پیش بینی رفتارهای تهاجمی افراد مبتلا به اوتیسم با یك مچ بند

پیش بینی رفتارهای تهاجمی افراد مبتلا به اوتیسم با یك مچ بند مطب نما: پژوهشگران ˮدانشگاه نورث ایسترنˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك مچ بند هوشمند شده اند كه با نظارت بر نشانگرهای استرس مانند ضربان قلب، تولید عرق، درجه حرارت سطح پوست و حركات بازو می تواند زمان وقوع رفتارهای تهاجمی مبتلایان به اوتیسم را پیش بینی نماید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، متاسفانه بروز رفتار هایی مانند خودآزاری و پرخاشگری از علایم بیماری اختلال طیف اوتیسم است كه می تواند هم برای افراد مبتلا به این بیماری و هم برای خانواده آنها امری ناخوشایند باشد اما دیگر جای نگرانی نیست چونكه دانشمندان دستگاه نظارتی جدیدی را تولید كرده اند كه می تواند این رفتارهای ناگهانی را یك دقیقه زودتر پیش بینی نماید.
یكی از علائمی كه افراد مبتلا به اوتیسم دارند، استرس است این افراد گاها با این مسئله دست و پنجه نرم می كنند اما در بعضی مواقع آنها با مشكلات دیگری نیز مواجه می شوند و رفتارهای پرخاشگرایانه ای از خود نشان می دهند كه اگر بتوان این رفتارها را زودتر پیش بینی نمود بسیار كارآمد خواهد بود.
"متیو گودوین" (Matthew Goodwin) دانشمند رفتارشناسی دانشگاه نورث ایسترن با كمك همكارانش بتازگی یك مچ بندی توسعه داده اند كه با بستن این مچ بند به دست افراد مبتلا به اوتیسم می توان رفتارهای تهاجمی آنها را یك دقیقه زودتر پیش بینی نمود.
گودین در مطالعه اخیر خود مچ بندی كوچكی توسعه داده كه مجهز به چند سنسور است و این حسگرها می توانند با نظارت بر نشانگرهای استرس مانند ضربان قلب، تولید عرق، دمای سطح پوست و حركات بازو بیماران، شروع رفتارهای تهاجمی افراد مبتلا به اوتیسم را ۶۰ ثانیه زودتر پیش بینی كنند.
گودوین و همكارانش طی این مطالعه ۲۰ كودك مبتلا به اوتیسم دارای رفتارهای تهاجمی را مورد بررسی قرار دادند. این كودكان می بایست ۸۷ ساعت دستگاه مذكور را میپوشیدند تا پژوهشگران بتوانند تغییرات بدنی خاصی آنها را بررسی نمایند. دانشمندان با جمع آوری داده هایی از این ۲۰ فرد در طول تمرین دریافتند دستگاه مذكور می تواند بر طبق تغییرات فیزیولوژیكی، با دقت ۸۴ درصد و یك دقیقه جلوتر وقوع رفتارهای تهاجمی را پیش بینی نماید.
گودوین اظهار داشت: كودكان مبتلا به اوتیسم و خانواده های آنها نمیدانند كه علت این رفتارها چیست. شاید با پیش بینی حتی یك دقیقه زودتر این رفتارها بتوان كمك بزرگی به این كودكان و خانواده های آنها كرد. این فناوری می تواند زندگی افراد مبتلا به اوتیسم را با تغییراتی همراه كند چونكه والدین این افراد حتی با اطلاع یك دقیقه زودتر از وقوع این علایم می توانند كنترل بهتری بر روی این مساله داشته باشند.
منبع:

1398/06/01
01:25:33
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما