تفاهم وزرای بهداشت ایران و باكو برای تولید واكسن هگزاوالان

تفاهم وزرای بهداشت ایران و باكو برای تولید واكسن هگزاوالان با حضور یك هیات كوبایی به ریاست وزیر بهداشت این كشور در ایران، تفاهم نامه ای برای تولید واكسن شش گانه هگزاوالان به امضا رسید.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت كشور كوبا ضمن تشكر از میهمان نوازی كشور ایران اظهار داشت: لازم می دانم كه مراتب همدردی خویش را به علت وقوع زلزله ای كه جان افراد زیادی را در ایران گرفت، اعلام كنم. همینطور از حمایت های جمهوری اسلامی ایران به علت دریافت موضع مناسب در قبال تحریم های ناعادلانه آمریكا تشكر می كنم. باید توجه كرد كه حضور ما در ایران و تبادل اطلاعاتی كه صورت می گیرد، فرصتی مناسب است تا بتوانیم تفاهم نامه هایی را كه در گذشته امضا كرده ایم به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به اینكه اراده سیاسی مقامات دو وزارتخانه بهداشت ایران و كوبا بر این بود كه تفاهم نامه هایی برای همكاری های مشترك امضا شود، اضافه كرد: فكر می كنم باید تلاش كنیم تا مسئولینی كه در این حوزه درگیر هستند، بیشتر تلاش كنند تا به نتیجه بهتری برسیم. تبادلات هیات ها و گروه های علمی و پژوهشی دو طرف می تواند ما را در جهت رفع مشكلات موجود كمك نماید.

وزیر بهداشت كوبا با اشاره به ساخت دانشگاهی مشترك با وزارت بهداشت ایران، اظهار داشت: این كار نه تنها به نفع دو كشور است، بلكه برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز پزشكی و درمانی بسیار مناسب است.

وی با اشاره به سیاست های خصمانه دولت آمریكا در مقابل كوبا اظهار داشت: ما در دوره آقای اوباما با آمریكا مذاكراتی انجام دادیم، اما همواره تاكید كرده بودیم روابط دیپلماتیك میان دو كشور عادی نمی شود مگر اینكه تحریم ها به طور كامل از كوبا برداشته شود و مناطق تحت اشغال آمریكا جمع شوند. اما ایالات متحده هدفی جز نابودی دولت و ملت كوبا ندارد. البته آنها به این نتیجه رسیده اند كه نمی توانند سر ما كلاه بگذارند؛ چون كه مردم كوبا تغییر موضع نداده و به زانو در نمی آیند.

وی با اشاره به اینكه كوبا همواره از قوام و دوام برجام حمایت كرده است، اظهار داشت: هر چند كه آمریكا همیشه روش های قدیمی خویش را تكرار می كند. به طوریكه هم اكنون تحریم های بی رحمانه تر و شدیدتری را بر ضد كشور كوبا در نظر گرفته است. هر چند كه تنها كشور آمریكا و اسرائیل موافق این تحریم ها هستند و همه كشورهای دنیا به جز این دو كشور در مقابل تحریم های كوبا اعلام موضع كردند، زیرا این تحریم ها صدمه هایی بر ملت كوبا می زند.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان وزارت بهداشت ایران و كوبا در مورد سرمایه گذاری های مشترك در زمینه آموزش و تولید واكسن اظهار داشت: می توانیم با تلاش جدی و همكاری بیشتر این تفاهم نامه ها را به سرانجام برسانیم. در عین حال باید توجه كرد كه بحث مشكلات مالی غیر قابل بخشایش است و باید حتما به آنها توجه كنیم. البته وقتی قولی داده ایم به آن عمل می كنیم. امیدواریم در نشست بعدی درباره روند عملیاتی این تفاهم نامه ها صحبت كنیم.

وی با اشاره به اینكه ایران برای ما كشوری دوست و بسیار مهم است، اظهار داشت: از چند سال پیش توسعه روابط پزشكی و بهداشتی با ایران مورد توجه ما قرار گرفت و تفاهم نامه هایی در این حوزه ها بین دو كشور بوجود آمد تا بتوانیم در زمینه ساخت واكسن های مشترك و پروژه های مشترك آموزشی اقدام كنیم و امیدواریم این گفت وگوها به نتیجه برسد. ما در چهارچوب خدمت رسانی به ملت های ایران و كوبا مصمم به انتقال تكنولوژی تولید واكسن های مشخص شده در تفاهم نامه به این كشور هستیم تا بتوانیم سبب توسعه و رفاه ملت های دو كشور باشیم.

به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم یكی از مسئولین موسسه بیوكوبا فارما فرصت حضور در ایران را مغتنم خواند و اظهار داشت: انتقال تكنولوژی برای موسسه ما بسیار مهم است؛ چون كه اعتقاد داریم پیشرفت صنعت منوط به پرورش نیروهای متخصص است. از آنجایی كه ایران متحد استراتژیك ماست انتقال تكنولوژی به این كشور بسیار مهم است. چون كه انتقال این تكنولوژی می تواند منجر به توسعه و پیشرفت این كشور شود.

وی با اشاره به اینكه ساخت و تولید این واكسن ها باید با حساب و كتاب جلو رود، اظهار داشت: یكی از دلایل تاخیر اجرای این تفاهم نامه ها هزینه هایی بوده كه پیش رو داشته ایم و طرف های كوبایی ظرفیت این هزینه ها را نداشته اند. ازاین رو می توانیم این مشكلات را به صورت مشترك حل كنیم. در عین حال انستیتو پاستور ایران باید از این پروژه حمایت ۱۰۰ درصدی كند تا بتوانیم تولید واكسن پنتاوالان و هگزاوالان را پیش بریم.

به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم دكتر بیگلری - رئیس انستیتو پاستور ایران هم با اشاره به اینكه ایران و كوبا حدود ۲۰ سال است كه در زمینه واكسیناسیون همكاری می كنند، اظهار داشت: در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تفاهم نامه هایی در زمینه تولید واكسن پنتاوالان و هگزاوالان به امضا رسید و امیدوارم بتوانیم از فرصت بوجود آمده استفاده نماییم.

وی اضافه كرد: من یك پیام به طرف كوبایی دارم و آن این است كه از فرصت حضور یك وزیر بهداشت عملگرا و نتیجه گرا در ایران در جهت حفظ منافع دو ملت استفاده نماییم.

به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در این مراسم دكتر اسدی لاری - مشاور وزیر بهداشت ایران در امور بین الملل هم اظهار داشت: نزدیك به شش ماه است كه قراداد اولیه به طرف كوبایی پیشنهاد شده است، اما شاید به هماهنگی های بیشتری برای عملی شدن آن نیاز بود.

وی اضافه كرد: انتظارمان این است كه با حضور این هیات كوبایی و دستور وزیر بهداشت، همكاری میان انستیتو پاستور و موسسه بیوكوبافارما قطعی شود. 

1396/09/12
00:26:46
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما