پژوهشگران ارائه كردند

مدلی برای توان بخشی فیزیكی معلولان و سالمندان به هنگام زلزله

مدلی برای توان بخشی فیزیكی معلولان و سالمندان به هنگام زلزله به گزارش مطب نما محققان دانشگاه شهید بهشتی در پژوهشی علاوه بر عرضه مدل مدیریت توان بخشی فیزیكی معلولان، سالمندان و مصدومان در شرایط اضطراری می گویند: تشكیل تیم سیار توان بخشی فیزیكی در زلزله، رهبری تیم های امدادی با متخصصان توان بخشی فیزیكی بخصوص از هلال احمر و شرایط اسكان ویژه برای معلولان لزوم دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، توجه ویژه به توان بخشی در مدیریت سلامت در حوادث و بلایا به منظور پاسخگویی به نیازهای افراد صدمه دیده و صدمه پذیر بسیار ضروری می باشد و برای جلوگیری از بروز یا تشدید معلولیت و بازگشت به زندگی عادی و تسریع در روند احیای جامعه صدمه دیده مورد اهمیت است.
محققان در پژوهشی با عنوان " عرضه مدل مدیریت توان بخشی فیزیكی معلولان، سالمندان و مصدومان در شرایط اضطراری (زلزله)" به عرضه مدلی مدیریتی برای توانبخشی فیزیكی معلولان، سالمندان و مصدومان در معرض معلولیت پرداختند.
این پژوهش از جانب فرانك لشنی، كارشناس ارشد مدیریت در سوانح طبیعی دانشگاه شهید بهشتی، نعمت حسنی، استادیار دانشكده مهندسی عمران دانشگاه شهید بهشتی و حمیدصفاری، استادیار دانشكده مهندسی عمران دانشگاه شهیدبهشتی انجام شده است.
در این پژوهش از روش كتابخانه ای و نظرسنجی استفاده شده و با مطالعه و تحلیل تحقیقات انجام شده و برپایه كلیت پرسش های مطروحه، پرسشنامه ای برای نظرسنجی صاحب نظران تدوین و تحلیل شده است تا بتوان در این زمینه الگویی كاربردی عرضه كرد.
محققان در این مقاله می گویند: « در مورد انتخاب صاحب نظران به چند نكته توجه بیشتری شده است. این نكات عبارتند از: پاسخ گویان به صورت عمده در تخصص های در رابطه با توان بخشی فیزیكی، مدیریت بحران و تخصص های نزدیك به آنها باشند. از نظر مرتبه علمی دارای توزیع مناسبی باشند. از افراد با تجربه های مختلف باشند. میزان تجربه زیاد و كم هر دو را پوشش دهد. شامل بعضی افراد صاحب نام در زمینه های طب فیزیكی، توان بخشی و متخصصان مدیریت بحران باشند. شامل اساتید دانشگاه باشد، برخی از دانشجویان دكتری كه دارای سوابق مفید در مبحث بوده اند در لیست باشد و حتی الامكان برخی از مسؤلان نهادهای مهم مرتبط را شامل شود.»
صفاری و همكارانش در این پژوهش می گویند: « جمعا ۳۱ نفر به سوالات پاسخ دادند. مهم ترین نكات از تحلیل پاسخ های صاحب نظران به اختصار بیان می شود: معلولان به صورت عمده در حوادث انسان ساخت، بخصوص حوادث ترافیكی گرفتار معلولیت می شوند بر همین مبنا عمده معلولیتی كه باید در عرضه مدل مورد توجه قرار گیرد، معلولیت فیزیكی از نوع حركتی است. در امداد و نجات پس از زلزله برای معلولان با افراد سالم تفاوت ویژه وجود داشته؛ ازاین رو باید برای آنها اقدامات خاص تدارك دیده شود.»
در این پژوهش آمده است: « نجات و امداد معلولان گیرافتاده در ساختمان های تخریب شده با افراد عادی متفاوت می باشد و با عنایت به خصوصیت های خاص معلولان و به جهت ناتوانی حركتی یا بینایی یا شنوایی آنان، برای عرضه اقدامات امدادی احتیاج به مهارت های خاص و تجهیزات ویژه است.آرتروزهای ستون فقرات، آرتروزهای اندام تحتانی، آرتروزهای اندام فوقانی و فیكساتورها همگی همچون وسایلی هستند كه در زمان امداد به مصدومان مورد نیاز هستند.»
به گفته محققان، پس از حادثه و اختلال، سیستم مخابراتی برای ارتباط سریع تر با معلول، اختصاص خطوط ویژه تلفن به معلولان در شرایط عادی مورد اهمیت است. ازاین رو اختصاص خطوط ویژه تلفن به معلولان در شرایط عادی، میتواند گامی در تجهیز و ایجاد آمادگی این افراد جهت زمان اضطرار باشد.
در این پژوهش، فرآیند شكل گیری مدل برپایه گام های لازم تشریح شد. علاوه بر آن، محققان در این مطالعه، مجموعه اقدامات پیش از حادثه، حین حادثه و پس از حادثه را بیان نمودند.
در این مقاله آمده است: « در پیشینه موضوع، نكات مهمی مغفول مانده بود كه می توان عدم توجه به مقولات مهندسی و صدمه های فیزیكی ساختمان و محل زندگی معلول، بانكهای اطلاعاتی ضروری و محیط مناسب لایه بندی آنها بخصوص در سامانه اطلاعات مكانی، استفاده از تكنولوژی های جدید اطلاعات، ارتباطات و ایمنی و همچنین عدم توجه به مقوله توان بخشی فیزیكی به واسطه در محاق قرار گرفتن اصل مقوله توان بخشی در بلایا را بیان كرد.»
محققان در این مقاله می گویند: « تاكید بر كاستی های كارهای قبلی و تمركز بر معلولیت فیزیكی ناشی از حوادث ترافیكی، نقش توان بخشی فیزیكی در حین و بعد از زلزله، لزوم تشكیل تیم سیار توان بخشی فیزیكی در زلزله، رهبری تیم های امدادی با متخصصان توان بخشی فیزیكی بخصوص از هلال احمر و شرایط اسكان ویژه برای معلولان همچون نكات حاصل از تحلیل نظرسنجی است.»
این پژوهش در دومین شماره نهمین دوره فصلنامه علمی ترویجی"دانش پیشگیری و مدیریت بحران" انتشار یافته است.1398/06/12
19:21:40
5.0 / 5
4338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما