در نخستین جلسه كارگروه سلامت جامعه عنوان شد

ضرورت بازبینی در فرآیندهای ارجاع بیماران و گروه های لطمه پذیر به مراكز مراقبت در منزل

ضرورت بازبینی در فرآیندهای ارجاع بیماران و گروه های لطمه پذیر به مراكز مراقبت در منزل مطب نما: اولین جلسه كارگروه پرستاری سلامت جامعه با حضور اعضای این كارگروه اجرا شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در این جلسه كه با دستور جلسه توسعه و ارائه مراقبت های جامع در منزل برگزار شد، مدیر كل دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری معاونت پرستاری، به تشریح وضع موجود ارائه خدمات در منزل و پروسه ارجاع بیماران از بیمارستان به منزل پرداخت.

دكتر رسولی با اشاره به اینكه هم اكنون مسیر ارائه خدمات در منزل بیشتر از بیمارستان ها بوده و صرفا گروه محدودی از بیماران خاص از این خدمات بهره مند می شوند، اضافه كرد: خیلی از گروه های لطمه پذیر نظیر سالمندان، كودكان دارای نیازهای ویژه، افرادی كه به هر علت گرفتار ناتوانی بوده یا نیازمند مراقبت های طولانی مدت هستند، بااینكه نیازمند دریافت برخی مراقبت ها در منزل هستند، در سطح جامعه شناسایی نمی شوند.
وی با تاكید بر اهمیت جلوگیری از بروز عوارض و كاهش هزینه های ناشی از درمان در این گروه، به ضرورت شناسایی این افراد و نیازهای آنها پرداخت.

ایشان در ادامه اظهار داشت: در خیلی از كشورها، به منظور پاسخ به این نیازهای پیچیده و ارائه خدمات پرستاری در سطح جامعه و منازل افراد، از گروه های خاصی از پرستاران تحت عنوان district nurses استفاده می شود كه شاید بتوان در نظام سلامت كشور و با توجه به وجود زمینه های مناسب در بستر برنامه پزشكی خانواده، به آنها "پرستار خانواده" اطلاق كرد. هزینه اثربخشی بكارگیری این پرستاران در سایر كشورها نشان داده شده و ضروری می باشد كه در كشور هم به انجام مطالعاتی در زمینه مزایای بكارگیری چنین افرادی پرداخته شود.

بنابر اعلام وبدا، مدیركل ارتقای سلامت معاونت پرستاری اضافه كرد: در كوریكولوم كنونی كارشناسی پرستاری، دانشجویان، ملزم به گذراندن ۱۰ واحد نظری و كارآموزی سلامت جامعه بوده و رشته پرستاری سلامت جامعه قدمتی بیشتر از سه دهه در كشور دارد.

اولین جلسه كارگروه پرستاری سلامت جامعه با حضور اعضای كارگروه مذكور در روز سه شنبه، اول مردادماه ۱۳۹۸ انجام شد.
منبع:

1398/05/03
11:30:07
5.0 / 5
4595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما