مهمترین علل مرگ در كودكان ۱ تا ۵۹ ماهه

مهمترین علل مرگ در كودكان ۱ تا ۵۹ ماهه مطب نما: شاخص مرگ كودكان یك تا 59 ماهه، مقیاسی برای اندازه گیری میزان توسعه و رفاه هر كشور است و تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت كودكان بعنوان گروه لطمه پذیر جامعه در خدمات بهداشتی و درمانی هر كشور جایگاه ویژه دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، فروغ مولا - سرپرست مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در حاشیه پنجمین كمیته مرگ كودكان ۵۹ تا ۱ ماهه در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت در خصوص فوت ۳.۵ میلیون كودك زیر ۵ سال در سال ۲۰۱۸، اظهار داشت: از علل مهم مرگ در كودكان ۱ تا ۵۹ ماهه عوارض زایمان زودرس، آسفیكسی، آنومالی های مادرزادی، ابتلاء به پنومونی، اسهال و مالاریا است كه برمبنای تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان جهانی بهداشت بیشتر از نیمی از موارد مرگ این كودكان قابل پیشگیری و درمان است.
وی ادامه داد: آمار مرگ كودكان زیر پنج سال در سال ۲۰۱۸ در كشور ایران، ۴.۱۴ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده بوده و كوشش های زیادی برای كاهش این آمار در سطح مراكز درمانی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و كشور در حال اجراست.
وی مهم ترین علت برگزاری كمیته مرگ كودكان ۵۹ تا ۱ ماهه را بررسی پرونده بیماران فوت شده در مراكز تابعه و اجرای مداخلات برای جلوگیری از بروز موارد مشابه در سطح بیمارستان، شهرستان و دانشگاه عنوان نمود.
همین طور دكتر محمدباقر رضایی مشاور اجرایی معاون درمان دانشگاه با تاكید بر تركیب و شرح وظایف اعضا، به نقش منحصر به فرد كمیته مذكور در ارتقای فرایندهای ارائه خدمت به گروه لطمه پذیر اطفال اشاره نمود.
كمیته مرگ كودكان ۱ تا ۵۹ ماهه در پنجمین نشست خود، با بحث و بررسی پیرامون وضعیت پرونده سه مورد مرگ اطفال، راهكارهای ارتقاء فرایندهای ارائه خدمات و پیش گیری از موارد مرگ مشابه كودكان در مراكز تابعه را بررسی كرد.
بر این اساس، مدیریت بموقع درمان بیماران باتوجه به ازدحام و شلوغی بخش­ ها خصوصاً در بخش اورژانس، برگزاری دوره­ های بازآموزی مسمومین برای پزشكان مراكز درمانی بیمارستان های تابعه دور از مركز، برگزاری كلاس­ آشنایی با قوانین پزشكی قانونی ویژه پزشكان و سوپروایزرهای بالینی، تدوین دستورالعمل و ابلاغ پذیرش بیماران بازگشت كننده از مطب پزشك معالج جهت بستری در بخش­ های مراكز، تجویز و مصرف منطقی دارو خصوصاً مصرف گلوكوكورتیكوئیدها در عفونت­ های ویرال، لزوم حضور پرستار با تجربه (با سابقه كاری بالای ۵ سال) در واحد تریاژ بخش اورژانس مراكز و ایجاد شرایط ایمن جهت اعزام و انتقال بیمار به سایر مراكز همچون موارد مورد بحث در این كمیته بود.
پنجمین كمیته مرگ كودكان ۵۹ تا ۱ ماهه در امتداد اجرای نظام كشوری مراقبت مرگ كودكان با حضور مشاور اجرایی معاونت درمان و سرپرست مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، بعضی از مدیران ستادی معاونت درمان و دیگر اعضای منتخب كمیته مرگ كودكان در معاونت درمان تشكیل شد.
منبع:

1398/10/23
14:17:38
5.0 / 5
4350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما