محققان كشور بررسی كردند

بیمارستان ها و اهمیت برنامه ریزی استراتژیك

بیمارستان ها و اهمیت برنامه ریزی استراتژیك به گزارش مطب نما بیمارستان ها، سازمان های بسیار بااهمیتی هستند كه وجود آنها مستقیماً با سلامت عمومی جامعه در ارتباطست. محققان كشور برای بهبود وضعیت مدیریتی در این سازمان های سلامت، عواملی را كه به موفقیت برنامه ریزی استراتژیك در آنها كمك می كنند، مورد بررسی قرار داده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، صنعت سلامت از اوایل دهه 1980 میلادی با تغییرات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، محیطی و فناوری زیادی مواجه بوده است. این تغییرات چالش هایی برای مدیران سازمان های بهداشتی و درمانی بخصوص بیمارستان ها بوجود آورده است که با برنامه های عملیاتی قابل مدیریت نیستند. بنابراین، مدیران بیمارستان ها از دهه 1980 میلادی، برای دستیابی به برتری، به برنامه ریزی استراتژیک روی آوردند.
کلمه استراتژی که از واژه یونانی استراتگوس به معنای فرمانده ارتش گرفته شده، مجموعه اقداماتی است که مدیران ارشد سازمان برای دستیابی به اهداف استراتژیک و دستیابی به مزیت برتری یا رقابتی با عنایت به تحلیل محیط درون و بیرون سازمان به کار می گیرند.
برنامه ریزی استراتژیک به بیان متخصصان، علم و هنر پیشبینی تغییرات محیط داخل و خارج سازمان، آماده سازی سازمان و تخصیص بهینه منابع برای پاسخگویی مناسب و بهنگام به تغییرات محیطی است. بنابراین، برنامه ریزی استراتژیک شامل تحلیل استراتژیک سازمان و محیط پیرامون آن، تعریف مأموریت سازمان، تعیین دورنما و اهداف استراتژیک سازمان و تدوین استراتژی های دستیابی به اهداف استراتژیک سازمان است. مدیران سازمان با پیشبینی آینده محتمل، به صورت هدفمند از منابع موجود استفاده بهینه کرده و با استفاده از نقاط قوت سازمان و فرصت های موجود، نقاط ضعف سازمان را برطرف کرده و از تهدیدها اجتناب می کنند.
در ارتباط با این موضوع، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی زابل پژوهشی را انجام داده اند که در آن عوامل موفقیت برنامه ریزی استراتژیک در بیمارستان مورد ارزیابی واقع شده است.
این مطالعه کیفی، با استفاده از مصاحبه با ۴۷ نفر از اعضای کمیته برنامه ریزی استراتژیک 17 بیمارستان استان تهران انجام شده است.
بر مبنای نتایج به دست آمده از این تحقیق، تعداد 44 عامل موفقیت برنامه ریزی استراتژیک در بیمارستان ها شناسایی و در چارچوب هشت مبحث اصلی و 23 مبحث فرعی دسته بندی شدند.
در این خصوص، علی محمد مصدق راد، دانشیار و پژوهشگر گروه علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارش می گویند: «عواملی چون تقویت مدیریت و رهبری، برنامه ریزی صحیح، فرهنگ سازمانی مناسب، یادگیری سازمانی و مدیریت صحیح کارکنان، مشتریان، منابع و فرایندها منجر به موفقیت برنامه ریزی استراتژیک خواهد شد».
آنها می افزایند: «مدیران باید از مدل متناسب با ساختار و فرهنگ بیمارستان ها برای برنامه ریزی استراتژیک استفاده کرده، مشارکت فعالی در برنامه ریزی استراتژیک داشته باشند، منابع لازم را تأمین کنند و فرآیند اجرای استراتژی را مدیریت و رهبری کنند».
مجریان این پژوهش برای افزایش اثرگذاری این یافته ها، پیشنهاد داده اند که سایر پژوهشگران با استفاده از این مدل مفهومی و طراحی یک پرسشنامه استاندارد، به کمی سازی عوامل موفقیت برنامه ریزی استراتژیک در بیمارستان های کشور اقدام نمایند. چونکه عوامل درون و برون سازمانی و درک درست آنها بر موفقیت برنامه های استراتژیک اثر می گذارند.
این نتایج علمی پژوهشی در مجله «پیاورد سلامت» متعلق به دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته اند.1399/03/25
14:21:34
5.0 / 5
2939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما