در قالب یك پژوهش بررسی شد

داروهای تقلبی عامل وحشتناك مرگ و میر

داروهای تقلبی عامل وحشتناك مرگ و میر به گزارش مطب نما قاچاق دارو علاوه بر زیان اقتصادی، تهدید كننده حیات بشر است، بر همین مبنا لازم است مقابله و مبارزه جدی با این پدیده صورت بگیرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، گسترش ارتباطات در امر مبادلات و مناسبات اقتصادی بین كشورها، علت نزدیكی فرهنگ مصرفی جوامع شده و از طرفی، وجود مرزها و سیاست های اقتصادی ناشی از اعطای حاكمیت دولت ها در امر صادرات و واردات، باعث پیدایش پدیده ای به نام قاچاق شده و بعنوان یكی از معضلات عمده بر سر راه توسعه اقتصادی كشورهای در حال رشد قرار گرفته و آثار زیان باری مثل ایجاد اختلال در عملكرد نظام اقتصادی و سیاست های تجاری، مالی و پولی و كاهش درآمدهای دولت را به دنبال داشته است.
در پژوهشی كه توسط سونیا علیزاده سامع(دانشجوی دكتری حقوق كیفری و جرم شناسی دانشگاه آزاد) و بابك قهرمانی(استادیار حقوق كیفری و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی )انجام شده، آمده است: « فرهنگ سازی زیر بنای كنترل و پیشرفت هر جامعه است كه با آگاه سازی و اطلاع رسانی این امر مهم میسر می شود. بنابر این، با آگاهی بخشی، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و اتخاذ سیاست های مناسب، مقابله با پدیده قاچاق دارو امكان پذیر خواهدشد.»
مطالعه حاضر، توسط ۱۷۰ نفر از خریداران دارو در خیابان ناصرخسرو تهران به دلیل موقعیت ویژه در خرید و فروش داروهای قاچاق و تقلبی با ماهیت توصیفی_تحلیلی و با روش پیماشی انجام شده است و همینطور از پرسشنامه جهت جمع آوری داده ها بهره گرفته شده كه توسط برخی از ماموران آگاهی و انتظامی مورد بازبینی قرار گرفته است.
در این پژوهش محققان می گویند: « قاچاق فرآیندی است كه در پاسخ به یك نیاز جواب داده نشده از مجرای قانونی، در چارچوب غیر قانونی شكل می گیرد. این فرایند امكان دارد در جهت جبران یك كمبود یا در راه ایجاد یك سود سرشار صورت پذیرد. گاهی اوقات هم امكان دارد علت پیدایش آن، عكس العملی به قوانین محدود كننده واردات كالا باشد كه عدم تبادل اطلاعاتی، بین سازمان های مختلف سبب افزایش آن می شود.
صنعت دارو بعنوان یكی از صنایع راهبردی همواره مورد توجه بوده است. عواملی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در برقراری امنیت اقتصادی دخالت دارند. قاچاق دارو هم پس از مواد مخدر و اسلحه، پدیده ای است كه علاوه بر زیان اقتصادی، سلامت و جان انسان ها را به خطر می اندازد و عوارض ناشی از سوء مصرف آن هم خیلی زود دامن گیر فرد و اجتماع می شود.»
در ادامه این پژوهش در" خصوص مبارزه با قاچاق" آمده است: « از زمان تشكیل ستاد مبارزه با قاچاق، مبارزه جدی با قاچاق صورت گرفته، اما وجود حجم بالای قاچاق در كشور نشان داده است كه قاچاق تنها با كشف و مبارزه موردی قابل برطرف شدن نیست و ضروریست كه با برنامه های اصلاح ساختار، فرهنگ سازی، نظارت بر بازار مصرف و حمایت مردم با آن مقابله شود. كنترل بازار دارو با سیاست های اتخاذی دولت در ارتباط بوده و است، ولی تورم اقتصادی و نوسانات ارزی نباید بر این صنعت اثرگذار باشد.
مفهوم قاچاق دارو اغلب در كشورهای غربی و توسعه یافته با مفهوم آن در كشورهای جهان سوم و در حال توسعه مطابقت ندارد. بزرگ ترین مشكل كشورها تولید و خرید و فروش داروهای تقلبی و مواد مخدر است كه وحشت آور ترین عامل مرگ و میر بشمار می رود.»
در این پژوهش یافته ها در مورد داروهای تقلبی نشان می دهند: «عدم دسترسی مردم به داروهای اساسی و ممنوعیت قانونی یا شرعی، مهم ترین عوامل قاچاق دارو است. همچنین، تبلیغات، نااگاهی پزشكان و القاء نادرست از جانب آنها، مسائل فرهنگی و باور مصرف كنندگان به بهتر بودن كالای خارجی می تواند به افزایش قاچاق دارو دامن بزند. داروهای تقلبی تهدید كننده زندگی، كاهنده توان مالی مصرف كننده و سبب عدم اعتماد به سیستم بهداشتی شده است. بررسی شكاف های قانونی، افزایش تولید داخلی دارو با كیفیت بالا و در نظر گرفتن مجازات سنگین برای مرتكبان همچون راه های مبارزه با داروهای تقلبی است.»
محققان در این پژوهش می گویند: « داروها به دو گروه مجاز و ممنوع تقسیم می شوند كه داروهای مجاز تولید داخلی دارند و تشخیص این داروها از قاچاق كاری بس دشوار است و داروهای ممنوع كه تولید داخلی دارند و تشخیص این داروها از بعد قاچاق كاری بس دشواراست و داروهای ممنوع كه تولید داخلی نداشته و در هر حال غیر قانونی تلقی می شوند. داروهایی چون مواد نیروزا، سقط جنین، محرك جنسی، مواد مخدر و داروهایی كه محدودیت واردات دارند، معمولا بیشترمورد توجه قاچاقچیان است.»
پژوهشگران معتقدند: « برای مقابله با جرائم نیاز مبرم به ایجاد تحول و نوآوری در راهبردها احساس می شود. مبارزه با قاچاق كالا نیازمند عزم و اراده ملی است و برخورد قاطع با مجرمان اهمیت ویژه ای دارد. پلیس بعنوان یكی از سازمان های متولی مبارزه با قاچاق كالا مطابق قانون ناجا و برخی قوانین دیگر، وظیفه جلوگیری از جرائم قاچاق كالا و جلوگیری از جرائم قاچاق كالا و جلوگیری از شكل گیری باندهای قاچاق را بر عهده دارد.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « صنعت دارو تعیین كننده سلامت جامعه است و كنترل بازار دارو جز با سیاست های اتخاذی دولت ممكن نیست و تأثیر نوسانات ارزی و تورم اقتصادی بر این چرخه تولیدی بی تأثیر نخواهد بود. با وجود افزایش تولید دارو پس از انقلاب، گرایش به مصرف داروهای خارجی و قاچاق كم نشده و آمارها حاكی از افزایش وقوع این پدیده است. از آنجائیكه سطح آگاهی مردم در مورد كالاهای قاچاق محدود به كالاهای ممنوعه مثل مواد مخدر، الكل و غیره است، قاچاق بودن بعضی از كالا ها مثل دارو برای اغلب مردم قابل لمس نیست. ازاین رو، مردم به داروهایی كه به صورت قاچاق وارد كشور می شوند و در بعضی از اماكن مثل خیابان ناصرخسرو به فروش می رسند، حتی عنوان قاچاق نمی دهند. ازاین رو، آگاه سازی مردم نقش مهمی در پیشگیری و كشف داروهای قاچاق دارد.»
این پژوهش در شماره دوم فصلنامه پژوهش های اطلاعاتی و جنایی به چاپ رسیده است.
1398/08/22
19:22:22
5.0 / 5
4380
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما