۲۸میلیون و ۷۰۰هزار نفر در كشور تحت پوشش برنامه پزشك خانواده

۲۸میلیون و ۷۰۰هزار نفر در كشور تحت پوشش برنامه پزشك خانواده به گزارش مطب نما اولین نشست ستاد هماهنگی كشوری برنامه پزشك خانواده در سال ۹۸ با حضور مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و معاون بهداشت وزارت بهداشت برگزار و چالش های پیش روی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رییسی در این نشست با اشاره به حادثه سیل اخیر و خدمات انجام شده توسط نیروهای بهداشت و مراقبان سلامت، ضمن تقدیر از تلاش های آنها، اقدامات صورت گرفته در آن حوزه را بسیار مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: باآنكه هنگام بروز حوادث آحاد مردم برای كمك و امدادرسانی در مناطق بحران زده حضور می یابند، اما به مرور از تعداد آنها كم می شود. نیاز مردم به كمك های بعدی بسیار حائز اهمیت می باشد و با گذشت زمان این نیروهای بهداشتی و مراقبان سلامت هستند كه ضمن حضور مستمر در مناطق سیل زده همچنان و با همان شور و انرژی اولیه به وظایف خدمت رسانی خود ادامه می دهند. ازاین رو توجه به نیاز و خواسته های نیروهای بهداشت و مراقبان سلامت مسئله مهمی است كه نباید از آن غافل شد.
همینطور مهندس طاهر موهبتی - مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در این نشست بر نقش موثر پزشك خانواده و نظام ارجاع در نظام سلامت تصریح كرد و اظهار داشت: پزشك خانواده محصول مشترك وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت است كه با قوت باید ادامه و توسعه یابد.
محمدرضا میرزایی - مدیركل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت هم در این نشست ضمن عرضه گزارشی اظهار داشت: هم اكنون تعداد افراد تحت پوشش برنامه پزشك خانواده، ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از روستاییان، عشایر و ساكنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند. این جمعیت خدمات سطح یك سلامت شامل ویزیت و خدمات پیشگیری و مراقبت را با مشاركت وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در روستاها، مناطق عشایرنشین و شهرهای با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر دریافت می كنند.
وی افزود: خدماتی كه این افراد دریافت می كنند شامل ویزیت پزشك عمومی، خدمات مامایی، خدمات دارو، پاراكلینیك، آزمایشگاه و تصویربرداری و خدمات بهداشتی است.
میرزایی اظهار داشت: اعتبار این برنامه پارسال ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود كه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان بیمه سلامت و هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هم توسط وزارت بهداشت تامین شد. برنامه پزشك خانواده توسط حدود ۶ هزار و ۷۶۰ پزشك و ۵ هزار و ۴۴۰ ماما در تمام روستاهای كشور و در ۳ هزار و ۹۷۰ مركز جامع سلامت روستایی اجرا شده است.
مدیركل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت تصریح كرد: از سال قبل حدود ۶۰ میلیون نفر توسط پزشكان خانواده، ۱۵ میلیون نفر توسط ماماها و حدود ۵ میلیون نفر هم توسط دندانپزشكان ویزیت شدند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی افزود: برنامه پزشك خانواده یك برنامه مشترك با وزارت بهداشت است كه ۵۰ درصد اعتبارات آن توسط سازمان بیمه سلامت و ۵۰ درصد توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت تامین می شود.

در این نشست برنامه ریزی و هماهنگی های لازم جهت اجرای برنامه پزشكی خانواده در سال ۹۸ بین مسئولان سازمان بیمه سلامت و معاونت بهداشت انجام شد.1398/04/11
14:10:55
5.0 / 5
4133
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما