همزمان با هفته آگاهی درباره بیماری هپاتیت عنوان شد

واكسیناسیون 35میلیون ایرانی ضد هپاتیت بی

واكسیناسیون 35میلیون ایرانی ضد هپاتیت بی به گزارش مطب نما ۳۵ میلیون ایرانی ضد ویروس هپاتیت B واكسینه شدند و الان می توانیم بگوییم در افراد پایین تر از سن ۲۴ تا ۲۸ سال شیوع هپاتیت خیلی كم است. همینطور در اغلب نقاط كشور شیوع هپاتیت B كمتر از دو درصد است.


دكتر سیدموید علویان در گفتگو با ایسنا، ضمن آنكه كبد را پالایشگاه بدن خواند، اظهار داشت: كبد نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می كند؛ بعد از بلع، غذا مواد غذایی بعد از گذر از دستگاه گوارش به سمت كبد می رود تا تبدیل به بسته های انرژی شده و به سلول ها برود. كبد ویتامین های مهمی می سازد كه اگر هر اختلالی در ساخت این ویتامین ها ایجاد شود، بدن می تواند اختلال خون ریزی، استخوانی و... پیدا كند.
ایشان سپس احترام به كبد را احترام به سلامت بدن خواند و اضافه كرد: تغذیه نامناسب، عدم تحرك كافی، چاقی و... از موارد صدمه زننده به كبد هستند. به صورت مثال مصرف نوشابه قندی در كشور ما چهار برابر جهان است؛ یعنی متوسط مصرف نوشابه در كشور ما برای هر نفر ۴۰ تا ۴۲ لیتر در سال است.
علویان بیماری هپاتیت را التهاب كبد خواند و اشاره كرد: هپاتیت در شش گروه هپاتیت های A، B، C، D، E، G بروز پیدا می كند. نوعی از هپاتیت از راه آب و غذای آلوده منتقل می شود (هپاتیت A و E) و هپاتیت دیگر از راه تماس خون قابل انتقال است ( B و C). فقدان خون رسانی به كبد، اختلال خودایمنی، مصرف برخی داروهای خاص و برخی عفونت های ویروسی از علل بیماری هپاتیت هستند. هپاتیت در دو شكل حاد یا كوتاه مدت و مزمن نمایان می شود. هپاتیت كوتاه مدت بین چند روز تا چند هفته به طول می انجامد و در صورتیكه طی شش ماه بهبود نیابد، هپاتیت مزمن خوانده می شود.
وی ادامه داد: هپاتیت B می تواند زمینه را برای مبتلا شدن به هپاتیت D هم فراهم كند؛ در واقع هپاتیت D تنها در افرادی كه هپاتیت B دارند، توسعه می یابد و می تواند علایم هپاتیت B را بدتر كند. هپاتیت D علاوه بر این كه از راه تماس خونی آلوده منتقل می شود، می تواند از راه سایر مایعات بدن شخص آلوده هم گسترش یابد.
هپاتیت B را بهتر بشناسیم ایشان سپس ابتلاء به ویروس هپاتیت B را از طریق تماس با خون و ترشحات خونی آلوده معرفی نمود و اضافه كرد: میزان هپاتیت B در خون ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از سایر ترشحات بدن است. هم اكنون خون و فرآورده های آن از نظر هپاتیت B مورد بررسی قرار می گیرند.
به قول این فوق تخصص گوارش و بیماری های كبدی، علاوه بر تزریق خون و فرآورده های خونی، هپاتیت B می تواند از راه خالكوبی، طب سوزنی، انتقال بیمارستانی و پیوند اعضا هم منتقل شود. گروه های دیگر مانند بیماران هموفیلی، بیماران دیالیزی، كاركنان مراكز بهداشتی-درمانی، افراد دارای شركای جنسی مختلف و معتادان تزریقی هم درصد بالایی از احتمال ابتلاء به ویروس هپاتیت B را به خود اختصاص می دهند.
وی با اشاره به اینكه واكسیناسیون هپاتیت B از سال ۱۳۷۳ در ایران شروع شده است، اشاره كرد: ۳۵ میلیون ایرانی ضد ویروس هپاتیت B واكسینه شدند كه حالا می توانیم بگوییم در افراد پایین تر از سن ۲۴ تا ۲۸ سال شیوع هپاتیت خیلی كم است. همینطور در اغلب نقاط كشور شیوع هپاتیت B كمتر از دو درصد است.
وی ضمن بیان اینكه حالا یك میلیون و ۴۰۰هزار نفر مبتلا به هپاتیت B در كشور داریم، اظهار داشت: البته اغلب این افراد بیماری كبدی فعال ندارند؛ یعنی ویروس با بدن شان سازگار شده و سیستم ایمنی بدن، ویروس را كنترل كرده است، اما نباید این نكته را فراموش كرد كه فرد همچنان قابلیت انتقال ویروس به سایرین را دارد.
چه زمانی هپاتیت به سیروز كبدی تبدیل می شود؟ وی با اشاره به اینكه گاهی اوقات هپاتیت مزمن می تواند به سیروز كبدی تبدیل گردد، اظهار نمود: در این حالت سلول های كبدی از بین می روند و بافت صدمه دیده و چرب جایگزین بافت سالم می شود كه بعد از مدتی با حذف فعالیت قسمت صدمه دیده دیگر كبد كار خود كه تصفیه ضایعات بدن است را به درستی انجام نمی دهد. در نهایت سیروز كبدی می تواند به نارسایی كبد و حتی سرطان كبد منجر شود.
وی ادامه داد: عوامل گوناگونی سبب بروز سیروز می شوند كه همچون این عوامل می توان به هپاتیت ویروسی نوع B و C اشاره نمود. همینطور در كشورهایی كه مصرف الكل در آنها رواج دارد یكی از علل بروز سیروز، استفاده از الكل شناخته می شود. در ایران هم بیشترین علت ابتلاء به بیماری سیروز كبدی، هپاتیت مزمن B است و باید توجه داشت كه از هر ۱۰۰ نفر بیمار مبتلا به هپاتیت B از نوع حاد، ۲ تا ۴ نفر به هپاتیت مزمن مبتلا می شوند و در صورت عدم درمان و پیشرفت بیماری امكان دارد بیماری آنها به سیروز تبدیل گردد.
درمان موثر هپاتیت با داروی ایرانی وی در مورد مصرف دارو در بیماران مبتلا به هپاتیت B، اظهار داشت: اغلب مبتلایان به هپاتیت B احتیاج به مصرف دارو ندارند؛ چونكه بیماری آنها فعال نیست و به آنها ناقل غیر فعال می گوییم؛ البته باید توجه نمایند كه چاقی، كم تحركی، مصرف سیگار و قلیان، مصرف الكل و... همگی عوامل خطر بیماری هستند كه باید از آنها دوری كنند و هر شش ماه یا یك سال یكبار تحت نظر پزشك قرار گیرند.
علویان با اشاره به اینكه دسته دیگری از مبتلایان كه هپاتیت فعال دارند باید دارو مصرف كنند، افرود: بیماری با مصرف دارو می تواند قابل كنترل باشد و خوشبختانه كشور ما در زمینه تامین دارو و واكسن جزو كشورهای پیش رو است و ما جزو معدود كشورهایی هستیم كه واكسن هپاتیت B را در داخل كشور تولید می نماییم. هزینه تامین داروهای هپاتیت در كشورهای دیگر تا ۱۴۰ یورو هزینه بر می دارد كه در كشور ما این هزینه یك دهم قیمت یاد شده است.
ایشان سپس صحبت هایش درباره وضعیت تامین داروهای هپاتیت در كشور هم اظهار داشت: خوشبختانه تمام داروهای هپاتیت B و C تولید داخلی هستند. داروهای تولید داخل اثربخشی مشابه با داروهای خارجی دارند؛ در صورتی كه قیمت هایی بسیار مناسب تر و ازران تر دارند. هم اكنون درمان هپاتیت در كشور با داروهای ایرانی انجام می شود.
راه های انتقال و درمان هپاتیت C علویان درباره گروه های خطر در معرض مبتلا شدن به هپاتیت C هم اظهار داشت: بیشتر مبتلایان به هپاتیت C در كشور، معتادان تزریقی هستند كه سابقه زندان رفتن هم دارند. در عین حال رفتار جنسی پرخطر، خالكوبی ها و حجامت های غیربهداشتی و... از عوامل خطر مبتلا شدن به هپاتیت C هستند.
وی با اشاره به اینكه ۱۷۶هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در كشور داریم كه عموما به سبب استفاده از سرنگ آلوده مبتلا شده اند، اظهار داشت: با آنكه در ایران شیوع هپاتیت C كمتر از سایر كشورهای منطقه مدیترانه شرقی است، اما باید نسبت به كاهش آن اقدامات جدی انجام دهیم. در زمینه ریشه كنی و درمان هپاتیت C از سال ۷۵ به بعد تمام خون هایی كه اهداء شده است را در زمینه هپاتیت C كنترل شده اند. همینطور با دنبال كردن برنامه ای برای كاهش صدمه معتادان تزریقی، به دنبال ریشه كن كردن هپاتیت C در معتادان هستیم. شاید نتوان اعتیاد را درمان یا ریشه كن كرد، اما می توان با آموزش های صحیح هپاتیت C در معتادان و زندانیان را ریشه كن كرد.
وی با تاكید بر اهمیت كمك به بیماران مبتلا به هپاتیت C برای درمان، اظهار نمود: افراد مبتلا به هپاتیت C، یا معتادان تزریقی اند یا افرادی هستند كه سابقه زندان داشته اند. این افراد از نظر اقتصادی سطح پایینی دارند و حتی توان درمان با داروهای ایرانی را ندارند و از سویی دیگر خیلی از این افراد بیمه هم نیستند. ازاین رو جامعه را نسبت به این بیماری آگاه نماییم تا تمام جوامع برای درمان این افراد پرخطر مبتلا به هپاتیت كمك كنند تا جامعه سالمی را داشته باشیم و خطر انتقال بیماری كاهش پیدا كند.
علویان ضمن بیان اینكه هپاتیت C با دارو قابلیت ریشه كن شدن را دارد، اشاره كرد: اما باید توجه كرد كه گروه هایی كه پیش از سال ۱۳۷۵ خون دریافت كرده اند، كسانی كه حتی یك مرتبه مبادرت به تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترك داشتد، افرادی كه تاتو غیر بهداشتی داشتند، افرادی كه سابقه سوختگی شدید داشتند و... حتما باید تحت آزمایش قرار گیرند تا اگر بیمار هستند سریعا شناخته شوند.1398/08/03
22:49:29
5.0 / 5
4281
تگهای خبر: آموزش , بافت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما