در راستای اجرای یك مطالعه ملی انجام می شود

ثبت اطلاعات بالینی بیماران كووید-۱۹

ثبت اطلاعات بالینی بیماران كووید-۱۹ مطب نما: در مطالعه ملی بیماری كووید-19، مراكز همكار به صورت شبكه ای داده های مربوط به تشخیص، سیر بالینی، عوارض و نتایج بیماران مبتلا به كووید-19 را كه در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی كشور بستری شده اند، جمع آوری و ثبت می كنند و داده ها به صورت مشاركتی و با همكاری مراكز همكار تحلیل و منتشر خواهد شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام نموده است كه باتوجه به اهمیت ارزیابی بیماران و نتایج آن، مطالعه ملی بیماری كووید-۱۹ با محوریت معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و مشاركت دانشگاه های علوم پزشكی طراحی شده است.
در این مطالعه، مراكز همكار به صورت شبكه ای داده های مربوط به تشخیص، سیر بالینی، عوارض و نتایج بیماران مبتلا به كووید-۱۹ را كه در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی كشور بستری شده اند، جمع آوری و ثبت می كنند و داده ها به صورت مشاركتی و با همكاری مراكز همكار تحلیل و منتشر خواهد شد.
این مطالعه علاوه بر موارد فوق به طراحی مطالعات اختصاصی برای هر یك از بیماری های همراه (دیابت، بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماران باردار، .....) به صورت nested case-control و ارزیابی فاكتورهای بالینی اختصاصی بیماری ها و نتایج هر یك خواهد پرداخت و مشخص خواهدنمود كه در كشور ما این دسته از بیماران در مقایسه با سایرین چه شرایطی را در رابطه با بیماری كووید-۱۹ متحمل شدند و چه پیامدهایی خواهند داشت. همكاری با شبكه های بین المللی درباب علائم و سیر بالینی بیماران كووید ۱۹ نیز همچون اهداف این مطالعه خواهد بود.
بنا بر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، نتایج این مطالعه برای مدیریت بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان ها و همین طور گروه بندی بیماران پرخطر و برنامه ریزی های درمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
منبع:

1399/01/26
23:48:18
5.0 / 5
2894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما