توسط محققان تأكید شد

سلول های بنیادی، كلید درمان بیماری MS

سلول های بنیادی، كلید درمان بیماری MS مطب نما: MS یكی از مهم ترین بیماری های ناتوان كننده است كه براثر زوال سلول های سیستم عصبی به وجود می آید. پژوهشگران كشور جهت بررسی بیشتر این بیماری و یافتن راه های درمان آن بوسیله سلول های بنیادی، پژوهشی را انجام داده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مطالعه های فراوان اپیدمیولوژیكی و ژنتیكی بر نقش دو عامل ژنتیك و محیط در ایجاد بیماری MS تاكید دارند. این بیماری افراد را در تمام سنین تحت تأثیر قرار می دهد، اما در بین افراد 20 تا 40 ساله شایع تر است. بعلاوه، بیماری MS در زنان شایع تر از مردان و همین طور در نقاطی از دنیا مثل اروپای شمالی، آمریكا و كانادا نیز از شیوع بالاتری برخوردارست. همین طور افرادی كه در خانواده خود بیماری مبتلابه MS دارند، دارای ریسك بالاتری برای مبتلاشدن به این بیماری نسبت به سایر افراد جامعه هستند.
آن گونه كه متخصصان می گویند، امروزه از تركیب های درمان دارویی و درمان های فیزیكی گوناگون برای كاهش علایم یا حتی كوشش برای خاموش و نهفته كردن این بیماری استفاده می شود. استفاده از برخی داروهای استروئیدی برای تخفیف علایم بیماری مفید هستند، هرچند هنوز درمان قطعی برای MS پیدا نشده اما به تازگی، استراتژی جدیدی برای درمان MS به وسیله سلول های بنیادی مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس مطالعه ها نشان می دهند كه سلول های بنیادی جنینی و سلول های بنیادی مشتق شده از افراد بالغ، سلول هایی مناسب برای ترمیم میلین یا همان غلاف سلول های عصبی محسوب می شوند.
در همین رابطه، تعدادی از محققان كشور از دانشگاه علوم پزشكی قزوین و دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی پژوهشی مروری را انجام داده اند كه در آن كاربرد انواع سلول های بنیادی در درمان بیماری MS یا همان مالتیپل اسكلروزیس مورد بررسی واقع شده است.
پژوهشگران فوق برای انجام این تحقیق با جستجوی كلیدواژه های در رابطه با این موضوعات در پایگاه های اطلاعاتی معتبر پزشكی، بطور عمده PubMed، مقاله های مختلفی را جمع آوری كرده و سپس از بین این موارد، مقاله هایی كه بیشترین ارتباط را با اهداف تحقیق خود داشتند، انتخاب و مورد بررسی دقیق قرار دادند.
برمبنای نتایج این بررسی ها، درمان سلولی، یك درمان بالقوه امیدبخش برای مالتیپل اسكلروزیس خصوصاً برای آن دسته از بیمارانی است كه هم اكنون هیچ درمان مناسبی برای آنها وجود ندارد. سلول های بنیادی می توانند در بدن بیمار به سلول های عصبی ازجمله الیگودندروسیت ها تمایز یابند و به بازسازی میلین های سلول های عصبی یا نورون ها كمك كنند.
در این خصوص، شهرام دارابی، محقق مركز تحقیقات سلولی و مولكولی و استادیار دانشگاه علوم پزشكی قزوین و همكارانش در این پژوهش می گویند: «دلیل اصلی ایجاد بیماری MS هنوز ناشناخته است. بااین حال، استعداد ژنتیكی همراه با تأثیر عوامل محیطی نقش مهمی در تولید این بیماری ایفا می كنند. تابحال آثار درمانی برخی از داروهای تعدیل كننده ایمنی و ضدالتهابی برای MS مطالعه شده است. بااین حال، درمان های فعلی قادر به توقف كامل پیشرفت بیماری و تخریب نورون ها نبوده است».
آنها می افزایند: «طبق مطالعات بررسی شده، NSC ها یا سلول های بنیادی عصبی، آثار مفیدی در یك مدل حیوانی از بیماری مزمن پیش رونده فوق نشان داده اند. بااینكه خواص سركوب كننده ایمنی و خواص تعدیل كننده ایمنی ناشی از NSC مهم هستند، نتایج نشان می دهند كه توانایی ورود به مكان های التهابی نیز یك عامل كلیدی است كه آثار مثبت و كارآمد NSC ها را ثابت می كند. بااین حال، یكی از نقاط ضعف موجود در این رابطه، استخراج NSC ها از سیستم عصبی مركزی انسان یا موش است، برای اینكه كشت NSC ها، خاصیت ها و خصوصیات آنها را نسبت به نشانه های فضایی و زمانی درون بدن تغییر می دهد. بنابراین، این NSC های كشت داده شده ممكنست متفاوت از آن هایی باشند كه در بدن یافت می شوند».
علاوه بر این موضوع، بررسی های پژوهشگران فوق نشان میدهد كه كشت های آزمایشگاهی چنین سلول هایی، نیاز به زمان و هزینه چشمگیری برای رسیدن به NSC های مناسب برای تجزیه پروتئومیك، خصوصاً در مورد سلول های انسانی، دارد.
دارابی و سه همكار دیگرش، بعنوان مجریان این پژوهش اعتقاد دارند: «یكی از روش های جدید مورد توجه در این خصوص، بحث تحریك NSC های درون بدن توسط شاخصهای رشد است كه یك رویكرد جالب برای درمان MS است و نیازمند تحقیق بیشتر برای نشان دادن پتانسیل درمانی آن است».
به بیان پژوهشگران یاد شده كه نتایج این تحقیق را در فصل نامه «پژوهش در پزشكی» منتشر نموده اند، «پیوند سلول های بنیادی از هر منبع سلولی می تواند یك درمان مطمئن و مؤثر برای MS باشد. بااین حال، ازآنجاكه تابحال هیچ مطالعه كنترل شده ای در مقایسه با درمان سلول های بنیادی وجود ندارد، پیدا كردن پاسخی مطمئن در مورد ایمنی و كارآیی این نوع درمان برای بیماران مبتلابه MS، نیاز به تحقیق های جامع در آینده با گروه بزرگی از بیماران دارد».
نشریه «پژوهش در پزشكی» كه به صورت چهار شماره در سال منتشر می شود، متعلق به دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی است.
منبع:

1398/09/24
11:54:26
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما