اسكیزوفرنی در دوران حاملگی

اسكیزوفرنی در دوران حاملگی به گزارش مطب نما نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است كه خطر مبتلا شدن به اسكیزوفرنی (شیزوفرنی) می تواند در ۱۲ هفته نخست حاملگی ریشه داشته باشد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، متخصصان با اشاره به اینكه بیماری اسكیزوفرنی می تواند از دوران حاملگی شروع شود اظهار داشتند: می توان پیش از تولد این اختلال را در رحم مادر درمان كرد.

متخصصان با پرورش مغزهای كوچك (mini brains) در شرایط آزمایشگاهی توانستند اختلال در سلول های بنیادی اطراف حفره های مغزی را در سه ماه نخست حاملگی تشخیص دهند.

به گفته متخصصان این یافته گام مهم و رو به جلویی در فهم اساس زیست شناختی این اختلال مغزی است.

با آغاز شكل گرفتن مدل های مغزی كوچك، متخصصان به وجود ناهنجاری هایی در ارگانوئیدهای رشد یافته از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنی پی بردند.

متخصصان آمریكایی اظهار داشتند: مطالعه ما نشان داد این بیماری می تواند از سه ماه نخست حاملگی شوع شود و شامل تقسیم سلولی تسریع شده و تفكیك زودهنگام سلول های "نورواكتودرمال" در عصب هاست. نورون هایی كه بخش های مختلف قشر مخ را متصل می كنند در قشر مخ یك بیمار مبتلا به اسكیزوفرنی دچار اختلال شده و باعث می گردد بخش هایی از قشر مخ ارتباط خویش را از دست بدهند.

متخصصان معتقدند شاید بتوان با تشخیص خطر اسكیزوفرنی در دوره جنینی برای زنان آبستن دارو یا مكمل تغذیه ای تجویز كرد هر چند اطمینان از این شیوه نیازمند جمع آوری اطلاعات بیشتری است.

به گزارش مدیكال نیوزتودی، به قول پزشكان اكنون می توان گفت كه اسكیزوفرنی اختلال در ساختار مغز است و می تواند از سه ماه نخست حاملگی آغاز شود. 

1396/09/04
00:03:51
5.0 / 5
4904
تگهای خبر: بیمار , بیماری , مغز , بارداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما