معاون كل وزارت بهداشت اعلام كرد

ادامه روند مقابله با فساد در زنجیره توزیع و فروش دارو

ادامه روند مقابله با فساد در زنجیره توزیع و فروش دارو به گزارش مطب نما معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: اقدامات جدی اخیر وزارت بهداشت برای مقابله با تخلف در كل زنجیره توزیع و فروش دارو هم به صورت پیشگیرانه و هم برخورد قاطع با متخلفین در حال انجام می باشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی درباب اقدامات وزارت بهداشت در زمینه كنترل و نظارت بر عرضه دارو در بازار ناصرخسرو اظهار داشت: هر بازاری با دو سوی عرضه و تقاضا شكل می گیرد كه در بیشتر مواقع تقاضا برتری داشته و حتی در بعضی بازارها، تقاضای القایی نیز وجود دارد كه نقش مهم تری را ایفا می كند.

ایشان سپس اضافه كرد: نقش نظارتی بدین گونه است كه به صورت پیشگیرانه، جلب مشاركت، رصد وقایع و برخورد قانونی و قاطع با تخلفات، اقداماتی را انجام می دهیم و اگر تصور نماییم با استقرار در بازار ناصرخسرو و برخورد، همه مشكلات حل خواهد شد، باوجود اینكه این اقدام لازم است؛ اما همه ماجرا نیست؛ به طور مثال در مورد اعتیاد، طبق اعلام رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر هم اكنون تعداد دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد داریم و یكی از شایع ترین دلیل محكومیت ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم وابستگی به مواد مخدر است كه صرف برخورد، نمی توان مساله را ریشه ای حل كرد.

معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه برخی تقاضاها مانند درخواست دارو برای سقط غیرقانونی جنین، جنبه غیرقانونی و غیراخلاقی دارد، اشاره كرد: بازار ناصر خسرو یك بازار شبه دارویی است؛ مثلا متادون و ریتالین در بازار شبه مواد مخدر عرضه می شوند. همین طور داروهایی كه برای افزایش قد تبلیغ می شوند و در فهرست رسمی دارویی كشور نیستند و یا داروی خارجی كه مشابه داخلی آن تولید می شود و به اشتباه، خارجی آن تجویز می شود، تقاضاهایی را به وجود می آورد.

حریرچی اظهار داشت: ما یك بازار ۲۳ هزار میلیاردی داریم كه این حجم عظیم قاعدتا برای افراد سودجو و متخلف، بازار حجیم و جذابی است و حتی یك درصد آن هم رقم بزرگ و قابل توجهی است و دشمنان ما در شرایط تحریم به سمت تحریم ظالمانه و ایجاد مشكل در حوزه دارویی می روند و رسانه های معاند نیز به طور مستمر، بازار را هدفگیری كرده اند و مهم ترین تبلیغ آنها دارو و مكمل های دارویی است.

بنابر اعلام وبدا، وی با تاكید بر این كه بهترین روش، پیشگیری و شفاف سازی است، اظهار داشت: یكی از مهم ترین ابزارها، سامانه تی تك و اجرای نسخه پیچی الكترونیك است؛ به نحوی كه هر دارویی از داروخانه بیرون رود مشخص شده و همه داروها رصد می شوند و حتی اینكه هر پزشك طبق راهنمای بالینی دارو تجویز كند، مشخص شده و بدین ترتیب همه فرآیند دارویی قابل نظارت می شود.

معاون كل وزارت بهداشت تصریح كرد: با اقدامات جدی اخیر وزارت بهداشت روند مقابله با فساد و تخلف در كل زنجیره توزیع و فروش دارو هم به صورت پیشگیرانه و جلوگیری از تخلف و فساد و هم برخورد قاطع با متخلفین و مفسدین با شدت بیشتری در حال انجام می باشد.
منبع:

1398/06/19
11:59:36
5.0 / 5
4184
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما