برومند خبر داد

اختصاص ۴۰ میلیون یورو برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

اختصاص ۴۰ میلیون یورو برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی به گزارش مطب نما معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری از شروع به كار بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار از روز سه شنبه 26 آذر آگاهی داد و اظهار داشت: جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران كشور نیز از دیگر برنامه های این نمایشگاه است كه در آن 18 پژوهشگر مورد تجلیل قرار می گیرند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مسعود برومند، در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار (عرضه و تقاضای فناوری و جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر كشور) از ۲۶ تا ۲۹ آذر، اظهار نمود: جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران كشور، بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار، دومین نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی و هفتمین نمایشگاه تخصصی كتب دانشگاهی از برنامه های وزارت علوم در این نمایشگاه است.
وی درباب جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران كشور اظهار داشت: این جشنواره بامداد روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه با اهداف ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در كشور و ارتقای منزلت و جایگاه پژوهش و فناوری، معرفی توانمندی های پژوهشی، فناوری و نوآوری، تشویق، تقویت و ایجاد انگیزه در اعضای هیات علمی و پژوهشگران و فناوران كشور و همین طور فراهم سازی زمینه گسترش پژوهش های هدفمند و موثردر جامعه برگزار می گردد.
برومند به بیان پروسه انتخاب پژوهشگران و فناوران اشاره نمود و تصریح كرد: در مرحله اول، انتخابِ افراد توسط دانشگاه ها، مراكز پژوهشی، فناوری در دستگاه اجرایی صورت گرفته و در مرحله دوم، بررسی برگزیدگان مرحله اول در دبیرخانه جشنواره و توسط كمیته داوران انجام شده است.
وی اظهار داشت: نقش آفرینی موثر در گسترش مرزهای علمی و توسعه فناوری های ارزش آفرین، ایفای نقش موثر در ارتباط مراكز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با صنعت، اثربخشی فعالیت ها در حل مشكلات با رفع نیازهای كلان كشور، تمركز بر حل معضلات و مشكلات روز جامعه، فعال بودن در عرصه بین المللی و ثبت اختراع، اكتشاف و ابتكار از فاكتورهای انتخاب پژوهشگران و فناوران برگزیده به حساب می آید.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینكه برای جشنواره امسال ۳۶۳ پژوهشگر و فناور معرفی شده اند كه در این میان ۲۴ نفر مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، تصریح كرد: از این تعداد ۱۸ نفر پژوهشگر و ۶ نفر فناور هستند.
برومند همین طور به برگزاری نمایشگاه تستا اشاره نمود و اضافه كرد: این نمایشگاه در دو بخش تقاضای فناوری و عرضه فناوری برگزار می گردد و هدف از برگزاری آن كنار یكدیگر قرار دادن توانمندی های فنی داخلی و نیازمندی فناورانه كشور و همین طور ایجاد بستری مناسب برای همكاری و تفاهم فناوران و صنایع كشور است.

بودجه ۴۰ میلیون یورویی دانشگاه ها برای تجهیز آزمایشگاه
معاون وزیر علوم در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: امسال ۴۰ میلیون یورو به دانشگاه ها برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پرداخت كردیم كه سهم هر دانشگاه مشخص است و اگر دانشگاه ها از دستگاه ها و تجهیزات داخلی استفاده كنند از تسهیلات بیشتری نیز برخوردار خواهند شد.
وی اظهار داشت: یكی از موضوعات مهم برای وزارت علوم جهت دار كردن رساله های دانشگاهی است كه این امر نیازمند یك نظام حمایتی بوده و ما تلاش می نماییم تا پژوهش ها در تحصیلات تكمیلی به سمت فناوری و تجاری سازی حركت كنند.

امضای ۸۹ تفاهم نامه از ۹۰۰ تقاضای فناورانه
وی اشاره كرد: در نمایشگاه تستا شركت ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی و صنایع حضور خواهند داشت و نیازمندی های فناورانه خودرا به نمایش خواهند گذاشت و در مقابل نیز دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، پارك های علم و فناوری، مراكز رشد و صنعتگران توانمندی های خودرا ارائه خواهند داد.
معاون وزیر علوم اشاره كرد: مشوق هایی برای هر دو گروه شركت كننده در نظر گرفته شده كه در صورت عقد تفاهم نامه یارانه تجاری سازی برای هر طرح از محل منابع وزارت علوم و همین طور اعطای تسهیلات مالی از طرف صندوق نوآوری و شكوفایی در نظر گرفته شده است.
وی با تاكید بر اینكه در سال قبل بیشتر از ۹۰۰ تقاضای فناورانه در نمایشگاه تستا مستندسازی شده كه از این بین ۸۹ تفاهم نامه به امضا رسید، اظهار داشت: از این تعداد ۱۹ مورد به عقد قرارداد نهایی منجر گردید ۸ طرح هنوز نهایی نشده است و ۶۲ طرح نیز لغو شد.
برومند با اشاره به اینكه در نمایشگاه تستا سال قبل ۳۰۰۰ فناوری در سامانه نمایشگاه نمایه شد، افزود: همه این فناوری ها مورد بررسی قرار نگرفت و از این میزان تنها ۱۴۰۰ طرح برگزیده شدند كه در نهایت ۸۹ تفاهم نامه به امضا رسید. علاوه بر آن از ۱۸۲ طرحی كه سال قبل در نمایشگاه مورد توجه بخش های دولتی و خصوصی قرار گرفته بودند رقمی معادل ۳۰۰ میلیارد تومان سهم تفاهم نامه ها بود كه در این میان ۲۷۱ تقاضای تفاهم نامه داخلی و ۴ تفاهم نامه خارجی نیز امضا شده است.

ارائه ۳۵۲۸ فناوری در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درباب خاصیت های نمایشگاه ساخت و تولید ایرانی در سال ۹۸ اظهار داشت: در نظر گرفتن تسهیلات و مشوق های ویژه نمایشگاه جهت ارائه به طرفین عرضه و تقاضا و حضور صندوق نوآوری و شكوفایی و صندوق پژوهش و فناوری از خاصیت های مهم این نمایشگاه است و تلاش می شود تا ۹ رویداد قطعی در این دوره اجرا شود. امسال نیز ۳ هزار و ۵۲۸ فناوری در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ارائه می شود كه با عنایت به تعداد فناوری های عرضه شده در سال قبل كه ۳ هزار و ۱۹۹فناوری بود یك رشد ۱۰ درصدی را شاهد می باشیم.
برومند اشاره كرد: در حاشیه این دو نمایشگاه هفتمین نمایشگاه تخصصی كتب دانشگاهی نیز برگزار می گردد كه دانشجویان با استفاده از یارانه دانشجویی می توانند از محصولات آن استفاده كنند. هم چنین ناشران معتبر نمایشگاهی نیز در این بخش حضور دارند.

منبع:

1398/09/25
20:24:01
5.0 / 5
4408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما