در دانشگاه آزاد؛

بخشنامه جدید نشریات علمی وزارت علوم بررسی گردید

بخشنامه جدید نشریات علمی وزارت علوم بررسی گردید مطب نما: بخشنامه جدید نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه با معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، جلسه تبیین بخشنامه جدید نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ریاست دكتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت ویدئو كنفرانس در واحد الكترونیكی انجام شد.
دكتر احمد علمایی، معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه اظهار داشت: در گذشته صدور مجوز مجلات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی سخت بود، اما حالا این رویكرد معكوس شده و مقرر است نشریات علمی در امتداد ارزیابی كفایت علمی پایان نامه ها بكارگیری شود. بدین سبب این رویكرد اقتضا می كند كه مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی فعال شده و صلاحیت سردبیران و هیأت تحریریه بررسی و تأیید شود.
دكتر علمایی تاكید كرد: با عنایت به دغدغه موجود در این عرصه، اهتمام خواهد شد افرادی در مجموعه هیأت تحریریه مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بكارگیری شوند كه سالم ترین، متدین ترین و متخصص ترین افراد باشند.
در ادامه، دكتر بابك نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره كرد: در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی، طرح ایجاد نظام درون دانشی شروع شده است، چونكه یكی از ایرادهای وارده به این حوزه این است كه در كشور ما قبل از آنكه نظام ملی دانش به وجود آید، به نظام دانشی جهان متصل شدیم و این مساله مانع شكل گیری نظام دانش ملی شد.
وی افزود: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد نظام دانشی خودرا طراحی كند و این ماموریت به پژوهشگاه و معاونت های موضوعی دانشگاه محول شده است. یكی از این برنامه ها، چاپ مقاله پایان نامه دانشجویان دكتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مجلات علمی این دانشگاه است.
دكتر نگاهداری اشاره كرد: شكل دهی نظام دانش ملی یكی از برنامه های مورد تاكید دكتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی است كه برای تحقق این مساله لازم است تمامی ظرفیت های موجود و مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به كار گرفته شود.
دكتر مظفر شریفی، مدیركل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم نیز با اشاره به بخشنامه جدید وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری درباره نشریات علمی، اظهار داشت: نقش و اهمیت نشریات علمی در زنجیره علم و فناوری حائز اهمیت می باشد و كشور ما با عنایت به برنامه ها و سیاست های اجرایی، جایگاه خوبی در رتبه بندی جهانی تولید مقاله كسب كرده است.
دكتر شریفی افزود: بر طبق برنامه پنجم توسعه، باید تعداد مقالات درانتها این برنامه نسبت به ابتدای آن دو برابر می شد كه این هدف از لحاظ كمی عملیاتی شد و تعداد نشریات به ۱۲۰۰ مجله ارتقا یافت. در برنامه ششم توسعه، كیفیت مجلات علمی مورد تاكید قرار گرفته است و برای آنكه بتوانیم این برنامه را محقق نماییم، رویكرد جدیدی در كمیسیون نشریات وزارت علوم شروع شد كه حاصل آن ابلاغ بخشنامه نشریات علمی در ۱۰ ماده و ۱۶ تبصره در اردیبهشت ماه امسال بود.
وی با اشاره به اینكه در گذشته هر تغییر در مجلات علمی باید به تأیید كمیسیون نشریات وزارت علوم می رسید، اشاره كرد: در بخشنامه جدید اختیار دانشگاه ها، مراكز تحقیقاتی و بخش های علمی تقویت شده و كمیسیون نشریات فقط شاخص ها و معیارها را تعیین می كند.
مدیركل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اشاره كرد: برمبنای بخشنامه جدید نشریات علمی، وزارت علوم شاخص ها و معیارهای ارزیابی مجلات علمی را تدوین، ابلاغ و در صورت نیاز اصلاح و تجدیدنظر می كند و مجلات علمی متقاضی سالانه یك دفعه توسط كمیسیون نشریات ارزیابی و رتبه بندی می شوند.
دكتر شریفی اظهار داشت: تمامی مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی در بخشنامه جدید با عنوان مجلات علمی شناخته می شوند و سردبیران می توانند در مجلات خود مقالات علمی پژوهشی، علمی كاربردی و علمی ترویجی چاپ كنند.
دكتر محمدرضا اردكانی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه مركزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به تعداد مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: این دانشگاه هم اكنون دارای ۳۸۷ عنوان مجله علمی است.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی اشاره كرد: مجلات دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای گروه های مختلف پزشكی، علوم پایه، فنی-مهندسی، كشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و هنر و معماری طبقه بندی می شوند.
منبع:

1398/04/14
16:46:33
5.0 / 5
4659
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما