بهره برداری از ۶ دستگاه تصویربرداری پزشكی هسته ای پژوهشگران در مراكز تحقیقاتی كشور

بهره برداری از ۶ دستگاه تصویربرداری پزشكی هسته ای پژوهشگران در مراكز تحقیقاتی كشور مطب نما: تعدادی از محققان یكی از شركت های فناور با دستیابی به دانش فنی ساخت و تولید تجهیزات تصویربرداری پزشكی هسته ای موفق شدند ۶ دستگاه تولیدی خودرا در مراكز تحقیقاتی و پزشكی كشور به فروش برسانند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تیم تحقیقاتی شركت دانش بنیانی از خرداد ۱۳۸۹ فعالیت خویش را در زمینه طراحی، تولید، نصب و نگهداری سیستم های تصویربرداری پزشكی هسته ای شروع كرد. این شركت هم اكنون، به مدد مدیریت كارا، پرسنل متخصص، بهره گیری از فناوری روز دنیا و هم استفاده از كلیه ظرفیت های موجود در كشور، موفق به تولید سیستم هایی چون "تصویربرداری اسپكت حیوانی"، "تصویربرداری اسپكت قلبی(RoboSPECT)"، "دوربین گاما دستی"، "گاما پروب"، "تست تنفسی اوره" و "تصویربرداری پت حیوانی" شده است.
همینطور این شركت قادر به عرضه خدمات گسترده در زمینه های مشاوره و طراحی سایت های پزشكی هسته ای و PET، مشاوره و طراحی سایت جهت طراحی بخش تولید رادیو دارو و انجام محاسبات شیلدینگ است.
سیستم تصویربرداری پت حیوانی (HiReSPECT) یك سیستم تصویربرداری اسپكت حیوانی با رزولوشن بالا است. این سیستم با قابلیت های چند منظوره و همینطور عرضه بهترین عملكرد موجود برای تصویربرداری در تحقیقات پیش كلینیكی، در عین حال برای مقاصدی همچون تحقیقات دانشگاهی، ساخت و ارتقای دارو مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم تصاویر درون تنی سه بعدی با رزولوشن بالا از عملكرد فیزیولوژیكی حیوانات آزمایشگاهی كوچك را عرضه می دهد.


تصویربرداری از حیوانات كوچك زمینه مطالعات نوینی است كه در شاخه های مطالعاتی مختلف بیومدیكال مانند عصب شناسی، آنكولوژی، قلب و عروق، ایمونولوژی و زیست شناسی به كار می آید. شركت های داروسازی و مراكز تحقیقاتی می توانند از مزایای استفاده از دستگاه اسپكت در جهت بهبود عملكرد داروها و ماركرهای زیستی و به دست آوردن نتایج درون تنی قابل اعتمادتر و امكان طراحی مطالعاتی مقرون به صرفه بهره مند شوند.
PET، توانایی های زیادی بعنوان یك سیستم تصویربرداری حیوانات كوچك (پیش بالینی) دارد. در وهله اول، مانند سایر روش های تصویربرداری زیستی می تواند برای مطالعه فرآیندهای سلولی و مولكولی مربوط به بیماری در حیوانات زنده استفاده شود، ضمن آنكه می تواند سیگنال های مولكولی بسیار ریز را در عمق بافت با تفكیك مكانی و كنتراست بالا دنبال كند و بنابراین می تواند داده های دقیق كمی در مورد گسترش زمانی و مكانی فراهم آورد. این دستگاه برخلاف حدودا تمامی PETهای تجاری موجود كه نسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده و به هیچ عنوان قابلیت كار هیبریدی یا حتی در كنار MRI را ندارند، نسبت به میدان های مغناطیسی هیچ گونه تغییر پاسخی ندارد. ازاین رو می تواند در كنار دستگاه های MRI كار كند.
تابحال دستگاه PET در آزمایشگاه جامع پیش بالینی دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز تحقیقات پزشكی هسته ای خلیج فارس وابسته به دانشگاه علوم پزشكی بوشهر، سازمان انرژی اتمی، آزمایشگاه جامع پیش بالینی دانشگاه علوم پزشكی تهران و دانشگاه علوم پزشكی گیلان مورد بهره برداری قرار گرفته است.
دستگاه گاما كمرای دستی (SURGEOSIGHT)، یك دوربین كوچك قابل حمل است كه برای اسكن تیروئید لنفوسكتینگرافی قبل از جراحی و همینطور گره های لنفاوی منتقل شده در داخل عمل مورد استفاده قرار می گیرد. از لنفوسكتیگرافی و بافت برداری گره های لنفاوی نگهدارنده بعنوان ابزاری در نشان دادن گستره بافت های بیمار و صدمه دیده استفاده می شود.


حضور یا عدم حضور گره های لنفاوی منطقه ای اغلب در تشخیص و درمان خیلی از تومورهای بدخیم به پزشكان كمك می نماید. به عبارت بهتر این دستگاه می تواند نقش "چشم جراحان" در اتاق عمل را بازی كند.
لنفوسیتینگ پیش از عمل جراحی، تشخیص سكته مغزی، جراحی كنترل از طریق دور _ رادیویی، اسكن تیروئید، تصویربرداری از بافت ها و ارگان های كوچك و تشخیص sentinel node در جراحی داخلی همچون قابلیت های این دستگاه به حساب می آید.
سیستم تصویربرداری اختصاصی از قلب، یك سیستم تصویربرداری پزشكی هسته ای است كه برای تصویربرداری توموگرافیك از قلب، مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از استفاده از این سیستم، آشكارسازی و تعیین موقعیت رادیودارویی است كه پیش تر به بدن تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان ها نفوذ كرده است. این سیستم دارای بخش های مجزا شامل هدهای آشكارسازی، گانتری، تخت، ترولی و كنسول پردازش و آنالیز تصاویر است. دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب، در بیمارستان امام خمینی (ره) نصب و به راه افتاده است.


سیستم تست تنفسی اوره برای تشخیص باكتری H.Pylori (عفونت با هلیكوباكترپیلوری) در بدن بیمار استفاده می شود. تنها روش غیرتهاجمی كه می تواند به صورت كلینیكی بعنوان یك وسیله تشخیصی برای عفونت با H.Pylor موجود و پیگیری بعد از درمان مورد استفاده قرار گیرد، تست تنفسی اوره است.
روند تشخیص بدین سان است كه ابتدا قرص نشان دار شده توسط كربن ۱۴ به بیمار خورانده می شود و در صورتیكه این باكتری در بدن بیمار موجود باشد، دی اكسیدكربن نشان دار شده به شش های بیمار انتقال می یابد و ۱۰ دقیقه بعد از بلعیدن قرص از بیمار خواسته می شود تا بازدم خویش را داخل كارت UBT بفرستد تا دی اكسید كربن حاوی كربن۱۴ به داخل كارت انتقال یابد.
كربن ۱۴ دارای تابش رادیواكتیو بتا و اساس كار این سیستم شمارش پرتو بتا حاصل از كربن ۱۴ موجود در كارت های UBT است. دستگاه از روی میزان اكتیویته بتا طی مدت ۲۵۰ ثانیه در كارت UBT خبر از وجود و یا نبود عفونت حاصل از باكتری H.Pylori در بدن بیمار می دهد.
این شركت موفق به فروش ۶ دستگاه از تجهیزات تصویربرداری خود در مراكز مهم تحقیقاتی و پزشكی كشور شده است. دستگاه های (Positron Emission Tomography (PET و HiReSPECT دو دستگاه تصویربرداری از مدلهای حیوانی است كه توسط این شركت تولید و به بازار عرضه شده است.
سال قبل این شركت موفق به ثبت پتنتی در دفتر اختراعات آمریكا (USPTO) شده و قبل از این، در سال ۲۰۱۳ پتنت دیگری توسط این شركت در USPTO ثبت شده بود.
منبع:

1398/06/07
14:24:05
5.0 / 5
4331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما