كمبود متخصص طب سالمند در كشور

كمبود متخصص طب سالمند در كشور به گزارش مطب نما مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: هم اكنون با كمبود متخصصان طب سالمند مواجه هستیم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، حامد بركاتی در همایش آموزش هنگام ازدواج، اظهار نمود: دغدغه فعلی وزارت بهداشت، جمعیت است. نرخ سالمندی بالای 65 سال در 25 سال دیگر به 30 درصد خواهد رسید در آینده تخت های بیمارستانی مختص این 30 درصد خواهد بود، این در شرایطی است كه امروز در كشور با كمبود متخصصان طب سالمند مواجه هستیم.
وی در ارتباط با جمعیت فعلی كشور، اضافه كرد: حالا جمعیت فعلی كه در خانه ها هستند، دارای سه یا چهار فرزندند، بنابراین است كه بدنه خانواده ها در كشور هنوز از سالمندان حمایت می كنند.
بركاتی افزود: جمعیت افراد صفر تا چهارده سال در گذشته 45.5 درصد بود كه امروز به 25 درصد رسیده است. در حوزه ازدواج جوانان، با مشكل جمعیت و فرزندآوری در جامعه مواجه هستیم.
مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: ما سالمندی را بالای 65 سال می دانیم. نرخ سالمندی در سال 95 به 2.2 درصد رسیده بود ولی حالا حدود 10 درصد است. برآورد می شود این عدد در سال های آتی بالای 30 درصد شود.
بركاتی به نرخ تولد هم اشاره نمود و افزود: در بازه حدود هفت ساله، متوسط تولد در سال های 59 تا 65 حدود 2 میلیون و 300 هزار تولد، در هفت ساله بعد یك میلیون 800 هزار تولد و در هفت ساله بعدی هم یك میلیون و 400 هزار تولد بود. در روزهایی كه باید بیدار می شدیم، نشدیم و در انتهای سال 91 تا بازه زمانی 93 به تعداد یك میلیون و 100 هزار تولد رسیدیم به عبارت دیگر از سال 59 تا 83 آمار متولدین به نصف رسیده كه البته مخرج این كسر هم بزرگ تر شده است.
این مسئول در ادامه خاطرنشان كرد: متولدین سال های 61 تا 70 باید در بازه زمانی 90 تا 97 فرزندآوری داشتند، چونكه سنین زیر 30 سالگی بهترین زمان برای فرزندآوری است. در سال 94 بیشترین تولد را در كشور داشته ایم كه حدود یك میلیون و 600 هزار نفر و به مرور از سال 95 به میزان 400 هزار نفر از سن فرزندآوری خارج شده اند.
وی اظهار نمود: در سال 96 به میزان 40 هزار تولد، در دو سال منتهی به 97 به میزان 80 هزار تولد و پارسال هم 120 هزار تولد كاهش داشته ایم. همینطور در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال قبل 30 هزار تولد كاهش داشته ایم.
این مسئول اضافه كرد: حالا تا سن 45 سالگی یك خانم می تواند با مراقبت های لازم، باوری داشته باشد ولی بهترین سنین برای بارداری، زیر 35 سالگی است. همینطور از علل كاهش تولد در كشور می توان به عدم ازدواج و فرزندآوری اشاره نمود.
بركاتی خاطرنشان كرد: امروز حدود 11 میلیون جوان، جمعیت كشور را شكل می دهند كه در شرف ازدواج هستند. باید خیرین جامعه به سمت كمك به جوانان هدایت شوند تا زوج ها را حمایت كرده و برای تحقق این امر هم خیرین باید آگاهی های لازم را نسبت به این مورد كسب كنند تا حمایت های لازم در این زمینه صورت گیرد.1398/05/17
18:49:26
5.0 / 5
4606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما