2، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

رشد 13درصدی مرگ و میر كرونا در تهران

رشد 13درصدی مرگ و میر كرونا در تهران به گزارش مطب نما سخنگوی وزارت بهداشت در واكنش به ادعای برخی رسانه های معاند در خصوص عدم عرضه مطلوب خدمات به اتباع افغان مبتلا به كرونا، این ادعاها را شایعه ای ضد میهمان نوازی كشور خواند و تصریح كرد: تفاوتی در ارائه خدمات به اتباع خارجی و هموطنان وجود ندارد و این افراد حتی اگر از قبل تحت پوشش بیمه بوده اند، می توانند از پوشش های بیمه ای هم استفاده كنند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در بخش دیگری از ارتباط ویدئوكنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به اینكه طبق آمارها، در استان هایی كه در گذشته به شكلی كانون شیوع كروناویروس بودند با یك روند كند شدن و كاهش تعداد موارد جدید نسبت به روزهای گذشته مواجه هستیم، اظهار داشت: البته در چند استان مانند اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی كماكان شیب تند افزایشی موارد جدید مبتلا شدن را شاهدیم. در مجموع هنوز باید منتظر ماند و با یكی دو هفته ماندن در منزل نمی توانیم وارد فاز مهار بیماری شویم و زمان بیشتری برای مهار نیاز است.
برای قضاوت درباره زمان فاز مهار بیماری، زود است وی ادامه داد: نیازمند آن هستیم كه ۷۰ تا ۷۵ درصد مراودات و سفرها كاهش پیدا كند و پس از آن انتظار داشته باشیم كه ظرف دو تا سه هفته وارد فاز مهار بیماری شویم. برای همه این قضاوت ها درباره زمان ورود به فاز مهار بیماری زود است و باید منتظر ماند تا ببینیم كه چه خواهد شد.
چیزی به نام "طب اسلامی" وجود خارجی ندارد جهانپور درباره برخی ادعاها در خصوص درمان بیماران كرونا با طب اسلامی اظهار داشت: مبحث روشن است و مراجع عظام، اهل فن و متخصصان علوم دینی بارها اعلام نظر كرده اند كه چیزی به نام طب اسلامی ماهیت و وجود خارجی ندارد و تنها ادعاهایی است كه برخی افراد در پوشش دین انجام می دهند. دین تنها پوششی برای دخالت این افراد در امر درمان است و رسمیتی هم نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه اما طب سنتی مبتنی بر تجربه هزاران ساله ایرانی ها و سرزمین های دیگر است و مدون شده است و جزو منابع در دسترس می باشد، اظهار داشت: هرجا طب سنتی بتواند به ارتقای سلامت عمومی بخصوص در مواردی كه طب نوین به بن بست می رسد، كمك می نماید.
استفاده از ظرفیت طب سنتی در كنار طب رایج جهانپور با اشاره به اینكه ملاك این است كه هرگزاره و اقدام درمانی و هر ماده ای كه بعنوان دارو استفاده می شود باید مبتنی بر شواهد علمی باشد، اظهار داشت: هر اقدام و درمانی كه با كمترین عوارض، طول عمر را افزایش دهد، جزوی از طب محسوب خواهد شد و برای ما تفاوتی ندارد كه طب ایرانی و سنتی و غیره باشد. طب سنتی می تواند با ظرفیتی كه دارد بعنوان طب مكمل در كنار طب رایج باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت اضافه كرد: متخصصان طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشكی ما دوره های تخصصی طب ایرانی را گذرانده اند و دانش آموخته محافل آكادمیك هستند و اینها در كنار طب رایج بعنوان طب مكمل همراه و همیار ما در هر رویدادی همچون كرونا خواهند بود. هرچند باید توجه داشت كه این بیماری برای طب نوین هم ناشناخته است چه رسد برای طب ایرانی. منعی وجود ندارد كه طب ایرانی هم به كمك آید و ما استقبال هم می نماییم. البته مقصود ما متخصصان طب ایرانی هستند و نه مدعیان دروغین كه با شیادی و كلاهبرداری مردم را مستاصل می كنند.
وی درباره ادعای برخی رسانه های معاند در خصوص عدم عرضه مطلوب خدمات به اتباع افغانستانی مبتلا به كرونا، اظهار داشت: اتباع خارجی هم از خدمات بهداشتی و درمانی كشور استفاده می نمایند و تفاوتی بین آنها و هموطنان عزیز ما نخواهد بود و حتی اگر از قبل تحت پوشش بیمه بوده اند می توانند از پوشش های بیمه ای هم استفاده كنند. این ادعاها، شایعه ای است كه ضد میهمان نوازی كشور ما انتشار یافته است.
درمان بیماران كرونا در كشورهای همجوار به شرط... جهانپور تصریح كرد: ولی اگر اتباعی بخواهند غیرقانونی وارد كشور شده و از امكانات درمانی استفاده كنند، در مرزها و در داخل كشور با آنها برخرود خواهد شد و مرجوع می شوند. بویژه اینكه در كشورهای همجوار اعلام می شود تعداد مبتلایان در كشورشان اندك است و مواردی را مشاهده نكرده اند، اما از جانب دیگر صدها و هزاران نفر به دنبال دریافت ویزا و یا ورود غیرقانونی به ایران برای درمان بخصوص كرونا هستند.
وی افزود: پذیرفتنی نیست كه افراد به صورت غیرقانونی وارد مرزهای ما شوند و خدمات درمانی دریافت نمایند. هركشوری اقدامات لازم را در كشور خودش انجام داده است. اگر از شرایط حاضر تا حدی رها شویم و وارد فاز مهار بشویم این امكان وجود دارد و ابایی نداریم كه در كشورهای همجوار و یا حضور همكاران در آنجا و با عرضه آموزه ها در این حوزه به مقابله با آن كشورها برویم. منعی برای این كار وجود ندارد ولی مشروط بر آنكه از بحران بیماری در كشورمان عبور كرده باشیم.
دغدغه تجمع مردم در روز طبیعت وی درباره نگرانی و دغدغه ای كه درباره روز سیزده بدر و تجمع مردم در تفرجگاه ها وجود دارد هم اظهار داشت: دغدغه سفرهای نوروزی و دید و بازدیدهای نوروزی وجود داشت و دغدغه بعدی هم در پیش بودن روز طبیعت، خروج مردم از منازل و تجمعات در طبیعت است. اگر مردم رعایت نكنند انتشار گسترده بیماری در كشور را خواهیم داشت و این یك اعلام خطر و اخطار است.
احتمال اعمال محدودیت در رفت وآمد در روز طبیعت سخنگوی وزارت بهداشت اضافه كرد: با تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی در كمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی كرونا محدودیت در رفت و آمد روز طبیعت در نظر گرفته خواهد شد و امید است با تصویب این طرح دغدغه ای هم برای این روز درباره اقلیتی كه به هشدارها توجهی نكرده و موارد را رعایت نمی كنند، نداشته باشیم.
جهانپور در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات در خصوص اینكه كرونا از آذرماه وارد كشور شده، اظهار داشت: قاعدتا معما چو حل گشت، آسان شود. از روزهای آخر دی و اوایل بهمن هشدارها از جانب وزارت بهداشت عرضه و گفته شد كه ویروس كرونا پشت مرزهای ماست و دنبال ردپای آن هستیم. این گزاره ها قابل اعتنا نیستند و اگر عده ای این قابلیت را داشتند كه ویروس را با چشمان تیزبین مشاهده كنند و آنرا داكیومنته و مستند نكرده اند مرتكب قصور پزشكی شده اند. احیانا هر چقدر جلو برویم برخی امكان دارد بگویند از چند سال قبل هم ویروس را شناسایی كرده بودند. اعتبار این چنین ادعاهایی مشخص است. ما نه علم پیشگویی و نه علم غیب داشتیم و تنها با استفاده از توان علمی و تجارب كشور چین و دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی و ابزارهایی كه در اختیار داشتیم سعی كردیم و نهایت نخستین مورد ۲۹ بهمن تشخیص داده و سریعا هم به صورت عمومی به مردم اعلام گردید.
رشد ۱۳درصدی مرگ و میر كرونا در تهران سخنگوی وزارت بهداشت در به سوال ایسنا درباره تحلیل هایی كه از آمار جانباختگان كرونا مطرح می شود و همینطور رشد ۱۳ درصدی آمار مرگ و میر كرونا در تهران، اظهار داشت: آمار رشد ۱۳ درصدی موارد مرگ و میر در تهران درست است و در بعضی استان ها كمتر یا بیشتر از این است. تعداد فوتی ها در چند روز اخیر سه رقمی شد و امروز هم به صورت میانگین هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یك ایرانی جان خویش را در اثر این بیماری از دست می دهد و این حرف درستی است. البته همچنان در بسیاری مراكز، میزان مرگ و میر نسبت به كل مبتلایان عدد بالایی نیست.
وی ادامه داد: امكان دارد در بعضی استان ها نسبت مرگ و میر نسبت به كل افراد مبتلا بالا به نظر آید. استان هایی هم داریم كه برعكس است و تست بیماریابی بیشتری انجام شده است و بنابراین در آن استان ها اختلاف فاحشی در موارد مرگ و میر نسبت به كل استان ها وجود دارد. عدم اعلام آمار روزانه تفكیكی استان ها هم به این جهت بود كه انگیزه و رقابت منفی در استان ها ایجاد نشود.
هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یك ایرانی به علت كرونا جان می بازد جهانپور با اشاره به اینكه هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یك ایرانی جان خویش را بر اثر مبتلا شدن به این بیماری از دست می دهد، اظهار داشت: تاكید داریم كه جان هر فرد برای ما مهم و وجودش با بركت و پرارزش است. اما این اعداد قابل مقایسه با اروپا و ایالات متحده نیست. با این فاجعه ای كه در حال انتقال به امریكا است و از قبل هم پیشبینی كرده بودیم كه یك انفجار اطلاعاتی را برخی كشورها همچون امریكا خواهیم داشت. با اینكه موارد مرگ و میر كشور ما در حد فاجعه اروپا و آمریكا نیست؛ اما باز هم جان هر ایرانی و جان هر فرد در دنیا برای ما پرارزش است.
1399/01/05
23:49:59
5.0 / 5
3242
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما