آیا ویروس كرونا بوسیله هوا منتقل می شود؟

آیا ویروس كرونا بوسیله هوا منتقل می شود؟ به گزارش مطب نما دانشكده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشكی تهران در پاسخ به این پرسش متداول كه آیا ویروس كرونا از راه هوا ˮآئروسلˮ منتقل می شود؟، پاسخی را منتشر نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، كنترل ویروس كرونا در مقایسه با بیماری های مشابه دیگر (مانند سارس، مرس و غیره)، كمی دشوارتر است؛ برای اینكه سرعت انتقال آن بالا است.
متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه علایم بالینی ندارد و علایم آن شامل: تب، سرفه های خشك و غیره در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شود. همین مساله، كنترل ویروس كرونا را سخت تر می كند. بدین جهت آگاه شدن از راه های انتقال و رعایت اقدامات پیشگیرانه، بهترین روش برای نابودی بیماری است.
نتایج پژوهش های علمی نشان می دهد: اصلی ترین راه انتقال ویروس كرونا، انتقال فرد به فرد است كه بوسیله "تماس" با "قطره" صورت می گیرد. در حالت "تماسی"، رعایت نكردن فاصله یك تا دو متری با فرد بیمار، سبب انتقال می شود. همین طور قطرات ناشی از بازدم، سرفه، عطسه یا صحبت كردن فرد بیمار می تواند سبب انتقال بیماری بوسیله "قطره"، شود.
هنوز پاسخ قطعی درباب انتقال بیماری بوسیله ذرات هوا (آئروسل) وجود ندارد اما ویروس می تواند با ذرات بسیار ریز معلق در هوا تركیب و سبب تشكیل آئروسل شود. آئروسل های حامل ویروس كه در هوا شناورند می توانند در اثر استنشاق موجب بروز بیماری شوند.
بنا بر اعلام وبدا، درباب انتقال كرونا ویروس بوسیله هوا یا همان آئروسل ها هنوز شواهد علمی قوی وجود ندارد. اما باتوجه به احتمال انتقال بوسیله ذرات هوا، سفارش می شود حتی المقدور از ماندن طولانی مدت در یك محیط بسته كه تراكم آئروسل در آن زیاد است دوری و اقدامات بهداشت فردی را رعایت كنید.1398/12/22
23:59:56
5.0 / 5
3419
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما