چند دقیقه در كنار فرد مبتلا بمانیم كرونا می گیریم؟

چند دقیقه در كنار فرد مبتلا بمانیم كرونا می گیریم؟ به گزارش مطب نما پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: دو عامل موثر بر مبتلاشدن به كووید-19 دوز (تعداد ویروس) و زمان مواجهه است. بطور خلاصه، در معرض عطسه و سرفه قرار گرفتن، پنج دقیقه صحبت یا حدود 50 دقیقه قرار گرفتن در مكان بسته با فرد مبتلا، خطر بیمار شدن را در افراد سالم بطور قابل توجهی می افزاید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود می گویند: تا این زمان برای این که فردی مبتلا به کووید-۱۹ شود لازم است با دوز مشخصی از ویروس مواجه شود.
برمبنای فرمول انتشار یافته در بعضی مطالعات، مبتلاشدن به این بیماری حاصل ضرب مواجهه با دوز مشخصی از ویروس و مدت زمان مواجهه است.
برمبنای مطالعات انجام شده روی ویروس مرس و سارس، تخمین زده می شود هزار ذره ویروسی برای ایجاد عفونت لازم است. یک سرفه حدود سه هزار قطره رها می کند و قطره ها با سرعت حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت می توانند حرکت کنند.
اغلب قطره ها بزرگ هستند و به سرعت می افتند اما تعداد زیادی از آنها در هوا باقی مانده و می توانند در چند ثانیه طول یک اتاق را بپیمایند. هر عطسه حدود ۳۰ هزار قطره را رها می کند که تا ۳۲۱ کیلومتر در ساعت می توانند پیمایش کنند.
اگر فردی مبتلا باشد، قطرات در هر سرفه یا عطسه او ممکنست حاوی ۲۰۰ میلیون ذره ویروسی باشند. اگر فردی نزدیک بیمار باشد و بیمار مبتلا مستقیما به سمت او عطسه یا سرفه کند، احتمال خیلی زیادی دارد که هزار ذره ویروس را استنشاق کرده و به بیماری مبتلا شود. حتی اگر آن سرفه یا عطسه به سمت فرد نباشد، برخی قطرات آلوده کوچک می توانند چندین دقیقه در هوا معلق بمانند.
اگر فردی چند دقیقه پس از آن عطسه یا سرفه نیز به اتاق وارد شود و چند نفس بکشد احتمال دارد که ویروس لازم برای مبتلا شدن را دریافت کند. در صورتیکه اگر به اتاقی که شخص آلوده در آن تنفس می کند وارد شود، ممکنست ۵۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا یک دوز غفونی را استنشاق کند.
قطرات ناشی از تنفس، سرعت پایینی داشته و به سرعت سقوط می کنند. به سبب عدم وجود نیروی بازدمی در یک تنفس، ذرات ویروسی از نواحی پایینی دستگاه تنفسی خارج نمی شوند. قطرات تنفسی ناشی از نفس کشیدن تنها حاوی سطوح پایینی از ویروس ها هستند.
صحبت کردن نیز رهاسازی قطرات تنفسی را ۱۰ برابر می افزاید. پنج دقیقه صحبت کردن نزدیک با فرد مبتلا لازم است تا فرد سالم، دوز مورد نیاز برای بیمار شدن را دریافت کند. بدین سبب هر فردی که در یک فضای بسته، مانند دفتر کار مدتی با فرد مبتلا بماند، پتانسیل مبتلاشدن را دارد.
منبع:

1399/05/24
18:12:02
5.0 / 5
1752
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما