ارتقای رتبه ایران در تولید مقالات علمی دنیا

ارتقای رتبه ایران در تولید مقالات علمی دنیا برمبنای آخرین داده های پایگاه استنادی اسكوپوس در سال 2019 رتبه ایران در تعداد مقالات انتشار یافته علمی یك پله صعود كرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، ایران در رتبه پانزدهم جهانی قرار گرفت. این بالاترین رتبه کشور تا امروز است. فعالان علمی کشور ۶۷ هزار و ۷۴۴ مقاله در سال ۲۰۱۹ تولید کردند که ۱۳ درصد رشد را نسبت به سال ۲۰۱۸ تجربه نمود.
این خود نشان دهنده مسیر درستی است که فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور پیش گرفته اند. چند سالی از شکل گیری این زیست بوم در کشور می گذرد و نقش آفرینان آن با تکیه به نیروی انسانی نوآور و خلاق قدرتمند به میدان آمدند.
برمبنای آخرین داده های این پایگاه استنادی، چین برای اولین بار با گذر از امریکا در رتبه نخست جهان قرار گرفت. اتفاقی مهم که معادلات علمی و ساختار قدرت جهانی را در هم ریخت. با این اتفاق جهش بزرگ چین به رتبه نخست تولید مقالات علمی دنیا را شاهد می باشیم.
چین با انتشار ۶۸۴ هزار مقاله علمی سال ۲۰۱۹ در جایگاه نخست جهان قرار گرفت و از امریکا با ۶۷۸ هزار مقاله پیشی گرفت. در سال ۲۰۱۸ امریکا ۶۹۹ هزار مقاله علمی منتشر نمود که در سال ۲۰۱۹ با کاهش ۲۱ هزار عددی همراه شد.
برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسکوپوس بزرگ ترین پایگاه داده چکیده و استنادی برای تجزیه و تحلیل پژوهش های گوناگون است. یکی از خاصیت های این پایگاه دارا بودن اطلاعات علم سنجی نویسندگان و دانشگاه ها است که امکان جستجوی کلیدواژه در فیلدهای مختلف جستجو بوسیله نام نویسنده، جستجو بوسیله وابستگی سازمانی و جستجوی پیشرفته را فراهم می آورد.1399/04/11
23:01:50
5.0 / 5
2463
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما