مستقر است.1399/06/12
21:24:27
5.0 / 5
1670
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما