چه مجازاتی در انتظار پزشكان فراری از كارتخوان است؟

چه مجازاتی در انتظار پزشكان فراری از كارتخوان است؟ به گزارش مطب نما اصرار سازمان امور مالیاتی بر نصب كارتخوان در مطب ها و تعیین ضرب الاجل برای پزشكان از یك سو و مقاومت تعدادی از پزشكان در مقابل آن هم از جانب دیگر، چالشی است كه از زمان طرح لایحه بودجه 98 به راه افتاده و همچنان هم داغ است؛ مبحثی كه مسئولان سازمان امور مالیاتی مصمم به پایان آن بوده و در اظهاراتی طی نشستی خبری، با پزشكان اتمام حجت كردند...به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بحث درباره فرار مالیاتی و درآمدهای پزشكان حكایت طولانی، پرحاشیه و ناتمامی است كه هر سال جدل هایی بی نتیجه را به دنبال داشته است. امسال اما سازمان امور مالیاتی عزم جزم كرد تا به مناقشات مالیاتی جامعه پزشكی آخر دهد؛ ازاین رو از یك سو اسباب راحتی مردم در رفتن به مطب ها فراهم گردد و از طرفی هم علاوه بر ایجاد شفافیت در اقتصاد كشور، درآمدها و مالیات های جامعه پزشكی را هم رصد كند و ادعاهایی درباره امكان تخطی و فرار مالیاتی، به حداقل برسد.

بر همین اساس بود كه نصب پایانه فروشگاهی(كارتخوان) در مطب پزشكان طبق بند شش قانون بودجه سال ۱۳۹۸، الزامی شد و سازمان امور مالیاتی ضرب الاجلی برای ثبت نام پزشكان جهت دریافت كارتخوان اعلام نمود. البته هرچند كه سازمان نظام پزشكی بین نصب كارتخوان و مالیات ارتباطی قائل نبود، اما به هر حال قانون باید اجرا می شد.

بنابراین از آغاز امسال بحث الزامی شدن نصب كارتخوان در مطب های پزشكان به شكل جدی مطرح شد؛ موضوعی كه هر چند از جانب جامعه پزشكی تبعیض آمیز خوانده شد، اما در دستور كار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت و در مرحله اول قرار شد كه پزشكان تا ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۸، برای دریافت كارتخوان ثبت نام كنند.

این درحالی بود كه پس از گذشت ضرب الاجل تعیین شده از جانب سازمان امور مالیاتی، سازمان نظام پزشكی بعنوان سازمان صنفی پزشكان، اعلام نمود كه زیرساخت های لازم برای ثبت نام كارتخوان از جانب پزشكان در سامانه ثبت كارتخوانِ سازمان امور مالیاتی فراهم نیست و پزشكان سرگردان شده اند. برهمین اساس هم سازمان امور مالیاتی مهلت ثبت نام كارتخوان را باردیگر تا ۳۱ مرداد تمدید كرد و نهایتا هم اعلام گردید كه از اول مهرماه، نداشتن كارتخوان به منزله فرار مالیاتی تلقی می شود.

در این بازه زمانی همچنان نصب كارتخوان در مطب پزشكان با حاشیه هایی همراه بود؛ به صورتی كه انتشار نامه دكتر محمدرضا ظفرقندی- رئیس كل سازمان نظام پزشكی به سازمان امور مالیاتی در خصوص ضرورت آموزش فرایند ثبت و استفاده از سامانه فروشگاهی و تعویق زمان استفاده از این سامانه به علت آشنا نبودن بعضی از افراد جامعه پزشكی در استفاده از آن، بر آتش حاشیه ها دمید و دست مایه طنز و سوژه شبكه های مجازی شد.
مقاومت پزشكان مقابل نصب كارتخوان
از طرف دیگر با وجود تمدید چند باره مهلت ثبت نام كارتخوان برای پزشكان، اما و اگرها در اینباره همچنان ادامه یافت و هرچند كه نظام پزشكی اعلام نمود كه در جهت عمل به قانون، پزشكان باید در مطب هایشان كارتخوان نصب كنند، اما علیرغم گفته مسئولان سازمان امور مالیاتی در خصوص اینكه فرایند ثبت كارتخوان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از وقت پزشكان را می گیرد، گویا همچنان عده ای از پزشكان نسبت به كارتخوان مقاومت داشته و برای نصب كارتخوان دست دست می كنند؛ به صورتی كه طبق اعلام سازمان امور مالیاتی از بین پزشكان مشمول، تنها ۱۹ درصدشان از قانون نصب كارتخوان تمكین كرده اند.
مجازات پزشكانی كه كارتخوان ندارند
این درحالیست كه دیگر خبری هم از تمدید مهلت ثبت نام كارتخوان از جانب پزشكان نیست و سازمان امور مالیاتی اعلام نموده كه تا ابتدای مهرماه ساماندهی كارتخوان برای پزشكان را عملیاتی خواهد نمود. افرادی هم كه تا مدت زمان تعیین شده نسبت به اجرای قانون تمكین نكنند، از نظر سازمان امور مالیاتی یك استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد. در عین حال كسانی كه تا آخر مهرماه به قانون تمكین نكنند، جریمه شده و دو درصد از درآمدشان بعنوان جریمه مطالبه خواهد شد و این جریمه هم غیر قابل بخشش است.

همچنین سازمان امور مالیاتی تصریح كرده است كه پس از اتمام مهلت تعیین شده، مردم می توانند در صورت نبود كارتخوان در مطب یك پزشك، به شماره ۱۵۲۶ اطلاع دهند تا پیگیری و برخوردهای لازم از جانب سازمان صورت گیرد.

ضرب الاجل تعیین شده برای نصب كارتخوان در مطب ها در حالی رو به اتمام است كه هادی خانی - مدیركل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور به تازگی در اظهار نظری ضمن ابراز تاسف از عدم همكاری قشر فرهیخته پزشكان، عنوان كرد: « بنده امروز بسیار متاسفم از اعلام این خبر كه با وجود تعامل خوب سازمان با قشر تحصیل كرده پزشكان و تمدید باردیگر فرصت، پزشكان در آزمون شفاف سازی اقتصاد كشور و اعتماد سازی مردم به شفافیت اقتصادی كشور نمره خوبی را دریافت نكرده اند.»

وی همینطور با تاكید مجدد بر اینكه از آغاز مهرماه ساماندهی كارتخوان برای پزشكان عملیاتی خواهد بود، ابراز امیدواری كرد كه تا این زمان نمره قبولی پزشكان ارتقا یابد.

منبع:

1398/06/25
13:55:07
5.0 / 5
4666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما