در گفت وگو با مطب نما تشریح شد

كاربرد سلول های بنیادی در درمان 30 بیماری، ضرورت افزایش تنوع قومیتی در اهدای این سلول ها

كاربرد سلول های بنیادی در درمان 30 بیماری، ضرورت افزایش تنوع قومیتی در اهدای این سلول ها به گزارش مطب نما دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بند ناف وزارت بهداشت ضمن تشریح فرایند اهدای سلول های بنیادی خون ساز، اظهار داشت: برای بیماران یك قومیت خاص می توان اهداكننده سلول های بنیادی مناسب تری در میان قومیت خودشان پیدا كرد.


دكتر آرزو صیادی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خون ساز ایران از سال ۱۳۹۴ بوجود آمد و هم اكنون ۶۳ هزار نفر اهداكننده در آن وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد اهداكننده حدود ۵۵ هزار مورد افراد بزرگسال بوده و ۸۶۰۰ نمونه هم مربوط به خون بند ناف است كه ذخیره شده اند. البته از نمونه افراد بزرگسال می توان سلول بنیادی بیشتری دریافت كرد كه می تواند كاربرد بهتری هم در درمان داشته باشد.
وی ادامه داد: هدف اصلی ما این است كه از جمعیت ۸۰ میلیونی كشور، افراد بیشتری و میلیون ها نفر برای اهدای سلول های بنیادی اقدام نمایند. مردم باید بدانند كه تا زمانی كه زنده هستند می توانند بدون اینكه هیچ صدمه ای به آنها وارد شود و بدون هیچ درد و رنجی جان یك انسان دیگر را نجات دهند.
صیادی درباره فرایند اهدای سلول های بنیادی خون ساز، اظهار داشت: فرایند این اقدام بسیار ساده است. فرد اهداكننده سلول های بنیادی در وهله اول دو سی سی خون می دهد و از نمونه خون او نگهداری می شود. حال اگر نمونه خونش با بیماری كه نیازمند اهدای سلول های بنیادی است، همسان بود، آزمایش HLA برایش انجام می شود و اگر با بیمار سازگار بود، در صورت تمایل طی یك دوره یك هفته ای تا ۱۰ روزه یكسری آمپول را دریافت می كند كه هیچ عوارضی ندارند و سپس یك پك كوچك از سلول های بنیادی فرد جدا می شود و بقیه خون به او بازمی گردد. این اقدام هیچ عوارضی برای اهداكننده ندارد. روش دیگر اهدای سلول های بنیادی به این صورت است كه در هنگام تولد، خون بند ناف نوزاد ذخیره می شود و در صورتی كه با بیماری سازگار بود، می توان از آن پك سلولی بهره برد.
دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بند ناف وزارت بهداشت تصریح كرد: اهدای خون بند ناف هم در مراكز عمومی انجام می شود و هم در مراكز خصوصی. البته برای ذخیره سازی خون بند ناف در مراكز خصوصی هزینه دریافت می شود، اما در مراكز عمومی این كار هیچ هزینه ای ندارد. هم اكنون ۱۶ مركز پذیره نویسی سلول های بنیادی داریم كه ۱۳ مركز برای افراد بزرگسال تعیین شده و سه مركز هم برای ذخیره سازی خون بندناف است.
وی با اشاره به اینكه وجود تنوع در اهدای سلول های بنیادی بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: تنوع قومیتی در اهدای سلول های بنیادی می تواند كمك زیادی به بیماران یك قومیت باشد. بعنوان مثال تركمن ها در قومیت خودشان می توانند دهنده های بسیار بهتری پیدا كنند. افرادی كه زاد ولدهای درونی داشتند، مانند یزدی ها، كردها و... كه ازدواج های خویشاوندی در آنها بیشتر بوده، دهنده های مناسب تری برای بیماران آن قومیت كه احتیاج به پیوند غیرخویشاوند دارند، محسوب می شوند؛ چونكه بین آنها می توانیم دهنده مناسب پیدا نماییم.
صیادی افزود: ازاین رو بیماران در میان قومیت خودشان می توانند اهداكنندگان بهتری پیدا كنند. تركمن ها می توانند اهداكنندگان بهتری برای یك بیمار تركن باشند. ازاین رو بهتر است كه تنوع قومیتی شامل لرها، كردها و... در حوزه اهدای سلول های بنیادی وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه باید در این زمینه فرهنگسازی شود، اظهار داشت: باید توجه كرد كه تا به امروز در ایران اهدای سلول های بنیادی برای درمان ۳۰ بیماری كاربرد داشته است.
منبع:

1398/07/13
15:03:34
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما